هیات‌های مذهبی سه شهر جنوب کشور:عزاداری محرم را بدون تجمع برگزار می‌کنیم؛
وزارت بهداشت: با راه‌اندازی دسته‌های عزاداری محرم مخالفیم

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت تاکید کرد: براساس دستورالعمل‌های بهداشتی، با راه‌اندازی دسته‌های عزاداری در ایام محرم مخالفیم.

پرسش: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و همزمانی این ایام با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی سه هیئت مذهبی از شهرهای مختلف کشور با صدور بیانیه‌هایی بر اجرای مراسم سوگواری بدون تجمع عزاداران تاکید کردند.
هیات زنجیرزنان حضرت سبزقبا(ع) دزفول تاکید کرد: امسال پایان عزاداری 1400 ساله اباعبدالله نیست و شرایط موجود براساس عقل و شرع حکم می‌کند تا بفکر جان خود و خانواده‌ها بوده و به این طریق هم عزاداری باشکوهی از طرق فضای مجازی برگزار و هم از طرفی نذورات همه ساله هیئت ادا خواهد گردید.
این هیئت در صورتجلسه نهایی گردهمایی اعضای هیئت امنا تاکید کرد: برنامه عزاداری فقط با حضور مداح هیئت، بصورت مستقیم و بمدت نیم ساعت از طریق اینستگرام و فضای مجازی پخش خواهد شد.
در صورتجلسه نهایی گردهمایی اعضای هیئت امنا زنجیرزنان حضرت سبزقبا(ع) آمده است: امسال محرم هیچ برنامه‌ای مبنی بر عزاداری جمعی اعم از شبهای محرم و روز‌های تاسوعا و عاشورا، در محل هیئت برگزار نخواهد گردید. (حتی اگر همه هیئت‌ها فعالیتهای خود را مانند هر سال داشته باشند)
در دهه اول شبهای محرم طبق ساعتی که در آینده اعلام خواهد گردید برنامه عزاداری فقط با حضور مداح هیئت، بصورت مستقیم و بمدت نیم ساعت از طریق اینستگرام و فضای مجازی پخش خواهد گردید.
بمنظور تعظیم شعائر به ساحت مقدس اباعبدالله مانند همه ساله، هر شب صدای مداحی از طریق بلندگوهای هیئت بصورت ملایم پخش خواهد گردید، اما بعلت جلوگیری از ازدحام مردم و رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، دربهای حسینیه بسته و هیچگونه پذیرایی انجام نخواهد پذیرفت.
در این صورتجلسه یادآور شده نذورات هر ساله هیئت بصورت خام بسته‌بندی و بصورت بسته معیشتی بین خانواده‌های مستمندی در ضیافتهای اباعبدالله ارتزاق می‌کردند تقسیم خواهد گردید و ضمن تشکر ویژه از همه دوستان و عزیزانی که همه ساله ما را در عزای سالار شهیدان همراهی می‌نمودند، خواهشمندیم کمک‌ها و نذورات خود اعم از گوشت، برنج، روغن، ماکارونی، شکر و... را تحویل هیئت امنا فرمائید.
هیات زنجیرزنان حضرت سبزقبا(ع) دزفول در پایان یادآور شد: ان‌شاءالله به شرط حیات، سال آینده با برطرف شدن ویروس کرونا و فضایی آکنده از معنویت عزاداری اباعبدالله‌الحسین را با شور خاصی و بهتر از هر سال برگزار نموده و امسال را جبران خواهیم نمود.
هیئت امنای مساجد حسینیه‌ها و زنجیرزنی و سینه‌زنان بهبهان وحومه نیز در صورتجلسه نهایی گردهمایی اعضای خود تاکید کرد:امسال محرم هیچ برنامه‌ای مبنی بر عزاداری جمعی اعم از شبهای محرم و روز‌های تاسوعا و عاشورا، در محل هیئت‌ها وخیابانها یا مساجد برگزار نخواهد شد. (حتی اگر همه مسئولین دستور بدهند مردم شرکت نمی‌کنند... (اباعبدالله به کشتن مردم راضی نیست)
در ادامه این صورتجلسه آمده است:در دهه اول شبهای محرم طبق ساعتی که در آینده اعلام خواهد گردید برنامه عزاداری فقط با حضور مداحان وهیئت‌ها، بصورت مستقیم و تکی از بلندگو به تنهایی می‌خواند به مدت نیم ساعت از طریق اینستگرام و فضای مجازی واتساپ وتلویزیون استانی پخش خواهد گردید.
بمنظور تعظیم شعائر به ساحت مقدس اباعبدالله مانند همه ساله، هر شب صدای مداحی از طریق بلندگوهای هیئت بصورت ملایم پخش خواهد گردید، اما بعلت جلوگیری از ازدحام مردم و رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، دربهای حسینیه‌ها و مساجد و امامزاده‌ها بسته و هیچگونه پذیرایی انجام نخواهد پذیرفت. واز مداحان علاقمند خواهشمندیم اگر دوست دارند بیان آزمایش بدن تا روزی چند نفر مشخص کنیم تا نوحه بخوانند.
نذورات هرساله مردم ومحله‌های قدیمی و هیئت هی رسمی بصورت خام بسته‌بندی و بصورت بسته معیشتی بین خانواده‌های مستمندی که هر ساله در ضیافت‌های اباعبدالله ارتزاق می‌کردند تقسیم خواهد گردید واز این رو ضمن رعایت بهداشت از قتل وعام مردم وکشتار جمعی بدلیل کرونا جلوگیری مینماییم.
در پایان صورت جلسه هیئت امنای مساجد حسینیه‌ها و زنجیرزنی و سینه‌زنان بهبهان وحومه مردم بهبهان با تاکید براینکه تا پایان محرم وصفر هیچ‌گونه مراسمی ندارند،آمده است: ضمن تشکر ویژه از مردم شهید پرور بهبهان و همه دوستان و عزیزانی که همه‌ساله ما را در عزای سالار شهیدان همراهی می‌نمودند، خواهشمندیم کمک‌ها و نذورات خود اعم از گوشت، برنج، روغن، ماکارونی، شکر و... را تحویل هیئت امنای محل خود دهید تا آنها خودشان به اهالی محل تحویل دهند.ان‌شاءالله به شرط حیات، و رفع قضا و بلا از شهرمان سال آینده با برطرف شدن ویروس کرونا و فضایی آکنده از معنویت عزاداری اباعبدالله‌الحسین را با شور خاصی و بهتر از هر سال برگزار نموده و امسال را تلافی خواهیم نمود.امیدواریم بقیه شهرستانهای کشور بویژه استان خوزستان و هیئت‌های فعال دیگر نقاط هم رعایت نمایند.
مداحان بوشهری: امسال عزاداری محرم نداریم
برخی از مداحان بوشهر نیز با اشاره به شیوع کرونا و خطرات تجمع تاکید کردند: در راستای حفظ سلامت مردم، در محرم امسال امکان برگزاری مراسم عزاداری خصوصا سینه‌زنی سنتی بوشهر وجود ندارد.
"مصطفی گراشی" از مداحان سینه‌زنی سنتی بوشهر در مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت: در شرایطی که فریضه بسیار مهم حج به دلیل بیماری تعطیل گردیده، برگزاری مراسم روضه‌خوانی توجیهی ندارد... ما چنانچه مصر به برگزاری سینه‌زنی و عزاداری باشیم، خواهیم دید که با عدم حضور مردم مواجه شده و عاقلانه این است که ابهت مراسم عزاداری ائمه را نشکنیم.
"حمید دشتی‌فرد" از نوحه‌خوان‌های بوشهری هم گفت: اساسا عزاداری در ماه محرم، به خودی خود هدف نیست بلکه ابزاریست برای رسیدن به اهداف بلند حضرت سید شهدا علیه‌السلام. ضمن اینکه سیرهً اهل‌بیت، خواهان سلامت روح و روان بشریت است و قدر مسلم با توجه به شرایط حاکم بر جهان و همین‌طور دیار ما بوشهر، که سلامتی مردم از خطر ویروس مرگبار کرونا تهدید می‌شود، هیچ توجیهی برای انجام مراسمات محرم وجود ندارد.
خشایار شاهینی، مداح و مسئول هیئت سیدالشهداء برگزار‌کننده آیین‌های مذهبی بوشهری در تهران هم با اشاره به اینکه هیچ امری واجب‌تر از جان انسان‌ها نیست، گفت: در مقام یک خادم و ذاکر اهل‌بیت(ع) اعتقاد دارم امکان رعایت پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مجالس عزاداری سنتی بوشهری وجود ندارد. اصلا مگر می‌شود بُر سینه و گُر دمام تشکیل داد و فاصله اجتماعی را رعایت کرد؟
وی ادامه داد: رعایت حفظ جان انسان‌ها و اهمیت آن در مصحف شریف اشاره و تاکید شده است، اما برگزاری مجالس عزاداری یک امر مستحب است. مستحب را می‌توان به تاخیر انداخت اما برای رعایت نکردن واجب، چه پاسخی می‌توان در پیشگاه ربوبی داشت؟ از آنجا که هیچ امری واجب‌تر از جان انسان‌ها نیست، اجازه دهیم مراسم عزاداری امسال برگزار نشود، اما سال آینده با شور بیشتر و با حضور همه عاشقان اهل‌بیت(ع) برگزار شود نه با عکس و مراسم یادبود عزاداران امام حسین.

وزارت بهداشت: با راه‌اندازی دسته‌های عزاداری محرم مخالفیم

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت تاکید کرد: براساس دستورالعمل‌های بهداشتی، با راه‌اندازی دسته‌های عزاداری در ایام محرم مخالفیم.
دکتر علیرضا رئیسی افزود: قطعا راه‌اندازی دسته‌های عزاداری فاصله‌های فیزیکی بین افراد را به هم می‌زند، همچنین با حضور تماشاچی برای دسته‌های عزاداری مخالفیم همچنین با اینکه دسته‌های مختلف بیایند و در یک جا جمع شوند هم مخالف هستیم و این فعالیت‌ها خلاف پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت است و اگر از وجود پروتکل برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و حفظ سلامت مردم صحبت می‌کنیم همین مسائل است.
وی گفت: به هیچوجه از عزاداران در مراسم پذیرایی نشود و در مورد نذورات هم توصیه می‌کنیم کمکهای مومنانه بصورت توزیع مواد غذایی خام باشد و به دست مستمندان برسد و اگر کسی خیلی اصرار دارد که حتما غذا بپزد به هیچ وجه این غذاها نباید در هیئت‌ها و جاهایی که مردم جمع می‌شوند توزیع شود بلکه باید مانند غذاهای بیرون بر در جاهای مختلف بین مستمندان توزیع شود به طوری که تجمع انسانی نداشته باشیم.
وزیر بهداشت هم دیروز در نشست با ذاکران، مداحان و وعاظ گفت: متعهدیم که نگذاریم شیعه امام حسین(ع) به خاطر مراسم عزاداری سالار شهیدان، تب کند یا بیمار شود و الگویی ارائه می‌دهیم که شیعیان سایر کشورها ببینید که ایران اسلامی از خود چه نبوغی بر جای گذاشت و چه زیبا یاد امام حسین(ع) را زنده کرد. می‌خواهیم در تاریخ ثبت کنیم که هم یاد امام حسین(ع)، عاشورا، مظلومیت شهدای کربلا را پاس داشتیم و هم از عشاق حضرت اباعبدالله(ع) صیانت کردیم و هم اینکه الگویی ماندگار و نمونه به جهان معرفی کردیم.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: بعد از سالها فریاد شیعه در مرثیه اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران باوفایش امسال با پدیده‌ای به نام بیماری کرونا روبرو هستیم و به عشاق‌الحسین و آنهایی که برای عشاق‌الحسین نغمه سرایی می‌کنند می‌گویم که در صددیم امسال، محرمی برگزار کنیم که اولا بگوییم که نام و یاد امام حسین(ع) را از همه گلدسته‌ها و مناره‌ها فریاد خواهیم زد و کربلا، مظلومیت امام حسین(ع) یاران و اصحاب این بزرگوار را فراموش نخواهیم کرد. دوم اینکه بگوییم نخواهیم گذاشت عشاق‌الحسین تب کنند یا بیمار شوند.
*حریرچی: وضعیت بیشتر استان‌ها قرمز است؛ این یعنی فاجعه!
معاون کل وزیر بهداشت هم با بیان اینکه وضعیت کرونا در اکثر استان‌ها به رنگ قرمز در آمده‌است و این یعنی فاجعه، گفت: البته فاجعه اصلی در تهران رخ داده است و این کلانشهر در ردیف سوم آمار بالای مبتلایان و فوتی‌ها قرار دارد.
دکتر ایرج حریرچی درخصوص وضعیت قرمز کرونا در تهران افزود: به دلیل مشاهده اثرات تغییر رفتار مردم، درخصوص مرگ و میر به بازه زمانی 4 تا 6 هفته و برای مشاهده کاهش موارد بستری به یک بازه زمانی 3تا 4 هفته‌ای احتیاج داریم.
وی ادامه داد: درحال حاضر تنها تغییر رفتاری که از 15 تیر تاکنون در کشور مشاهده شده است، استفاده بیش از حد از ماسک است اما همچنان بیش از 30 درصد افراد جامعه این موضوع را رعایت نمی‌کنند درحالی که آمار استفاده از ماسک باید در کشور به 80 الی 95 درصد برسد، خوشبختانه در کشور میزان تعطیلی، مهمانی، تجمعات و مراسم ترحیم کاهش یافته است.
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک و پیشگیری مردم، چرا آمارها باید همچنان رو به افزایش باشد، افزود: از پانزدهم تیر استفاده از ماسک در کشور اجباری شده و از این طرح حدود 25 روز می‌گذرد و امیدواریم از چند روز آینده در کشور شاهد کاهش آمار مبتلایان به کرونا باشیم.
معاون وزیر بهداشت گفت: اکثر استان‌ها نسبت به وضع گذشته که در رده‌های آبی و سفید جدول ارزیابی قرار داشتند به رنگ قرمز در آمده‌اند و این یعنی فاجعه، البته فاجعه اصلی در تهران رخ داده است و تهران در ردیف سوم آمار بالای مبتلایان و فوتی‌ها قرار دارد و به رنگ ماه‌های اسفند و فروردین در آمده است، کل فوت روزانه ما در سراسر کشور هزار نفر است یعنی ما سالی 380 هزار فوت داریم، 235 یعنی نزدیک 25 درصد و بیش از یک پنجم فوتی‌ها به دلیل کرونا است، لذا افراد جامعه باید توجه داشته باشند این هشدار را جدی بگیرند و مراقب کودکان و جوانان و رفتارهای اجتماعی آنها نیز باشند.
*شهادت بیش از 140 نفر از کادر بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی هم گفت: بیش از 6 هزار نفر از کادر درمان در سراسر کشور به بیماری کرونا مبتلا شده و بیش از 140 نفر از کادر درمان در این مسیر شهید شده‌اند.
دکتر علی فتاحی افزود: گروه پرستاری 22 درصد، گروه پزشکان عمومی بیش از 20 درصد، گروه داخلی هشت درصد و گروه زنان با پنج درصد بیشترین مبتلایان به این ویروس را تاکنون تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: جامعه پزشکی مثل همیشه نشان داد که همواره در کنار طبابت، اخلاق هم مطرح است. کادر درمان نشان داد که نه فقط استاد علم، بلکه نماد اخلاق و تعهد و ایثار است. به همین علت از زمان‌های بسیار دور، جامعه پزشکی مورد احترام جامعه بوده و هنر طبابت کاری ارجمند و حرفه‌ای مقدس به شمار می‌رفته و پزشکان همواره مورد احترام جامعه بوده‌اند. در مواقع سخت و ناگوار نیز پزشکان همواره در کنار مردم قرار دارند. ایثار جامعه پزشکی در هشت سال دفاع مقدس با تقدیم بیش از چهار هزار شهید از کادر درمان نمودی از این حضور همیشگی جامعه پزشکی در شرایط سخت است. کادر درمان درحال حاضر نیز همان نقش را در درمان بیماران کرونا بر عهده دارد که بارها مورد تشکر مقام معظم رهبری قرار گرفته است. کادر درمان نشان داده که بدون توجه به کمبودها و مشکلات، با تلاش شبانه روزی در خدمت مردم است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.