جای خالی اقدامات بازدارنده کرونایی

تجربه‌های تلخ نشان می‌دهند که علاوه بر هشدارهای رسانه‌های لازم است با تصمیمات و اقدامات بازدارنده و موثر از وقوع فجایعی دردناک‌تر جلوگیری شود، زیرا بیم آن می‌رود که اوضاع به‌کلی از کنترل خارج شود و تلاشها پاسخگو نباشند.

پرسش: اوج‌گیری تعداد مبتلایان به کرونا و تلفات انسانی آن ابعاد نگران‌کننده‌ای به خود گرفته است. اگرچه مسئولین ستاد مقابله با کرونا مرتباً هشدار داده و می‌دهند ولی بی‌توجهی و بی‌تفاوتی اقلیتی از افراد جامعه، زمینه‌ساز شروع موج سوم شیوع کرونا شده است.

وزیر بهداشت با تشریح ابعاد فاجعه‌ هشدار می‌دهد که این دیگر موج نیست بلکه طوفان سهمگینی است که تمامی کشور را در میان گرفته و مدافعان سلامت را در برابر این تهاجم سنگین ویروسی غافلگیر کرده است. شمار مبتلایان حتی از 3 هزار نفر در روز هم فراتر رفته و تلفات روزانه هم رکورد می‌زند.
هزینه‌های سنگین و غیرقابل جبران این پدیده با مرگ‌ومیر قربانیان؛ به جامعه تحمیل شده و مرتباً کادر پزشکی و آحاد مردم در گوشه و کنار کشور را ناخواسته به کام مرگ می‌کشاند. به نظر می‌رسد کار از توصیه‌های بهداشتی و نصیحت کردن عناصر بی‌تفاوت گذشته و قطعاً راهگشا نیست. با آنکه جریمه‌هائی برای عناصر بی‌تفاوت در نظر گرفته شده ولی گویا تابحال انگیزه و اراده‌ای برای اجرا وجود نداشته است. باید پرسید که ادامه سیاست صبر و انتظار تا کجا ادامه خواهد داشت؟ و چرا تصمیمی برای برخورد جدی، موثر و متناسب با ابعاد فاجعه را شاهد نیستیم؟
پایان دورکاریها، بازگشائی مدارس و دانشگاهها، انبوه سفرهای بین‌شهری و طیف وسیعی از اقدامات فردی و جمعی به این موج تلفات انسانی دامن زده است. تا همین جای قضیه هم بخش اعظم ظرفیتهای بیمارستانی درگیر است و در برخی استانها فقدان ظرفیت بستری کردن بیماران کرونائی از مرز هشدار هم گذشته است.

این تجربه‌های تلخ نشان می‌دهند که علاوه بر هشدارهای رسانه‌های لازم است با تصمیمات و اقدامات بازدارنده و موثر از وقوع فجایعی دردناک‌تر جلوگیری شود، زیرا بیم آن می‌رود که اوضاع به‌کلی از کنترل خارج شود و تلاشها پاسخگو نباشند.

*جمهوری اسلامی

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.