آمریکا به عراق اعلام کرد در صورت ادامه حملات راکتی، سفارتخانه خود را تعطیل می‌کند

اواخر شهریور ماه نیز ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گفت، حملات به نیروهای آمریکایی در عراق در ماه‌های اخیر افزایش داشته است، اما هیچکدام تلفات جانی نداشته‌اند.

پرسش: مقامات عراق و ایالات متحده می‌گویند، واشینگتن به بغداد اعلام کرده که در صورت عدم اقدام قاطع در برابر حملات به منافع آمریکا در خاک عراق، سفارت خود در این کشور را تعطیل می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی بدون اشاره به نام او گزارش داد که هشدار دولت دونالد ترامپ بسیار صریح است و پیام واشینگتن به رئیس جمهور و نخست وزیر عراق منتقل شده است.

این مقام آمریکایی تاکید کرد که رهبران عراقی نباید نسبت به این امر هیچ تردیدی داشته باشند که ایالات متحده چقدر در رابطه با تهدیداتی که متوجه کارکنان و منافع آمریکا وجود دارد، جدی است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد، این هشدار گویای خشم فزاینده دولت ترامپ از حملات راکتی به محوطه وسیع سفارت آمریکا در بغداد است، اگرچه بستن سفارت و خروج کارمندان آمریکایی از بغداد به معنای عقب‌نشینی از کشوری خواهد بود که دولت‌های پیشین آمریکا در آن سرمایه‌گذاری مالی و انسانی بسیار هنگفتی کرده‌اند.

به گفته مقامات عراقی که بازهم نامشان ذکر نشده و گزارش آسوشیتدپرس را هدفمند جلوه می دهد، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه گذشته در تماسی تلفنی با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، نخستین بار این بحث را مطرح کرد و هشدار داد که آمریکا سفارتخانه خود را تخلیه می‌کند.

این مقامات عراقی می‌گویند که پومپئو سپس این تهدید را در تماس روز شنبه خود با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، تکرار کرده است.

آسوشیتدپرس می‌افزاید که مایک پومپئو به برهم صالح هشدار داده که اگر همچنان آمریکایی‌ها هدف قرار بگیرند، اقدامی که ایالات متحده به آن دست خواهد زد تعطیلی سفارتخانه‌اش است و پاسخ «قدرتمند و خشنی» هم به گروه‌های مسئول این حملات خواهد داد.

ایالات متحده تاکنون این هشدار را به صورت رسمی اعلام نکرده است، اما پیش از این بارها خشم و نگرانی خود را از ادامه حملات راکتی به سفارت امریکا در بغداد بروز داده بود.

اواخر شهریور ماه نیز ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گفت، حملات به نیروهای آمریکایی در عراق در ماه‌های اخیر افزایش داشته است، اما هیچکدام تلفات جانی نداشته‌اند.

آمریکا اکنون حدود ۵۲۰۰ نیروی نظامی در عراق دارد، اما ارتش این کشور چندی پیش اعلام کرد که تعداد این نیروها به زودی به سه هزار نفر کاهش خواهد یافت.

 

###
مطالب مرتبط

مینو محرز: لغو جلسه سران قوا تصمیم درستی بود، مجلس هم باید تعطیل شود

مینو محرز: لغو جلسه سران قوا تصمیم درستی بود، مجلس هم باید تعطیل شود

خبر پر شدن بیمارستان‌ها و نبود تخت خالی در بخش‌های آی‌سی‌یو و فقدان اکسیژن کافی برای مراقبت از بیماران کووید ۱۹ در حالی از سوی خانم محرز اعلام می‌شود که معاون کل وزارت بهداشت از اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه خبر داد و گفت: «اصل اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه ...

|

ناشی از نظام مدیریتی توانای کشور،درهوای تمیز امروز دانشگاه ها تعطیل است

این خبر دیشب به رسانه ها اعلام شد در حالی که مدیریت کشور آن قدر توان پیش بینی ندارد که چند ساعت بعد در نیمه شب بارش باران در تهران آغاز شد به طوری که  روز سه شنبه را به روزی با هوای تمیز تبدیل کرده است .

|

نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.