ویروس کرونا؛ میزان مرگ و میر در برزیل از ۱۰۰ هزار نفر گذشت

ژئیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری، همواره شیوع ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه داده و با اقداماتی که به اقتصاد کشور آسیب بزند مخالفت کرده است.

پرسش: بدون نشانی از بهبود وضعیت شیوع ویروس کرونا در برزیل، میزان مرگ و میر ثبت شده بر اثر کرونا کووید-۱۹ اکنون به بیش از ۱۰۰ هزار نفر، بالاترین رقم بعد از آمریکا، رسیده است.

ویروس کرونا طی سه ماه جان ۵۰ هزار نفر را در این کشور گرفت، ولی این عدد در ۵۰ روز گذشته دوبرابر شده است. تا کنون موارد ثبت شده ابتلا به بیماری سه میلیون نفر بوده است.

این همه‌گیری هنوز به نقطه اوج در برزیل نرسیده است، ولی مغازه‌ها و رستوران‌ها فعالیت‌شان را دوباره از سر گرفته‌اند.

ژئیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری، همواره شیوع ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه داده و با اقداماتی که به اقتصاد کشور آسیب بزند مخالفت کرده است.

کارشناسان همواره از عدم برنامه سراسری دولت برای مقابله با این ویروس انتقاد کرده‌اند، و این در حالی است که مقامات محلی اکنون روی بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی تمرکز کرده‌اند، اقدامی که احتمالا منجر به گسترش بیشتر ویروس خواهد شد.

بولسونارو کووید-۱۹ را یک "آنفلوانزای خفیف" خوانده و برای عملکردش درقبال این شیوع هم در برزیل و هم در سطح بین‌المللی مورد انتقاد قرارگرفته است.

دولت مدیریت شیوع بیماری کووید-۱۹ را به یک ژنرال ارتش که هیچ تجربه‌ای در امور سلامت عمومی ندارد، واگذار کرده است.

دو وزیر بهداشت پیشین، که هر دو پزشک بودند، پس از مخالفت با رئیس‌جمهوری برسر اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از هیدروکسی کلروفین برای معالجه کووید-۱۹، از مقام خود کناره‌گیری کردند.

بولسونارو که خودش به کووید-۱۹ مبتلا شد و بهبودی یافت، گفت که خودش به دلیل استفاده از داروی ضد مالاریا (هیدروکسی کلروفین) از این بیماری بهبود پیدا کرده است.

بولسونارو، رهبر جناح راست تندرو، با محدودیت‌هایی که فرمانداران ایالت‌ها برای کنترل ویروس کرونا وضع کردند مخالفت کرده و بارها هم به جمعیت طرفدارانش ملحق شده بود، گاهی حتی بدون پوشیدن ماسک.

براساس آمار وزارت بهداشت برزیل، میزان مرگ و میر ۱۰۰ هزار و ۴۷۷ نفر و میزان ابتلا سه میلیون و ۱۲ هزار و ۴۱۲ نفر است. ولی گفته می‌شود که آمار واقعی خیلی بالاتر از این میزان است، چون امکان تست کافی وجود ندارد.

فقط در آمریکا میزان مرگ و میر و ابتلای بیشتر از برزیل ثبت شده است.

دکتر خوزه داوی اوربائز، عضو ارشد انجمن بیماری‌های واگیر، به خبرگزاری رویترز گفت "ما در یک ناامیدی و سرخوردگی زندگی می‌کنیم، چون این یک تراژدی است، مثل یک جنگ جهانی. اما برزیل تحت یک بی‌حسی جمعی است... پیام دولت این است: اگر به ویروس کرونا مبتلا شدی، خوب که شدی؛ اگر وضعیتت وخیم شد به بخش مراقبت‌های ویژه (آی‌سی‌یو) برده می‌شوی. این خلاصه سیاست امروز دولت است".

 

کرونا

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

رئیس جمهور بولسونارو در اولین سفر خود پس از بهبودی از کووید ۱۹ مورد استقبال هواداران قرار گرفت

 

نگرانی از این است که ویروس کرونا در مناطق محروم و دورافتاده، مثل محل سکونت بومی‌ها که دسترسی به امکانات بهداشتی مشکل است، سریع‌تر گسترش پیدا کند.

داوی آلکولانبره، سخنگوی مجلس سنای برزیل، چهار روز عزای عموی در کنگره اعلام کرد، اما بولسونارو هنوز اظهار نظری نکرده است. او اوایل این هفته گفته بود که بخاطر همه مرگ‌ها متاسف است ولی اضافه کرد که "باید به کار و زندگی‌مان برسیم".

 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.