۹۰ درصد ایرانی ها به اندازه کافی کلسیم و ویتامین دی مصرف نمی کنند

شیر دومین منبع خیلی خوب پروتئین است بنابراین کسانی که در سنین رشد هستند شدیدا نیاز به مصرف شیر دارند. وقتی می‌گوییم روزانه باید دو تا ۴ واحد شیر و لبنیات مصرف شود هر واحد معادل یک لیوان شیر، یک لیوان ماست، دو لیوان دوغ، سه چهارم لیوان کشک پاستوریزه یا ۱۰ عدد کشک جامد ریزاست.

پرسش: دکتر سید مرتضی صفوی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انتقاد از حملات برخی نسبت به مصرف شیر و لبنیات، گفت:« شیر یکی از مهمترین بخش‌ های تغذیه در برنامه غذایی روزانه است. روزانه باید بین ۲ تا ۴ واحد شیر و لبنیات مصرف شود. متاسفانه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد جمعیت ایران به اندازه کافی کلسیم و ویتامین دی مصرف نمی کنند که اگر شیرهای حاوی ویتامین دی دریافت شود می تواند به تامین ویتامین دی و کلسیم بدن بسیار کمک کند.»


وی در ادامه گفت:« شیر دومین منبع خیلی خوب پروتئین است بنابراین کسانی که در سنین رشد هستند شدیدا نیاز به مصرف شیر دارند. وقتی می‌گوییم روزانه باید دو تا ۴ واحد شیر و لبنیات مصرف شود هر واحد معادل یک لیوان شیر، یک لیوان ماست، دو لیوان دوغ، سه چهارم لیوان کشک پاستوریزه یا ۱۰ عدد کشک جامد ریزاست.»


وی خاطرنشان کرد:« در سنین رشد باید به مصرف شیر در کودکان و نوجوانان توجه جدی داشته باشیم لذا توصیه این است که در وعده صبحانه شیر مصرف شود که اگر شیر غنی شده باشد خیلی بهتر است، در وعده ظهر و شب هم مصرف ماست مناسب است. اگر از دوغ استفاده می کنید در صورت امکان مصرف دوغ کفیر در اولویت است که دو لیوان آن معادل یک واحد شیر است که به تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کند.»


وی تاکید کرد:« مصرف شیر به دلیل اینکه حاوی ویتامین دی است به خصوص در این دوره که کرونا شیوع پیدا کرده و فصل شیوع آنفلوانزا نیز در پیش است بسیار اهمیت دارد، متاسفانه عده ای با بیان اینکه شیر طبع سردی دارد مردم را به عدم مصرف آن تشویق می کنند این در حالی است که کسانی که با مصرف شیر دچار سردی می شوند می توانند شیر را با مصلحات آن مانند خرما، عسل یا مویز مصرف کنند و افراد نباید از بابت مصرف شیر به این دلیل نگرانی داشته باشند.»


وی در پایان درباره کسانی که حساسیت به لاکتوز شیر دارند، گفت:«‌ این افراد می توانند از شیرهای بدون لاکتوز استفاده کنند و نباید شیر را به هیچ وجه از برنامه غذایی خود حذف کنند.»


###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.