نتیجه تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، ایالت‌های کلیدی آمریکا از ترامپ روی گردان شده‌اند

نشریه پولیتیکو معتقد است: شهروندان و رأی دهندگان در شهرهای بزرگ و حومه‌ها در سراسر آمریکا امید «دونالد ترامپ» را از کارزارهای انتخاباتی نقش بر آب می‌کنند.

پرسش: نظرسنجی‌های تازه نشان می‌دهد برخی ایالت‌های کلیدی آمریکا که در انتخابات 2016 برگ برنده ترامپ بوده‌اند، حالا از او روی گردان شده و به سمت جو بایدن تمایل پیدا کرده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه پولیتیکو، شهروندان و رأی دهندگان در شهرهای بزرگ و حومه‌ها در سراسر آمریکا امید «دونالد ترامپ» را از کارزارهای انتخاباتی نقش بر آب می‌کنند. به عنوان مثال در پنسیلوانیا (یکی از ایالت‌های شرقی آمریکا با مرکزیت هریسبورگ که سومین شهر پرجمعیت آمریکا بشمار می‌رود) محل زندگی یکی از بزرگترین جمعیت‌های دارای سنین 65 سال و بالاتر است که در نتیجه حمایت این منطقه از «جو بایدن» ضربه سهمگینی به ترامپ بزند. به عبارتی این یک چالش بزرگ بر سر راه رییس جمهوری کنونی است که چنین ایالت‌های کلیدی از وی روی بگردانند.

چهار سال پیش، ترامپ نخستین رییس جمهوری جمهوریخواهی بود که توانسته بود از سال 1988 به این سو، توسط مردم این منطقه انتخاب شود. اکنون با گذشت کمتر از 100 روز تا انتخابات، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رای دهندگان این ایالت باردیگر نظرشان فرق کرده و به نامزد دموکرات روی آورده‌اند. براساس میانگین نظرسنجی انجام شده توسط موسسه ریل کلیر پالیتیکس RealClearPolitics، جو بایدن در این ایالت 6 درصد از ترامپ جلوتر است. از سوی دیگر، بایدن که حزب او قدرت ندارد، "نامزد تغییرات" است. این یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. 

مقامات دموکرات از جمله رهبران حزب و استراتژیست‌های پنسیلوانیا در خصوص پیشتازی یک نامزد دموکرات در این منطقه می‌گویند: دلیل این امر سوء رفتار ترامپ در واکنش به کووید-19 به ویژه برای سالمندان است که در پنسیلوانیا جمعیت بزرگی از جامعه را تشکیل می‌دهند.  این مقامات یکی دیگر از دلایل محبوبیت بایدن در پنسیلوانیا را، تبار وی می‌دانند که از اهالی اسکرانتون (یکی از شهرهای پنسیلوانیا) و زمانی نیز سناتور دلاور (یکی از ایالت‌های شمال شرقی آمریکا و همسایه جنوب شرقی پنسیلوانیا) بوده است.

اما از دیدگاه برخی دموکرات‌ها، بازنده دانستن ترامپ از حالا می‌تواند یک خطای بزرگ باشد. 

در سال 2016، ترامپ با 44 هزار رای و برخلاف انتظارات، در پنسیلوانیا پیروز شد. درواقع ترامپ توانست رای اکثریت طبقه کارگر این ایالت و بسیاری از مناطق دموکراتیک در شمال شرقی و شمال غربی پنسیلوانیا را بدست آورد. 

برخی دیگر از مقامات دموکرات همچنین قدرت اقتصادی ترامپ را یکی از نقاط قوت وی می‌دانند که می‌تواند سبب نگرانی باشد. بایدن در ماه‌های گذشته در تلاش برای تشریح برنامه‌های بهبود اقتصادی، از جمله احیای صنعت تولید کشور و افزایش هزینه‌های فدرال برای کالاهای ساخت آمریکا بوده است.

در این میان کارزار انتخاباتی ترامپ دست از تلاش برنداشته و برای پایین آوردن محبوبیت بایدن در پنسیلوانیا کارهای بسیاری انجام داده است؛ از جمله صرف 4 میلیون و 400 هزار دلار برای تبلیغات گمراه کننده که ادعا می‌کند پلیس با حمایت بایدن مانع ادامه آن شده است. ادعایی که بایدن آن را رد کرده است.

تیم ترامپ همچنین در راستای کارزار ضد بایدن که در پنسیلوانیا به راه انداخته، به حمایت‌های گذشته وی از لوایح سختگیرانه بر مبنای جرم و معاملات آزاد تجارت و راهبردهای وی در سال 2016 علیه هیلاری کلینتون (رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات 2016) در میان طبقه کارگر استفاده می‌کند.

با این حال «برندن بویل» نماینده دموکرات فیلادلفیا (یکی از شهرهای بزرگ پنسیلوانیا) در مجلس نمایندگان معتقد است: در اواسط ماه نوامبر پس از پیروزی جو بایدن و پس از آنکه دموکرات‌های کرسی‌های قابل توجهی را در مجلس نمایندگان و سنا بدست آوردند، ما به سال 2020 نگاهی خواهیم انداخت؛ سالی جنجالی که ارزش این همه نظرسنجی را داشت.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.