دور جدید تنش سیاسی در آمریکا با معرفی قاضی محافظه کار توسط ترامپ کلید می خورد

با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - سوم نوامبر - انتظار می رود این نامزدی مجلس سنا با جنجال‌هایی همراه باشد.

پرسش: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه به وقت محلی طی مراسمی در محوطه کاخ سفید ایمی برت، قاضی مورد علاقه محافظه کاران اجتماعی، را برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی کرده است.

اگر نامزدی قاضی برت در مجلس سنا تایید شود او جایگزین روت بیدر گینزبرگ خواهد شد که روز ۱۸ سپتامبر در اثر سرطان درگذشت.

با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - سوم نوامبر - انتظار می رود این نامزدی مجلس سنا با جنجال‌هایی همراه باشد.

اعضای دیوان عالی از سوی روسای جمهور نامزد می شوند و در صورت تایید سنا عضویت آنها در دیوان عالی مادام العمر است.

ترامپ گفت که خانم برت (Amy Coney Barrett) "یک قاضی و دانشوری درخشان" است و "وفاداری او به قانون اساسی خلل ناپذیر است."

در صورت تایید نامزدی او در سنا، اکثریت جناح محافظه کار (منصوب جمهوری خواهان) در مقابل قضات لیبرال دیوان عالی ۶-۳ خواهد شد؛ اکثریتی که محافظه کاران می توانند امیدوار باشند برای چند دهه ادامه خواهد یافت.

ترامپ قبلا در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دو قاضی دیگر، نیل گورسچ و برت کاوانا، را در دیوان عالی منصوب کرده است.

اعضای دیوان عالی آمریکا در بسیاری موارد در مورد تصمیم های دولت در قبال مسائلی چون قوانین سلاح، حقوق رای دهندگان، سقط جنین و تامین مالی کارزارهای انتخاباتی رای می دهند و این آرا تاثیری عمیق بر شرایط این کشور دارد.

این دیوان در سال های اخیر حق ازدواج همجنسگرایان در کلیه ۵۰ ایالت آمریکا را قانونی شناخته است، به ترامپ اجازه داده دستور منع سفر که از چندین کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران را اجرا کند، و برنامه دولت برای کاهش تصاعد دی اکسید کربن را عقب انداخته است.

دیوان عالی همچنین در سال ۲۰۱۲ قانون موسوم به اوباماکر برای ارائه بیمه درمانی نیمه دولتی را تایید کرد.

با این حال با شکایت مجدد برخی ایالات محافظه کار انتظار می رود دیوان عالی بار دیگر در ماه نوامبر در مورد قانونی بودن اوباماکر نظر دهد و این بار با توجه به اکثریت بزرگتر محافظه کاران دمکرات ها نگران نابودی میراث بزرگ دولت اوباما در این زمینه هستند.

قاضی برت

منبع تصویر، Reuters

قاضی برت تایید خواهد شد؟

به گزارش شبکه سی‌بی‌اس کاخ سفید شروع به تماس با دفاتر سناتورهای جمهوری خواه کرده است تا قرار ملاقات آنها با خانم برت را تعیین کند.

انتظار می رود این دیدارها روز چهارشنبه شروع شود. پس از آن نامزد ترامپ به سوالات ۲۲ عضو جمهوری خواه و دمکرات کمیته قضایی سنا پاسخ خواهد داد.

این جلسات استماع معمولا سه تا پنج روز طول می کشد. بعد از آن اعضای کمیته قضایی به ارسال نامزدی به صحن کامل رای می دهند. اگر چنین شود، صد عضو سنا در تایید یا رد او رای خواهند داد.

جمهوری خواهان با ۵۳ عضو در سنا اکثریت دارند و به نظر می رسد که ۵۱ سناتور برای تایید نامزدی او آماده باشند.

دو سناتور جمهوری خواه، سوزان کالینز و لیسا مرکاوسکی، گفته اند که در فاصله ای چنین اندک از انتخابات نباید کرسی خانم گینزبرگ را پر کرد تا نتیجه رای‌گیری معلوم شود.

میچ مکانل رهبر اکثریت سنا قول داده است تا قبل از انتخابات سوم نوامبر نامزدی قاضی برت را به رای بگذارد.

چرا این نامزدی جنجالی است؟

تلاش فوری سناتورهای جمهوری خواه برای پر کردن کرسی قاضی گینزبرگ باعث شده به ریاکاری متهم شوند.

در سال ۲۰۱۶ میچ مکانل از برگزاری جلسات استماع برای قاضی مریک گارلند، نامزد باراک اوباما برای عضویت در دیوان عالی، خودداری کرد.

آن سال درحالی که ۹ ماه تا انتخابات مانده بود او و سایر جمهوری خواهان موفق شدند نامزدی قاضی گارلند را مسدود کنند. آنها استدلال می کردند که تصمیم در مورد پر کردن کرسی خالی قاضی اسکالیا که به تازگی درگذشته بود نباید تا قبل از انتخابات صورت گیرد.

اما سناتور مکانل امسال نامزدی خانم برت را ستوده و گفته است که رئیس جمهور "نمی توانست تصمیمی بهتر از این بگیرد."

درحالی که ۴۰ روز تا انتخابات باقی مانده است، دمکرات ها می گویند جمهوری خواهان باید به موضع سال ۲۰۱۶ خود احترام بگذارند و ابتدا به رای دهندگان فرصت دهند در مورد رهبر آینده کشور تصمیم بگیرند.

جو بایدن نامزد حزب دمکرات گفته است که تلاش های ترامپ برای نصب یک قاضی در دیوان عالی در این فاصله از انتخابات "سوءاستفاده از قدرت" است.

Supreme Court

منبع تصویر، Getty Images

نامزد تازه کیست؟

ایمی برت یک کاتولیک معتقد توصیف می شود که گفته است زندگی از زمان تشکیل نطفه آغاز می‌شود. موضعی که او را به انتخابی مطابق خواسته محافظه‌کاران اجتماعی تبدیل می‌کند، کسانی که خواهان لغو قانون حامی سقط جنین در دیوان عالی آمریکا هستند.

او در عین حال به حمایت از سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی ترامپ رای داده و از مواضع او در زمینه گسترش‌ آزادی‎های مربوط به مالکیت اسلحه حمایت کرده است.

رییس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ خانم برت را برای قضاوت در دادگاه فرجام خواهی منطقه هفت آمریکا در شیکاگو نامزد کرد. او همان سال یکی از گزینه‌های ترامپ برای جانشینی قاضی آنتونی کندی در دیوان عالی آمریکا نیز بود.

برت بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته حقوق در دانشگاه نوتردیم در دفتر قاضی آنتونین اسکالیا قاضی پیشین دیوان عالی آمریکا کار می‌کرد. او ۱۵ سال نیز در دانشگاه نوتردیم پژوهشگر حقوق بوده است. اسکالیا در سال ۲۰۱۶ درگذشت.

ایمی برت در نیوارلینز به دنیا آمده و همسرش دادستان سابق ایالت ایندیاناست و با هم هفت فرزند دارد.

این دو زوج دو فرزند از هفت فرزند خود را از هاییتی به فرزند خواندگی پذیرفته‌اند و کوچکترین فرزند خونی آنها به سندرم داون مبتلاست.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.