این انجمن در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که هیات مدیره آن در جلسه شانزدهم شهریورماه با توجه به "شواهد مطرح شده" علیه کامیل احمدی به این نتیجه رسیده است.

در روزهای گذشته همزمان با موج اعتراض زنان ایرانی به تعرض جنسی و تجاوز اتهام‌هایی هم علیه کامیل احمدی، پژوهشگر مردم‌شناس مطرح شد.

کامیل احمدی، شهروند ایرانی انگلیسی است که در ایران در زمینه کودک همسری، ختنه زنان و حقوق اقلیت‌های جنسی تحقیق می‌کند.

ر اطلاعیه انجمن جامعه‌شناسی ایران آمده است که "شواهد مطرح شده از جمله روایت‌های آزاردیدگان، توضیحات منتشر شده از طرف آقای احمدی و اطلاعات جنبی شماری از همکاران، حاکی از آن است که دست­کم صورت‌هایی از سوءاستفاده از اقتدار جایگاه مدیریت پژوهش و روابط مبتنی بر اعتماد صورت گرفته که اخلاقا بسیار مذموم است."

انجمن جامعه‌شناسی ایران در این اطلاعیه کامیل احمدی را به "آزار جنسی شماری از همکاران پژوهشگر جوان و نقض معیارهای اخلاقی در فعالیت‌های علمی" متهم کرده است.

البته انجمن جامعه شناسی ایران تاکید کرده که داوری درباره اتهام‌­های مطرح شده به "رسیدگی دقیق قضایی و یا مدنی" نیاز دارد و "تا داوری نظام‌مند حقوقی یا مدنی که آقای احمدی هم از آن استقبال کرده" عضویت او در انجمن لغو می‌شود.

کامیل احمدی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی اقدام انجمن جامعه‌شناسی ایران را بدون اطلاع خود "غیرمنصفانه و غیر معمول" دانست و با رد اتهامات مطرح شده گفت "حرکت صحیح این انجمن می‌توانست به جای رویکرد حذفی و قهری لغو، تعلیق عضویت داوطلبانه او باشد تا زمانی که زوایای پنهان این اتهامات روشن شود."

در روزهای گذشته سایت بیدارزنی که محور مطالبش برابری جنسیتی است و قبلا چند بار با کامیل احمدی به عنوان کارشناس مسائل زنان مصاحبه کرده، روایت‌هایی را از چند زن منتشر کرد که کامیل احمدی را به آزار جنسی و تجاوز متهم می‌کردند.

این زنان احمدی را متهم کرده‌اند که در موقعیت‌های مختلف در هتل و محل کار به آنها آزار رسانده است.

در یکی از موارد، زنی گفته که دانشجوی استعدادهای درخشان بوده، و چون خودش ختنه شده، دوست داشته درباره همین موضوع تحقیق و روشنگری کند؛ اما در زمان تحقیق در شهر مهاباد مورد آزار قرار گرفته و نتوانسته در آن زمان این موضوع را اعلام کند.

البته شماری از این زنان هم نوشته‌اند که در زمان آزار، تجربه خود را برای فعالان زن تعریف کرده‌اند.

یکی از زنان هم گفته که همسرش از این موضوع خبر دارد و با اطلاع او موضوع تجاوز به خودش را برای سایت بیدارزنی فرستاده است. 

 

###