حدادعادل چه گفت که نجف دریابندری برای همیشه از تلویزیون رفت

دیگر نمی توانید از کلمات چپ استفاده کنید و مثلا باید بگویید مستضعفین نه رنجبران یا ستم کشیده ها و رنج کشیده ها.

پرسش: نجف دریابندری مترجم نامی فقید یش از انقلاب جذب تلویزیون شد تا ترجمه های درستی برای فیلم های سینمایی و مستند ارائه کند تا اینکه در روزهای نخست بعد از انقلاب غلامعلی حداد عادل از او خواسته ای را مطالبه کرد که موجب شد دریابندری برای همیشه از تلویزیون و مشاغل دولتی کنار بکشد.

مجله اندیشه پویا به مناسبت درگذشت مترجم نامی و نویسنده تاثیرگذار نجف دریابندری ویژه نامه ای را منتشر کرده و به برخی از زوایای شخصیت این مترجم بزرگ و خاطراتی از او پرداخته است.

دریکی از این خاطرات آمده است: نجف دریابندری یک مترجم- نویسنده حرفه ای بود که البته مشغولیت های دیگری نیز تا پیش از انقلاب داشت. پس از آنکه از انتشارات فرانکلین جدا شد به درخواست رضا قطبی به تلویزیون رفت تا به دوبلۀ فیلم های سینمایی و ترجمۀ گفتار مستندها نظمی دهد. شد مدیر این بخش تازه تاسیس در تلویزیون. بعد از انقلاب با پادرمیانی رضاسیدحسینی که آن زمان در تلویزیون بود جلسه ای با حضور (غلامعلی) حداد عادل ، مسعود کیمیایی و غلامحسین کرباسچی برگزارشد و پس از این که حدادعادل به او گفت«دیگر نمی توانید از کلمات چپ استفاده کنید و مثلا باید بگویید مستضعفین نه رنجبران یا ستم کشیده ها و رنج کشیده ها»، قید تلویزیون را زد ، به خانه آمد و تمام وقت به ترجمه پرداخت دیگر فقط یک مترجم حرفه ای بود.

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.