ناگفته های 40 ساله؛ چگونه دکتر سنجابی بخاطر مهندس بازرگان عضویت در شورای انقلاب را نپذیرفت

مهندس بازگان شخصا دکتر سنجابی را برای عضویت در شورای انقلاب معرفی کرده بود و واکنش ایشان (دکتر سنجابی ) به پیشنهاد عضویت که استاد مطهری به دکتر سنجابی داده بود ، به نقل از خود استاد مطهری بسیار آموزنده است و دکتر سنجابی به به آیت الله مطهری گفته بود من با بازرگان نمی توانم کار کنم.  

پرسش: تاریخ انقلاب اسلامی همچون وقایع تاثیرگذار دیگر جهان سرشار از رازها و معماهاست که یکی از آنها علت نپذیرفتن پیشنهاد آیت الله مطهری به دکتر کریم سنجابی رییس جبهه ملی در سال 1357 برای عضویت در شورای انقلاب است.

اندیشۀ پویا در جدیدترین شماره خود به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد درگذشت(تیر1374) دکتر کریم سنجابی رییس جبهه ملی و اولین وزیر خارجه انقلاب پرونده ویژه با نام «ملی گرای معترض» درباره کارنامه سیاسی او منتشر کرده و برای نخستین بار سعید سنجانی پسر 69 سالۀ کریم سنجابی با یک رسانه (اندیشه پویا) گفتگو کرده است.

مهندس محمد توسلی دبیرکل نهضت آزادی درگفتگو با این نشریه و به این مناسبت به نقل از مهندس بازرگان گفته است: آیت الله خمینی قبل از مراجعت به ایران به آقای مطهری ماموریت داده بود در منزل خودش از تک تک نامزدهای تعیین شده برای عضویت در شورای انقلاب دعوت کرده پس از طرح مطلب و تذکر این که قضیه فعلا مستور بماند، اگر در طرف آمادگی و تعهد لازم را دید، وظایف شورا را بیان کرده و از او برای همکاری و عضویت در شورا دعوت نماید. نوبت که به دکتر سنجابی می رسد، می پرسند شورای انقلاب از چه کسانی  تشکیل می شود؟ آقای مطهری می گوید اگر شما قول همکاری دادید و شرایط لازم را تعهد کردید، نام آن ها را ذکر خواهم کرد. دکتر سوال می کند آیا مهندس بازرگان هم  هست ؟ چون جواب مثبت می شنود ، می گوید من با بازرگان نمی توانم کار کنم. مطهری تعجب کرده و می گوید بازرگان خود شما را معرفی کرده است و حال شما از او دوری می جویید؟ آقای مطهری بیش از این چیزی به من نگفت و نپرسیدم که دنبالۀ صحبت طرفین و توصیۀ ایشان چه شد.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.