کنایه وزیر بهداشت: بودجه کرونا را پس می‌دهیم تا موجب تزلزل نظام و تغییر قیمت دلار نشویم

سعید نمکی که روز یک‌شنبه در نشست بسیج پزشکان سخن می‌گفت، با لحنی گلایه‌آمیز گفت که «از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم» و «من اصلا اشتباهی وزیر شدم».

پرسش: وزیر بهداشت در سخنانی کنایه‌آمیز خطاب به رئیس بانک مرکزی گفته است برای اینکه «موجب تزلزل پایه‌های نظام و تغییر نرخ دلار» نشود، به معاون خود دستور داده است بودجه اندکی که برای مبارزه با کرونا اختصاص یافته بود را برگرداند.

سعید نمکی که روز یک‌شنبه در نشست بسیج پزشکان سخن می‌گفت، با لحنی گلایه‌آمیز گفت که «از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم» و «من اصلا اشتباهی وزیر شدم».

گلایه‌ و کنایه وزیر بهداشت مربوط به مشکلات تخصیص یک میلیارد یورو از محل صندوق ملی توسعه برای مقابله با کرونا است که ۱۸ فروردین امسال با موافقت رهبر انقلاب صورت گرفت.

پس از این موافقت، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد که «نیازهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تامین» شود ولی در طول شش ماه گذشته مقام‌های وزارت بهداشت بارها از عدم تخصیص این بودجه گلایه کرده‌اند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ۱۴ شهریور امسال در یادداشتی نوشت که «پس از حدود هفت ماه از یک میلیارد دلار، کمتر از ۳۰ درصد را گرفته‌ایم».

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، نیز اول مهرماه در یک برنامه تلویزیونی با تکرار این‌که از یک میلیارد یورو بودجه اختصا‌ص‌یافته فقط حدود ۳۰ درصد آن به وزارت بهداشت پرداخت شده است، از کمبود بودجه برای پرداخت حقوق و مزایای پزشکان و پرستاران خبر داد و گفت: «صبر و تحمل و توان پزشکان و پرستاران هم حدی دارد.»

این گلایه‌ها با واکنش خاصی در دولت مواجه نشد و سعید نمکی روز دوم مهرماه در صفحه اینستاگرام خود «دلنوشته‌ای» خطاب به سردار قاسم سلیمانی نوشت و گلایه کرد: «یک میلیارد دلاری که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند، ماه‌هاست به جز سهم کوچکی نگرفته‌ام؛ نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟»

یک روز پس از این یادداشت، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یک یاداشت اینستاگرامی علت مقاومت در برابر برخی «خواسته‌های ضروری» را «کنترل نقدینگی و مهار تورم» دانست.

او به طور مستقیم به وزارت بهداشت اشاره نکرد ولی واکنش علنی دوباره وزیر بهداشت و خطاب قرار دادن رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که اختلافات بخش‌های مختلف دولت درباره بودجه کرونا کماکان ادامه دارد.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم روز چهارم مرداد گفت پیگیری مجلس نشان می‌دهد که فقط ۲۷ درصد این اعتبار پرداخت شده است.

به گفته شهریاری، این پول در حالی تخصیص نیافته که وزارت بهداشت برای «تامین دارو و واکسن آنفلوآنزا» به آن نیاز دارد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.