روز جمعه یازدهم مرداد (برابر یا سی و یکم ژوئیه)، همزمان با آغاز اولین روز آتش بس سه روزه در افغانستان و روز عید قربان انتشار عکس‌هایی از تجمع شماری در پارک ملت تهران که پرچم طالبان را با خود داشتند، در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد.

سرتیپ اشتری فرمانده نیروی انتظامی امروز گفته است "همه ساله شماری از اتباع افغانستان با حضور در میدان آزادی عید قربان را به هم تبریک می گفتند اما امسال به دلیل حضور نیروی انتظامی در میدان آزادی، این افراد در پارک ملت تجمع کردند که پلیس به سرعت حاضر شد و ۱۹ نفر از آنها را دستگیر کرد".

ایران و افغانستان دو کشور همسایه هستند و بیشتر جمعیت مهاجر و پناهجوی ساکن ایران را شهروندان افغان تشکیل می دهند.

به گفته فرمانده سردار اشتری،"۵ نفر از دستگیر شدگان از عوامل اصلی تهیه پرچم، عکس و انتشار آن بودند که هنوز در بازداشت و باقی در حال طرد از کشور هستند".

سرتیپ اشتری در حین توضیحات خود طالبان را "گروهک تروریستی" خوانده است.

پبشتر رئیس پلیس امنیت تهران گفته بود که دستگیرشدگان "ارتباطی با گروهک تروریستی نداشتند."

رئیس پلیس امنیت عمومی تهران هم همچون فرمانده ناجا از گروه طالبان با عنوان "گروهک تروریستی" یاد کرده بود. در حالی که مقام‌های کشور با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار کردند و هیات نمایندگی طالبان هم در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور ۱۳۹۸) دیدار رسمی از تهران داشتند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در پاییز سال گذشته این هیات با مقام‌های ایرانی و از جمله جواد ظریف، وزیر خاجه در تهران دیدار کرد.

خبرگزاری تسنیم هم چهار سال قبل از آغاز مذاکرات صلح در دوحه خبر از سفر یک هیات از دفتر سیاسی طالبان در قطر به تهران داده بود.

به گزارش تسنیم ریاست هیات طالبان را طیب آغا، رئیس کمیسیون سیاسی طالبان، به‌عهده داشت، و گفته می‌شود قاری دین‌محمد حنیف و شیرمحمد عباس استانکزی و احتمالا عبدالسلام حنفی نیز از اعضای هیات طالبان در تهران بودند.

.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

هیات طالبان در تهران در سال ۱۳۹۴