نگرانی مردم از افزایش کلر آب آشامیدنی در کشور/علت کدر بودن آب شرب چیست؟

مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: میزان کلری که باید در شرایط بحرانی با نظارت وزارت بهداشت افزایش دهیم، یک میلی‌گرم در لیتر است و بیش از این میزان در هیچ کجای کشور افزایش نیافته است.

پرسش: مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: آب شرب توزیعی در کشور هیچ مشکلی ندارد و کلری که در آب برای مقابله با کرونا اضافه شده، خطری برای سلامت افراد ایجاد نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، کوشیار اعظم واقفی درباره افزایش میزان کلر آب برای مقابله با کرونا و تاثیرات آن بر سیستم بدن انسان اظهار کرد: میزان کلر آب در حجم بالا افزایش نیافته و درواقع میزان کنترل بر کلر باقیمانده افزایش یافته است.

او گفت: در برخی نقاط ممکن بود میزان کلر باقیمانده به زیر نیم میلی‌گرم در لیتر برسد که در این مناطق میزان کلر کنترل و سعی شد میزان کلر در حد استاندارد باقی بماند.  میزان کلر مصرفی نسبت به گذشته افزایش یافته اما چندان زیاد نبوده است.

اعظم واقفی با بیان اینکه محدوده کلر باید بین ۰.۲ میلی‌گرم در لیتر و ۰.۸ میلی‌گرم در لیتر باشد، گفت: میزان کلری که باید در شرایط بحرانی با نظارت وزارت بهداشت افزایش دهیم، یک میلی‌گرم در لیتر است و بیش از این میزان در هیچ کجای کشور افزایش نیافته است.

وی در پاسخ به این سوال که افزایش کلر در آب مشکلی برای سیستم بدن انسان ایجاد می کند یا خیر، توضیح داد: بر اساس استاندارهای ملی و بین‌المللی اگر میزان کلر باقیمانده در آب از ۵ میلی گرم در لیتر بیشتر شود، می‌تواند سلامت مصرف‌کننده را به خطر بیندازد ولی همانطور که گفته شد، حداکثر این میزان در شبکه‌های آب یک میلی‌گرم در لیتر است و هرگز مقدار آن به ۵ میلی‌گرم در لیتر نمی‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه آن میزان از کلر که برای سلامت مضر نیست، طبق استاندارد جهانی 5 میلی‌گرم در لیتر تعیین شده است، اظهار کرد: هیچ وقت ملزم به استفاده از این میزان کلر نخواهیم بود. ضمن این که وزارت بهداشت هم بر میزان کلر باقیمانده در شبکه های توزیع آب نظارت کامل دارد.

 

علت کدر بودن آب چیست؟

مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب در خصوص شهروندانی که در استان‌های مختلف شاهد رنگ کدر آب لوله‌های آب خود هستند، گفت: اگر علت این مساله کلر باشد، مشترک بوی بسیار شدیدی را استشمام خواهد کرد. بنابراین خیال مشترکان از این بابت راحت باشد. رنگ کدر آب به علب وجود حباب‌های هوا در آب است.

وی افزود: برخی اوقات به دلیل شرایط هیدرولیکی شبکه، مقداری هوا با آب مخلوط و موجب کدر شدن رنگ آب می شود. تفاوت حباب هوا با کدورت آب نیز به راحتی قابل تشخیص است.

اعظم واقفی با بیان اینکه اگر لیوان آب در همان لحظه از پایین شروع به شفاف‌شدن کند، یعنی تغییر رنگ آب به دلیل حباب هوا است، اما اگر آب واقعا کدورت داشته باشد، از بالا به پایین شروع به شفاف‌شدن می کند که این نشان می‌دهد موادی در آب وجود دارد که با گذر زمان ته‌نشین می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر کدورت در آب وجود داشته باشد، باید توسط شرکت آبفا برطرف شود اما نگرانی برای وجود حباب هوا در آب وجود ندارد، گفت: این موضوع هیچ ارتباطی با میزان کلر موجود در آب ندارد و نیازی نیست که مشترکان آب‌های بسته‌بندی (معدنی) خریداری کنند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.