دیدار وزیر خارجه سوئیس با روحانی و ظریف؛ گفت‌وگو درباره حقوق بشر و اقتصاد

وزیر خارجه سوئیس هم پس از این دیدار اعلام کرد علاوه بر مسائل اقتصادی، موضوعات مرتبط با صلح و حقوق بشر نیز گفت‌وگو با آقای ظریف طرح شده است.

پرسش: ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوییس در سفری سه روزه به ایران، با حسن روحانی رئیس جمهوری و محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کرده است. مسائل اقتصادی، صلح و حقوق بشر از جمله محورهای این گفت‌وگوها عنوان شده است.

هنوز جزئیات بیشتری درباره گفتگوها منتشر نشده است. اما ایران به صراحت گفته این سفر ارتباطی به تنش‌های این کشور با آمریکا ندارد.

ایران گفته بود محور اصلی مذاکرات ایران و سوئیس در این سفر دیپلماتیک "روابط دوجانبه" و به طور ویژه "کانال مالی سوئیس" است و این گفت‌وگوها هیچ ارتباطی به حل اختلاف این کشور با آمریکا ندارد.

وزیر خارجه سوئیس در سومین روز سفرش به ایران ابتدا با محمد جواد ظریف دیدار کرد.

ظریف در توییتی پس از دیدار با همتای سوئیسی خود نوشت که "از تلاش‌های سوئیس جهت کاستن از آثار خرابکاری ایالات متحده تقدیر می‌کنیم، اما بازگشت به تجارت عادی اولویتی جهانی است".

رد شدن از پست Twitter, 1

Pleased to host Swiss FM @ignaziocassis on centennial of diplomatic relations—ties that endure based on mutual respect.

Excellent talks on bilateral, regional & global issues. While appreciating Swiss efforts to mitigate US sabotage, a return to normal trade is global priority. pic.twitter.com/7Xg6yEXrQK

— Javad Zarif (@JZarif) September 7, 2020

پایان پست Twitter, 1

وزیر خارجه سوئیس هم پس از این دیدار اعلام کرد علاوه بر مسائل اقتصادی، موضوعات مرتبط با صلح و حقوق بشر نیز گفت‌وگو با آقای ظریف طرح شده است.

رد شدن از پست Twitter, 2

Peace, economic development and human rights - fruitful discussion with my counterpart ????????, @JZarif. I’m glad we could establish together the Swiss Humanitarian Channel for the transfer of food and medical supplies to the people of Iran. pic.twitter.com/BWsReKmQts

— Ignazio Cassis (@ignaziocassis) September 7, 2020

پایان پست Twitter, 2

سوئیس در عین حال نقش بسزایی در مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا بازی کرده است.

با این حال، مقام‌های ایرانی بر وجه اقتصادی و دیپلماتیک این سفر تاکید کرده‌اند و در تلاش‌اند تا کانال مالی سوئیس را توسعه دهند.

کانال مالی سوئیس

سوئیس زمستان سال گذشته برای عبور از تحریم آمریکا، از راه‌اندازی یک کانال تجاری بشردوستانه (SHTA) با ایران خبر داد. این کانال با مجوز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا راه اندازی شد.

آمریکا می‌گوید مواد غذایی و دارو از تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه ایران مستثنی هستند اما ایران می‌گوید تحریم‌های آمریکا عملا راه را برای خرید این کالاها بسته است.

بنابر اعلام وزارت خارجه ایران، تاکنون دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس انجام شده است، یکی در بهمن‌ماه ۱۳۹۸ به طور آزمایشی و دیگری در خرداد ۱۳۹۹. این تراکنش‌ها برای انتقال اقلام دارویی و با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس انجام شده.

دو روز پیش سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه درباره کانال سوئیس گفت: "در خصوص نیات آمریکا [درباره کانال مالی سوئیس] تردید جدی داریم".

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران سفر وزیر خارجه سوئیس را فرصتی برای رفع مشکلات این کانال مالی عنوان کرد و گفت "تمام اقداماتی که تاکنون از طریق این کانال مالی صورت گرفته با دارایی های ایران نزد سوئیس بوده است و اگر این کانال با رهایی از فشارهای آمریکا بتواند با بهره‌برداری از سپرده‌های ایران نزد کشورهای دیگر ارسال کالا و دارو را تسهیل کند، ما استقبال می‌کنیم".

دولت سوئیس که به عنوان یک کشور بی‌طرف با مقامات ایران و آمریکا همکاری دارد، بانک‌ها و شرکت‌های سوئیسی را برای فعالیت در این کانال تجاری انتخاب کرده بود. وزارت دارایی آمریکا هم قبلا بابت انتقالات مالی به بانک‌های سوئیس اطمینان خاطر داده بود.

در دور قبلی تحریم ‌ها هم سوئیس کانالی برای مبادله کالاهای انسان‌دوستانه تاسیس کرده بود و از دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی خزانه داری آمریکا (اوفک) برای انجام این مبادلات مجوز گرفته بود.

ایران: سفر وزیر خارجه سوئیس ربطی به روابط ایران و ‌آمریکا ندارد

سفارت سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران نیز به شمار می‌آید. با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته "سفر وزیر خارجه سوئیس به روابط ایران و آمریکا ربطی ندارد و سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده و این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است".

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که سفر آقای کاسیس از پیش برنامه‌ریزی شده بود و این سفر به دلیل کرونا به تاخیر افتاد وگرنه قرار بود زودتر انجام شود.

بنابر اعلام وزارت خارجه ایران، سفر ایگنازیو کاسیس به ایران همزمان با یکصدمین سالگرد روابط دو کشور انجام می‌شود.

روز گذشته کاسیس ابتدا با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران، دیدار کرد.

وزیر امور خارجه سوییس در روز اول سفر خود به ایران نیز به اصفهان رفت و با برخی از چهره‌های مذهبی و فرهنگ این شهر دیدار و گفت‌وگو کرد.

او در حساب کاربری خود در توییتر درباره علت سفرش به اصفهان نوشت "شناخت فرهنگ و مردم یک کشور پیش شرط روابط دیپلماتیک است".

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.