حافظه ملت سد راه تحریف بازرگان!

متهم کردن شورای شهر به کم‌کاری و معطوف کردن توجهش به تغییر نام خیابان‌ها محلی از اعراب ندارد، چنانکه برای اثبات نادرست بودن این ادعا می‌توان به مقایسه دستاوردهای شورای شهر پنجم با دوره‌های قبل پرداخت که اصولگرایان بر کرسی‌های بهشت تکیه زده بودند. شورای شهر پنجم در کنار حل مشکلات کشور، تحقق خواست مردم و ماندگار شدن نام بزرگان را در دستورکار دارد همان کاری که شوراهای اصولگرایان توجهی به آن نداشتند.

پرسش: «مهندس مهدی بازرگان یکى از مبارزان دیرین با رژیم ستمشاهى و نیز از جمله‌ پیشروان ترویج و تبیین اندیشه‌هاى ناب اسلامى با زبان و منطق و شیوه‌ نوین بود و از این رهگذر بى‌شک در چشم همه ‌علاقه‌مندان به گسترش و رواج ایمان اسلامى در میان طبقات تحصیلکرده در دوران خفقان و دین‌زدایى رژیم پهلوى، داراى شأن و ارزش به‌خصوص بود. خداوند ایشان را مشمول رحمت و مغفرت و فضل خود قرار دهد و به تلاش‌هاى ایشان با چشم رضا و قبول بنگرد.» پیام تسلیت مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت دکتر بازرگان در سال 73 گویای عظمت و اثربخشی این چهره ماندگار در تاریخ ایران است. نامگذاری خیابانی به نامه مهندس مهدی بازرگان مصوبه شورای شهر تهران بود که با استقبال اکثریت مردم پایتخت مواجه شد چرا که بازرگان را نماد دینداری خردورزانه و سیاست‌ورزی اخلاقی می‌دانند که با سیاست‌ورزی تعقل‌گرایانه مانع طمع آمریکا و کشورهای دیگر به ثروت‌های کشور از جمله نفت شد. شجاعت پذیرش انتقاد، قبول تحول و تغییر فکری و راهبردی از دیگر ویژگی‌های مهندس بازرگان بود که متحجران زمان حیات او و فرصت‌طلبان امروز چنین منشی را خلاف منافع خود می‌دانستند و می‌دانند بنابراین سال‌ها تلاش کردند تا نام او را حذف کنند اما هیچگاه موفق نبودند. این مدعیان حتی به توصیف مقام معظم رهبری از بازرگان توجه ندارند و منافع خودد را اولی می‌دانند. نامگذاری خیابان سازمان آب به نام مهندس مهدی بازرگان شوکی بزرگ برای دلواپسان بود، بنابراین اقدام به تخریب شورای شهر برای این نامگذاری و سعی در معرفی تحریف‌شده از مهندس بازرگان می‌کنند؛ همان کاری که در زمان نامگذاری خیابان دکتر مصدق انجام دادند و ناکام شدند.

تخریب هول هولکی!

هراس از آزادیخواهی بازرگان سبب شد تا مخالفان به تخریب ناشیانه این شخصیت محبوب و مردمی بپردازند؛ به عنوان نمونه کیهان و چند سایت همسو با کیهان حسین شریعتمداری چنین نوشتند: «شورای شهر ظرف سه سال گذشته، هیچ کار باارزش و ماندگاری برای تسهیل زندگی مردم انجام نداده است. جالب اینکه شورای شهر در این مدت 3 ساله، 3 بار شهردار عوض کرده (آقایان نجفی، افشانی و حناچی) که در نوع خود بی‌نظیر و بی‌سابقه است. با این اوصاف و صرف‌نظر از انتقادهای جدی به عملکرد رئیس دولت موقت (و رئیس گروهک نهضت آزادی) به نظر می‌رسد اگر خود آن مرحوم نیز اکنون زنده بود، از شورای شهر فعلی با کارنامه مردودی آن برائت می‌جست.»

بازرگان به نقل از کیهانی سابق

نکته قابل تامل اینجاست که سردبیر سابق کیهان رویکردی متفاوت با حسین شریعتمداری داشت؛ چنانکه وقتی حجت نظری عضو شورای شهر تهران این توئیت رامنتشر کرد که «پس از گذشت دوسال از نامگذاری خیابانی به نام دکتر محمد مصدق ، خیابانی به نام مهندس مهدی بازرگان نامگذاری شد»،مهدی نصیری سردبیر سابق کیهان ، روزنامه ای که چندان نمایلی به مداراپیشگی ندارد اما ظاهرا خود وی مدتیست این رویه را کنار گذاشته، در توییتی از نام گذاری خیابانی به نام مهندس بازرگان در تهران استقبال کرده و آن را تبریک گفته است.

مهدی نصیری با ریتوییت توییت حجت نظری عضو کنونی شورای شهر تهران در اعلام خبر این نامگذاری ؛ «گسترش چنین روش و منشی را در کشور آرزو» کرده است. نصیری توییت کرد:تقدم محبت بر کینه ورزی، سعه صدر بر تنگ نظری، رواداری بر تحجر، احترام بر اهانت، تکریم سرمایه های ملی بر تضییع، انسجام اجتماعی بر دو قطبی سازی را به شورای شهر تهران تبریک میگم و گسترش چنین روش و منشی را در کشور آرزو می کنم. 

اتهام دلواپسان به بازرگان و شورای شهر

اعضای جبهه پایداری مطابق عادت همیشگی به مخالفت با آنچه پرداختند که اکثریت مردم موافق آن هستند و اعضای شورای شهر تهران به نمایندگی از همین مردم خواست آنها را محقق کردند و خیابانی را به نام مهندس بازرگان نام‌گذاری کردند. 20 مرداد سایت مرکز انقلاب اسلامی به ریاست روح‌ا... حسینیان عضو جبهه پایداری مطلبی با تیتر «نظر مهدی بازرگان درباره سلمان رشدی چه بود؟» منتشر و اتهامات اثبات‌نشده‌ای را به مهندس بازرگان نسبت داد تا چهره این شخصیت ملی را در نزد افکار عمومی تخریب کند که البته موفق نبودند.

ساخت توئیت جعلی و اتهام‌زنی روانبخش

از سوی دیگر قاسم روانبخش عضو دیگر جبهه پایداری از نامگذاری خیابانی به نام مهندس بازرگان آشفته شد و برای نشان دادن مخالفت خود اتهاماتی را نثار اعضای شورای شهر کرد. روانبخش نوشت: «‏اقدام بعدی شورای شهر تهران احتمالا اختصاص خیابان یا مکان مهمی به نام مسعود رجوی و مریم ابریشم‌چی باشد!!!» آنچه این عضو جبهه پایداری توئیت کرد قابلیت شکایت از سوی اعضای شورای شهر را دارد. نکته قابل تامل انتشار توئیت جعلی به نام مریم رجوی است که در آن چنین القا شده که این دشمن مردم از مخالفت‌ها با نامگذاری خیابان به نام مهندس بازرگان انتقاد کرده است! مخالفان بازرگان در قدم به قدم پروژه مخالفت با نامگذاری خیابان بازرگان توجهی به نظر بزرگان به‌ویژه مقام معظم رهبری ندارند و بعضا برخلاف نظر ایشان حرکت می‌کنند . القای دروغین نقش داشتن مهندس بازرگان در خیانت‌های سازمان منافقین تلاش دیگری برای تخطئه نامگذاری خیابان بازرگان بود. اصولگرایان سال‌ها ناآشنا از آنچه در زمان نخست‌وزیری بازرگان و قبل و بعد آن گذشته بود با تحریف تاریخ و سخنان نزدیکان مهندس بازرگان سعی کردند او را همراه و هم هدف با مجاهدین خلق نشان دهند اما مهندس توسلی که با تحریف سخنان او مدعی شده بودند یار نزدیک بازرگان هم ارتباط او با سازمان مجاهدین خلق را تایید کرده است، با انتقاد از این بی‌اخلاقی‌ها توضیح می‌دهد: «در مورد پذیرش نخست‌وزیری از سوی مهندس بازرگان باید گفت اگر مهندس بازرگان نمی‌پذیرفت، با توجه به اینکه حزب توده از قبل با تمام سازمان‌شان آمده بودند، مجاهدین خلق با تمام سازمان و امکانات نظامی که داشتند و طیف چپ که وجود داشتند، از هر فرد دیگری که انتخاب می‌شد تبعیت نمی‌‌کردند و سرنوشت انقلاب ما بدتر از شرایط افغانستان و هرج‌ومرجی که آنجا به وجود آمد، می‌شد.» واقعیت چنین است که مهندس بازرگان با تیزهوشی و در راستای مصالح ملی رفتار خود با سازمان مجاهدین را تنظیم کرد و توئیت مریم رجوی نه حمایت از نامگذاری خیابان بازرگان بلکه تسویه‌حساب سیاسی با این شخصیت بزرگ است.

تحریف رابطه امام با بازرگان

در روزی که نامگذاری خیابانی به نام بازرگان قطعی شد، مخالفان دست‌به‌کار شدند و فیلم کوتاهی باعنوان «دلیل مخالفت با نامگذاری خیابان بازرگان» تهیه کردند که در آن القا شده بود امام ضمن مخالف بودن با نخست‌وزیری بازرگان از اقدامات او هم ناراضی بوده است که این ادعا محلی از اعراب ندارد. محمدتقی فاضل‌میبدی از روحانیون شناخته‌شده می‌گوید: «مرحوم امام به آقای بازرگان اعتقاد داشت. نگاه ابزاری هم به او نداشت. برای اینکه بازرگان، مردی مبارز بود. دوم اینکه بازرگان صریح و صادق بود. امام به ایشان اعتقاد کامل داشت و ایشان را نخست‌وزیر کرد. مهندس بازرگان، مورد قبول خیلی از بزرگان حوزه علمیه و دانشگاه بود. اصلا امام نگاه ابزاری به مهندس بازرگان نداشت.»

در نهایت ...

متهم کردن شورای شهر به کم‌کاری و معطوف کردن توجهش به تغییر نام خیابان‌ها محلی از اعراب ندارد، چنانکه برای اثبات نادرست بودن این ادعا می‌توان به مقایسه دستاوردهای شورای شهر پنجم با دوره‌های قبل پرداخت که اصولگرایان بر کرسی‌های بهشت تکیه زده بودند. شورای شهر پنجم در کنار حل مشکلات کشور، تحقق خواست مردم و ماندگار شدن نام بزرگان را در دستورکار دارد همان کاری که شوراهای اصولگرایان توجهی به آن نداشتند.

*آرمان

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.