احتمال رفع فیلتر توئیتر

آذری‌جهرمی روز یکشنبه از درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع فیلتر توئیتر خبر داد و گفت: این موضوع جزو حوزه‌هایی است که مربوط به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است اما تاکنون در دستورکار قرار نگرفته است. پیش از این نیز وزیر ارتباطات اعلام کرده بود که مدت‌هاست در حال پیگیری رفع فیلتــر اســت اما امکان اجرائی شدن این کار از اختیار او خارج است و باید گروهی برای آن تصمیم بگیرند.

پرسش: عملکرد مثبت و مفید شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها امروزه بر کسی پوشیده نیست و کسر قابل‌توجهی از جامعه از طریق این شبکه‌ها به کسب و کار می‌پردازند و اخبار و اطلاعات خود را به‌روز دریافت می‌کنند. این در حالی است که فیلترینگ برخی از این پیام‌رسان‌ها همچون تلگرام و توئیتر باعث شده تا انتقادات بسیاری به این مساله وارد شود و بسیاری خواهان رفع فیلتر از این شبکه‌ها باشند.

چنانکه بارها در خصوص رفع فیلتر توئیتر صحبت شده اما هنوز این مساله رنگ عملی به خود نگرفته است. با این حال محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع فیلتر توییتر خبر داده است. باید دید این تلاش‌ها در نهایت به رفع فیلتر خواهد انجامید یا این پیام‌رسان همچنان فیلتر باقی خواهد ماند.

نقش و تاثیر شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی مدت‌ها است که جایگزین برخی رسانه‌های سنتی شده‌اند و اکثر مردم نیز مطلب و اخبار خود را از طریق این شبکه‌ها دنبال می‌کنند. این روزها تلگرام، اینستاگرام و توئیتر به شبکه‌‌ها و پیام‌‌رسان‌هایی تبدیل شدند که با وجود حضور رسانه‌های مختلف قشر عظیمی از جامعه را پوشش می‌دهند و در کسری از دقیقه اخبار را فارغ از حوزه آن به لحظه در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. از این جهت است که گفته می‌شود با روی‌کارآمدن شبکه‌های اجتماعی عصر رسانه‌های جدید کلید خورده و اقبال به رسانه‌های رسمی و سنتی همچون تلویزیون، رادیو و مطبوعات کمتر از گذشته شده است. گرچه برخی از شبکه‌های اجتماعی قابلیت‌های بسیار درخوری دارند که آنها را متمایز از دیگر شبکه‌ها می‌کند. چنانکه امروز بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در بستر تلگرام و اینستاگرام صورت می‌پذیرد. اهمیت این امر امروز مشخص می‌گردد. جایی که به دلیل شیوع و انتشار ویروس کرونا و تحت الشعاع قرار دادن همه شئون جامعه اکثر کسب و کارها با رکود و مشکل مواجه شده‌اند اما بسیاری در بستر اینترنت و فضای مجازی توانسته‌اند کسب و کار خود را ادامه دهند. با این حال برخی تفکرات محدودکننده نیز در این میان وجود دارد که عملکرد شبکه‌های اجتماعی را برنمی‌تابند و درصددند تا به هر شکل ممکن در مقابل آن بایستند. فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی سال‌ها است که در دستورکار قرار دارد و هر از چندی براساس برخی تصمیم‌گیری‌ها یکی از چند شبکه اجتماعی محبوب جامعه با فیلترینگ مواجه می‌شود و مردم را به سمت استفاده از فیلترشکن می‌برد. نمونه این مساله را می‌توان در ماجرای فیلتر تلگرام دید که در اردیبهشت سال 97 به دستور بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران این پیام‌رسان فیلتر شد و با وجود تلاش‌های زیاد هنوز از انسداد خارج نشده است. البته این پایان تلاش برای مسدودسازی‌ها نبوده و دلواپسان و تندروها ماه‌ها است که با اظهارنظرات مختلف در پی فیلتر اپلیکیشن محبوب اینستاگرام هستند و هر بار به دلیلی این موضوع را مطرح می‌کنند اما تاکنون مقاومت وزیر جوان ارتباطات باعث شده تا آنها به خواسته خود نرسند. این هم در نوع خود جالب توجه است، در جایی که جامعه به دنبال رفع فیلتر پیام‌رسان‌‌های توئیتر و تلگرام است برخی درصدد فیلترینگ اینستاگرام برمی‌آیند.

فیلترینگ 11 ساله

تاکنون به‌کرات در مورد فیلترینگ یا عدم فیلتر پیام‌رسان توئیتر بحث و تبادل‌نظر صورت گرفته و از وزیر و دبیر شورای عالی فضای مجازی تا کاربران عادی در این مورد اظهارنظر کرده‌اند. اما هنوز تصمیم قطعی برای خروج این پیام‌رسان از فیلترینگ صورت نگرفته است. توئیتر جزو نخستین پیام‌رسان‌هایی بود که در سال 88 به دلایلی با فیلترینگ روبه‌رو شد و طی یازده سال گذشته نیز با وجود برخی تلاش‌ها برای رفع فیلتر؛ این پیام‌رسان جمعی همچنان با برخی مقاومت‌ها روبه‌رو است و از فیلترینگ خارج نشده است. این در حالی است که عده‌ای از مسئولان، شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی در این پیام‌رسان صفحه دارند و به اظهارنظر می‌پردازند اما مشخص نیست که چرا این پیام‌رسان باید برای دسترسی عموم مردم مسدود باشد. آنچه مسلم است امروز دسترسی مردم به توئیتر همچون تلگرام با فیلترشکن مهیا است و فیلترینگ این پیام‌رسان فقط شیوه دسترسی را مقداری سخت می‌کند اما موجب عدم فعالیت کاربران نخواهد شد.

درخواست رفع فیلتر توئیتر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از درخواست وزارتخانه متبوعش برای رفع فیلتر توئیتر خبر داد. محمدجواد آذری‌جهرمی روز یکشنبه از درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع فیلتر توئیتر خبر داد و گفت: این موضوع جزو حوزه‌هایی است که مربوط به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است اما تاکنون در دستورکار قرار نگرفته است. پیش از این نیز وزیر ارتباطات اعلام کرده بود که مدت‌هاست در حال پیگیری رفع فیلتــر اســت اما امکان اجرائی شدن این کار از اختیار او خارج است و باید گروهی برای آن تصمیم بگیرند.

*آرمان

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.