اظهارات مشعشع؛
نایب رئیس مجلس خواستار حاکم شدن طولانی‌مدت نظام پارلمانی در کشور شد

مجلس «اکنون نمی‌تواند بسیاری از برنامه‌های دولت را رصد کند، رئیس‌جمهوری نیز یک فرد برخاسته از آرای مردم است و نمی‌توان به راحتی سراغش رفت».

پرسش: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید که باید در کشور نظام پارلمانی برای مدتی طولانی حاکم شود زیرا مجلس اکنون نمی‌تواند از ابزار سوال و استیضاح برای پاسخگو کردن دولت استفاده کند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز یک‌شنبه به ایسنا گفته که مجلس «اکنون نمی‌تواند بسیاری از برنامه‌های دولت را رصد کند، رئیس‌جمهوری نیز یک فرد برخاسته از آرای مردم است و نمی‌توان به راحتی سراغش رفت».

او «ساقط کردن» کابینه را حسن نظام پارلمانی دانسته و در انتقاد از ساختار سیاسی کشور گفته است: «ما نیاز داریم در موقع لزوم سریعا افراد را عوض کنیم، اما با شرایط کنونی اگر سراغ هرکسی برویم، بحران سیاسی ایجاد می‌شود».

در نظام پارلمانی، ریاست قوه مجریه بر عهده نخست‌وزیر منتخب مجلس است و نه رئیس‌جمهوری منتخب در انتخابات سراسری با رای مستقیم مردم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بر نظر خود اصرار کرده و گفته است: مجلس اکنون نمی‌تواند به خوبی از ابزار سوال و استیضاح استفاده کند.

او که از جمله نمایندگان منتقد دولت روحانی است، افزوده است: «این مسئله به این خاطر است که اکنون ما سراغ هر وزیری برویم یک برخورد با رئیس‌جمهوری صورت می‌گیرد، اما اگر کابینه در اختیار نخست‌وزیر منصوب مجلس باشد این فرسایش‌ها وجود نخواهد داشت».

مجلس یازدهم که از خرداد امسال آغاز به کار کرده است، در دو ماه گذشته رویکردی تهاجمی را نسبت به دولت اتخاذ کرده و دولت حسن روحانی را که سال آخر خود را می‌گذراند، به «سوءمدیریت» و «بی‌کفایتی» به‌ویژه در امور اقتصادی متهم کرده است.

نمایندگان مجلس همچنین طرح سوال از روحانی را پیگیری می‌کنند. پیشتر، برخی نمایندگان از طرح سؤال فراتر رفته و خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری شده بودند، ولی به دنبال مخالفت تلویحی رهبر انقلاب، این درخواست متنفی شد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.