ترقی: هیچ کشوری از نظر مواجهه با دروغ و شایعه‌سازی مشابه ایران نیست

ترقی گفت: دروغ گفتن در مورد واقعیت‌های کشور، تبدیل نکات مثبت به منفی و یا نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و از طرف دیگر بزرگنمایی مشکلات راهبرد اصلی این خط در خارج از کشور است که عمدتا این رسانه‌ها و جریانات با بودجه‌های دشمنان ایران تغذیه می‌شوند.

پرسش: «حمیدرضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تشریح اهداف خط تحریف در تضعیف دستاوردها و واقعیات کشور معتقد است برخی جریانات داخلی با تعقیب این خط و مایوس کردن مردم در پازل طراحی شده دشمن بازی می‌کنند.

مقام معظم رهبری در سخنانی به مناسب عید قربان از خط تحریف واقعیت‌های کشور سخن گفتند و لازمه شکست تحریم‌های دشمن را شکست خط تحریف عنوان کردند. رهبری هدف دشمن از تحریف واقعیت‌ها را گرفتن نشاط و امید از ملت ایران بویژه جوانان دانستند. هدف نهایی در این راهبرد ارائه این خط به جامعه است که کشور به بن بست رسیده و برای مشکلات راه‌حلی وجود ندارد.

رهبر انقلاب در مورد خط تحریف بیان داشتند: «در این خط تبلیغاتی، نقاط قوت به‌طور کلی انکار و یا در مورد آن سکوت می‌شود؛ اما اگر نقطه ضعفی باشد، ده‌ها و حتی صدها برابر بزرگنمایی می‌شود...کارهای خوبی در کشور دارد انجام می‌گیرد؛ مطلقاً [حتّی] یکی از این‌ها در تبلیغات خارجی دشمنان ما منعکس نیست.»

علاوه بر بعد خارجی خط تحریف، در داخل کشور هم برخی جریانات با اهداف مختلف دراین خط نقش ایفاء می کنند؛ عملکردی که مورد انتقاد «حسن روحانی» رئیس جمهور و فرمانده مقابله با جنگ اقتصادی دشمن قرار گرفته است. روحانی در تاریخ ۱۵ مرداد ماه و در جلسه هیئت دولت، بار دیگر به نقش تحریف‌ها در ایجاد مشکلات کنونی کشور اشاره کرد و گفت: «تحریم بسیار رنج‌آور است، ولی مشکل تحریف بسیار دردآور است. تحریم را دشمن انجام می‌دهد و آثار آن را لمس می‌کنیم. تحریف را گاهی دشمن انجام می‌دهد، اما متاسفانه گاهی در درون کشور تحریف رخ می‌دهد و این است که دردناک‌تر است...اگر تحریف را نشکنیم، اگر سخنان ناروا گفته شود، اگر قضاوت‌های ناصحیح شود، اگر ذهن مردم مشغول شود، اگر شادابی مردم گرفته شود، اگر مردم را نگران و مایوس کنیم، موفق نمی‌شویم و شکست می‌خوریم. اما اگر تحریف را کنار بگذاریم، بشکنیم، واقعیت‌ها را زیر خنجر تحریف ذبح نکنیم، مردم واقعیت‌ها را ‌ببینند و آگاه باشند، آن وقت می‌توانیم با تحریم بجنگیم».

اهمیت مقابله با این خط وقتی مشخص می‌شود که توجه داشته باشیم که رهبر انقلاب شکست تحریم‌ها را همپیوند با شکست این خط دانسته‌اند. در گفتگو با «حمید رضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلام،ی ابعاد مختلف خط تحریف را و اینکه چرا برخی جریانات داخلی در این خط نقش ایفاء می‌کنند، به بحث گذاشتیم.

 

ایران تنها کشوری در دنیا است که این حجم از دروغ و شایعه در مورد آن تولید و منتشر می‌شود

ترقی در پاسخ به این سوال که رسانه‌ها و جریانات خارج از کشور با چه اهدافی واقعیت‌های کشور را تحریف می‌کنند و برای مقابله با این اقدامات جه باید کرد، گفت: بدون تردید ما مورد هجمه یک جنگ روانی حساب شده از سوی دشمن هستیم که به وسیله رسانه‌ها و فضای مجازی این جنگ روانی مدیریت می‌شود. دروغ گفتن در مورد واقعیت‌های کشور، تبدیل نکات مثبت به منفی و یا نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و از طرف دیگر بزرگنمایی مشکلات راهبرد اصلی این خط در خارج از کشور است که عمدتا این رسانه‌ها و جریانات با بودجه‌های دشمنان ایران تغذیه می‌شوند. در آخرین دست از این اقدامات شما مشاهده کردید که یکی از کشورهای مرتجع منطقه برای مقابله با دستاوردهای کشور با بودجه هنگفت یک شبکه تلویزیونی ۲۴ ساعته راه اندازی کرده که در دروغ گویی علیه کشورمان در همین مدت اندک هم به شهرت رسیده است.

وی ادامه داد:  به نظر می‌رسد راه مقابله با این جریان همانطور که بارها مقام معظم رهبری فرمودند در درجه اول هوشیاری و بیداری مردم نسبت به این توطئه‌ها و طراحی دشمن هست. گام دیگری که در این راه باید برداشته شود بحث کنترل فضای مجازی است که بسیاری از کشورها که درگیر چنین بحث‌هایی می‌شوند از ابزار کنترل فضای مجازی استفاده می‌کنند.در این زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات و همچنین کنترل رسانه‌های خارجی و تقویت رسانه‌های داخلی مخصوصا رسانه ملی هم ضروری به نظر می‌رسد.

عضو شورای مرکزی جمعیت موتلفه اسلامی در پاسخ به این سوال که برخی جریانات داخلی با چه اهدافی با جریان تحریف دشمنان ملت ایران همراه می‌شوند هم بیان داشت:  برخی جریانات داخلی به طور طبیعی متاثر از تبلیغات خارجی هستند و من فکر نمی‌کنم کشوری در دنیا وجود داشته باشد که یک گروه سایبری مثل گروه سایبری منافقین با یک جمعیت قابل توجه و شبکه‌های متعدد علیه آن کشور سم پاشی و پمپاژ و دروغ سازی انجام دهند. با توجه به این اقدام گسترده خب طبیعی است برخی جریانات در داخل کشور دروغ‌های این‌ها را باور کنند یا تحت تاثیر این جریانات قرار گیرند. ایران تنها کشوری در دنیا است که این حجم از دروغ و شایعه در مورد آن تولید و منتشر می‌شود.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: برخی جریانات هم به طور کلی تحت تاثیر غرب هستند و رویکردهای این کشورها را قبول دارند بنابراین از نگاه این جریان‌ها هم کشور وضعیتی مناسبی ندارد. غرب گرایان و همچنین جریاناتی که دروغ‌های خط تحریف را باور کرده‌اند دچار اشتباه محاسباتی می‌شوند و به گونه‌ای فضاسازی می‌کنند که گویا در کشور هیچ دستاورد امید آفرینی وجود ندارد و همه سیاهی و ناکامی است. متاسفانه عملکرد این جریانات پازل دشمن را تکمیل می‌کنند و تحریف واقعیت‌های کشور تکمیل کننده پازل دشمن است.

 

خط تحریف پیامدهای روانی تحریم‌ها را مدیریت می‌کند

ترقی همچنین در مورد رابطه تحریم و تحریف هم گفت: نسبت این دو با هم نسبت مستقیمی است. یعنی به هر میزانی که جریان تحریف در جامعه شکست بخورد و قدرت آن تضعیف شود به همان میزان هم تحریم تضعیف خواهد شد. به این علت که تحریم آثار و پیامدهای روانی در جامعه دارد و  میزان این تاثیرات از پیامد واقعی تحریم بیشتر است. اگر بتوانیم این تاثیر روانی را با شکست خط تحریف کاهش دهیم در ان صورت به طور طبیعی آثار واقعی تحریم هم  کاهش پیدا خواهد کرد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.