روزنامه جمهوری اسلامی: اول مردم، دوم بنیه دفاعی

در بخش تقویت بنیه دفاعی تلاش‌های خوبی صورت گرفته و می‌گیرد ولی این تلاش‌ها فقط هنگامی نتیجه می‌دهند که مردم در تنگنای معاش نباشند. با حفاظت از پشتوانه مردمی نظام است که می‌توانیم توطئه آمریکا را خنثی کنیم.

پرسش: روزنامه جمهوری اسلامی امروز نوشت: آخرین اظهارنظر دبیرکل سازمان ملل درباره تلاش‌های ضدایرانی رئیس‌جمهور آمریکا با محوریت فعال کردن مکانیسم ماشه اینست که گفته من نمی‌توانم قانونی بودن اقدامات آمریکا را تایید کنم. آلمان، فرانسه و انگلیس، سه کشور اروپائی عضو برجام و چین و روسیه یک گام جلوتر از گوترش رفته و با صراحت اعلام کرده‌اند آمریکا به دلیل خارج شدن از برجام نمی‌تواند در چارچوب این معاهده هیچ اقدامی انجام دهد. یکجانبه‌گرائی آمریکا در برقراری تحریم علیه ایران نیز برای هیچ کشوری الزام‌آور نیست.
هدف رئیس‌جمهور آمریکا از فشارهائی که به ایران وارد می‌کند اینست که افکار عمومی کشورش برای رای دادن به او جلب شود. او احتمال می‌داد یا ایران با آمریکا توافق می‌کند و از آرمان‌های خود که ویژگی‌های نظام جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهند فاصله می‌گیرد و یا با تحریم‌ها زمین‌گیر می‌شود و چیزی از نظام جمهوری اسلامی باقی نمی‌ماند. در هردو صورت، تصور ترامپ و دستیاران او این بود و هست که به نتیجه مطلوب و موردنظر خود می‌رسند. وعده‌هائی از قبیل اینکه ایران، چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را نخواهد دید، معارضان در فلان تاریخ در تهران جشن پایان نظام جمهوری اسلامی را خواهند گرفت و تابستان داغ و زمستان بدون نظام اسلامی، همگی بر همین مبنا بودند. این روزها هم که ترامپ می‌گوید اگر دوباره رئیس‌جمهور شوم، در عرض یک هفته ایران را وادار به توافق با آمریکا خواهم کرد، یک رجزخوانی از جنس همان وعده‌هائی است که تماما‍ً پوچ از آب درآمدند.
دونالد ترامپ، در سایر تلاش‌هایش در داخل و خارج از آمریکا نیز توفیق چندانی به دست نیاورده. در موضوع کرونا دچار شکست شده، در مقابله با سیاهان آمریکا فقط پرونده تبعیض را قطورتر کرده، در ونزوئلا ناکام مانده، در برخورد با چین دچار مشکل و سردرگمی شده، روسیه را ناراضی کرده، اروپا را علیه خود برانگیخته و در خاورمیانه نتوانسته سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود را به پیش ببرد. تنها امتیازی که ترامپ توانسته برای انتخابات به دست بیاورد اینست که شیوخ امارات و بحرین را به عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی راضی کند. البته همین امتیاز را هم او با بهای گزاف خشمگین کردن ملت‌های عرب و مسلمان و منفورتر ساختن آمریکا و سران مرتجع عرب نزد افکار عمومی جهان اسلام به دست آورده، امتیازی برای شخص خود و زیان بزرگی برای کشورش. این مجموعه نشان می‌دهد ترامپ علیرغم هیاهوی زیادی که دارد، در سیاست‌های داخلی و خارجی ناکام بوده و راه به جائی نخواهد برد.
درخصوص ایران، هیچیک از صاحبنظران مدافع منافع ملی، معتقد به پذیرش خواسته‌های ترامپ نیستند. سخن عاقلانه و منطقی همانست که مسئولان ارشد نظام بارها گفته‌اند؛ آمریکا ابتدا باید به برجام برگردد و به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند سپس اگر حرفی دارد مطرح نماید.
مهم‌تر اینست که مسئولان، باید کاری کنند که ترامپ به جای رجزخوانی و تهدید، در برابر ایران کوتاه بیاید و هر روز احساس ناکامی بیشتری نماید. برای رسیدن به این نقطه، دو اقدام بسیار ضروری باید صورت گیرند. اول، حل مشکلات اقتصادی مردم و دوم تقویت بنیه دفاعی کشور. مشکلات اقتصادی در عین حال که به تحریم‌ها هم مرتبطند، از عدم مدیریت‌ها و ناهماهنگی‌های داخلی هم ناشی می‌شوند. حالا که تحریم را باید تحمل کنیم، تنها راه اینست که مشکل سوء‌مدیریت و منازعات را حل کنیم. بدون رفع مشکل مردم نمی‌توان در برابر دشمن مقاومت کرد. بعد از حل مشکلات مردم، نوبت تقویت بنیه دفاعی البته بدون رجزخوانی‌های معمول است.
در بخش تقویت بنیه دفاعی تلاش‌های خوبی صورت گرفته و می‌گیرد ولی این تلاش‌ها فقط هنگامی نتیجه می‌دهند که مردم در تنگنای معاش نباشند. با حفاظت از پشتوانه مردمی نظام است که می‌توانیم توطئه آمریکا را خنثی کنیم.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.