تعطیلی 100 مهد کودک در تهران بدنبال شیوع کرونا

مقرر شده است که در نقاط سفید مهدهای کودک 50 درصد ظرفیت، در نقاط زرد مهدهای کودک با 50 درصد ظرفیت و در مناطق قرمز فعالیت با یک سوم ظرفیت صورت گیرد که براین اساس در استان تهران مهدهای کودک با یک سوم ظرفیت اجازه پذیرش کودک را دارند.

پرسش: مسئول دفتر کودکان بهزیستی استان تهران ضمن تشریح نحوه فعالیت مهدهای کودک استان تهران، از تعطیلی 100 مهدکودک از زمان شیوع کرونا تاکنون خبر داد.
پروانه ثمودی در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره نحوه رعایت پروتکلهای بهداشتی در مهدهای کودک گفت: پیرو مصوبه 17 خردادماه ستاد ملی مبارزه با کرونا و دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشایی مهدهای کودک از 24 خردادماه، علاوه بر ضوابط ابلاغی وزارت بهداشت و دریافت کد مربوطه ثبت‌نام در سامانه‌های وزارت بهداشت، ضوابط و پروتکلهای بهداشتی نیز در 12 بند و تقسیم بندی مهدهای کودک به سه منطقه توسط سازمان بهزیستی کشور تهیه شد.
وی افزود: براساس دستورالعمل 12 بندی سازمان بهزیستی مقرر شده است که در نقاط سفید مهدهای کودک 50 درصد ظرفیت، در نقاط زرد مهدهای کودک با 50 درصد ظرفیت و در مناطق قرمز فعالیت با یک سوم ظرفیت صورت گیرد که براین اساس در استان تهران مهدهای کودک با یک سوم ظرفیت اجازه پذیرش کودک را دارند، البته طبق بررسیهای انجام شده مهدهای کودک استان تهران نتوانستند بیش از 7 الی 10 درصد ظرفیتشان را جذب کنند.
ثمودی در ادامه به بندهای پروتکلهای بهداشتی اشاره کرد و گفت: از جمله مواردی که در شیوه نامه بهداشتی مهدهای کودک قید شده به بحث ضدعفونی کامل مهدکودک مانند تجهیزات، اسباب‌بازی‌ها، محیط و کلیه مکان‌ها، قبل از بازگشایی و در پایان هر روز، عدم استفاده از فضاهای بازی مشترک مانند تاب، سرسره، حوض توپ و...، تعطیلی برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که نیاز به تحرک بالا دارند، حضور پرسنل مهدکودک با وسایل و تجهیزات بهداشتی مانند دستکش، ماسک و رعایت پروتکل‌های مربوطه، تهیه و در اختیار قراردادن مواد ضدعفونی‌کننده به پرسنل و نظارت ویژه مربیان بر شستشوی صحیح دست کودکان و موارد نظافتی اشاره کرده است.
مسئول دفتر کودکان بهزیستی استان تهران افزود: همچنین به همراه داشتن ماسک و وسایل نظافت انفرادی توسط کودکان در کیفی مخصوص، خارج کردن کفش‌ها از محیط داخلی، تغییر چیدمان کلاس‌ها و پخش کودکان در فضاهای مختلف مهد با حضور مربی و تاکید بر انجام فعالیت‌های انفرادی یا با حفظ فاصله مطمئن، عدم حضور اولیاء و اشخاص متفرقه در محیط مهدکودک و آموزش اولیاء برای اجرای پروتکل بهداشتی و اعلام ساعت تحویل و ترخیص که موجب تجمع اولیاء معطلی نشود نیز از دیگر بندهای این دستورالعمل بهداشتی است.
ثمودی همچنین به بند آخر این دستورالعمل اشاره و افزود: براساس بند 12، اولیا تعهدهایی نیز در شرایط کرونا دارند، والدین باید در صورت ابتلای نزدیکان کودک به کرونا موضوع را به مهد اطلاع‌رسانی کنند و همچنین مهدکودک نیز عدم پذیرش کودک در زمانی که اقوام درجه یک کودک در دوران قرنطینه به سر می‌برند را در دستور کار دارد.
مسئول دفتر کودکان بهزیستی استان تهران در ادامه درباره تعطیلی مهدهای کودک استان به دلیل بیماری کرونا گفت:850 مهدکودک شهری، روستایی و حاشیه شهری در تهران مشغول به فعالیت بوده‌اند که از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون 100 مهدکودک در استان تهران به صورت دائم یا موقت تعطیل شده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.