انتقاد مکرون از راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران

وی در ادامه گفت، ما با فعال شدن مکانیسم (تحریم‌ها) موافق نیستیم، چون ایالات متحده به دلیل ترک توافق در موقعیتی نیست که بتواند آن را فعال کند.

پرسش: امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی مجازی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفته است که کشورش با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران موافق نیست.

به گزارش رویترز، امانوئل مکرون در این پیام تاکید کرد، راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام بوده است.

وی در ادامه گفت، ما با فعال شدن مکانیسم (تحریم‌ها) موافق نیستیم، چون ایالات متحده به دلیل ترک توافق در موقعیتی نیست که بتواند آن را فعال کند.

رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرده است، این اقدام باعث تضعیف اتحاد شورای امنیت و وحدت رویه تصمیم‌های آن می‌شود و خطر تشدید درگیری‌ها در منطقه را به همراه دارد.

آمریکا شامگاه شنبه اعلام کرد که «مکانیسم ماشه» قطعنامه‌های تحریمی سازمان ملل علیه ایران را فعال کرده است.

این در حالی است که سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام می‌گویند به دلیل اینکه آمریکا دو سال پیش خروج خود از این توافق را اعلام کرد اکنون نمی‌تواند با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تحریم‌های بین المللی علیه ایران را فعال کند.

اما در مقابل مقام‌های آمریکایی می‌گویند چون ایالات متحده از امضاکنندگان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در تایید برجام است، می تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه گفته است، راهبرد فشار حداکثری (آمریکا) که در چند سال گذشته در جریان بوده است، تا الان به فعالیت های ایران در منطقه پایان نداده است.

امانوئل مکرون اضافه کرده است، به همین دلیل فرانسه به همراه بریتانیا و آلمان همچنان خواهان اجرای کامل توافق وین در سال ۲۰۱۵ هستند و نقض آن را توسط ایران نمی‌پذیرند.

امانوئل مکرون در ادامه سخنرانی خود بار دیگر تاکید کرد که در چارچوب برجام می‌بایست ظرفیت‌های جدید ایجاد کرد تا اطمینان حاصل شود که ایران به سلاح‌های هسته‌ای دست نخواهد یافت و به برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین تلاش‌هایش برای بی ثبات کردن منطقه بپردازد.

در حالی امانوئل مکرون از اقدام ایالات متحده برای فعال کردن تحریم‌ها سازمان ملل علیه ایران انتقاد کرده است که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته گفت به رغم این که «کشورهای اروپایی با ما در این امر همراه نشدند. اما می دانند حق با ماست.»

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.