بازجوی عباس امیرانتظام: اتهام جاسوسی به او هرگز ثابت نشد

در دادگاه یکی از مواردی که جاسوسی به عباس امیرانتظام نسبت داده شد، نامه ای از سوی سفیر وقت آمریکا به معاون نخست وزیر ایران بود که در ابتدای آن در مقابل نام امیرانتظام به انگلیسی Dear به معنای گرامی نوشته شده بود در حالی که کاربرد این کلمه در نامه های اداری انگلیسی متداول است و سند جاسوسی محسوب نمی شود.

پرسش: بازجوی پرونده عباس امیرانتظام سخنگوی معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت موقت، گفته است که اتهام جاسوسی به امیرانتظام "هرگز ثابت نشد"

محمدحسین متقی به روزنامه "مستقل" چاپ تهران گفته "بازجوی پرونده بودم و بازپرسی پرونده را برعهده داشتم... هرگز اتهام جاسوسی امیر انتظام اثبات نشد".

عباس امیرانتظام تیرماه دو سال پیش در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت. امیر انتظام در سال ۱۳۵۸ به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - بازداشت، محاکمه و به اعدام محکوم شد اما سپس حکم اعدام او به حبس ابد کاهش یافت. او در سال‌های آخر زندگی به دلیل ضعف شدید جسمانی و لزوم مراقبت دائم پزشکی، به جای زندان در خانه تحت نظر قرار داشت.

بازجوی امیرانتظام گفته است همان زمان آیت الله قدوسی دادستان کل انقلاب در نامه ای به امام نوشته بود که "هرگز دلیلی برجاسوسی امیر انتظام وجود ندارد" اما "یک جریان در کشور مصمم بود که دولت موقت و مهندس بازرگان ساقط شود و در این قضیه امیرانتظام قربانی شد".

 

عباس امیرانتظام در دادگاه به ریاست محمد محمدی گیلانیحق نشر عکس Fars
Image caption عباس امیرانتظام در دادگاه به ریاست محمد محمدی گیلانی

 

متقی گفته "خط تخریبی عوامل شوروی بویژه حزب توده باعث شد که امیرانتظام بعنوان جاسوس محاکمه شود در حالی که اصلا مبادرت به جاسوسی نکرده بود و جاسوس نبود".

فرزندان امیرانتظام از دولت جمهوری اسلامی به دلیل "رنجی" که به خانواده بابت سال ها زندانی شدن پدرشان وارد شده، شکایت کرده اند.

اتهام جاسوسی به عباس امیرانتظام در جریان حمله به سفارت آمریکا و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آن در تهران به او وارد شد.

مهاجمان به سفارت، یا "دانشجویان خط امام" داده شد، گفتند مدارکی حاکی از جاسوسی او را در میان اسناد باقی مانده در سفارت پیدا کرده‌اند.

 

عباس امیرانتظام در زمان بازداشت سفیر ایران در سوئد بودحق نشر عکس Getty Images
Image caption عباس امیرانتظام در زمان بازداشت سفیر ایران در سوئد بود

 

در دادگاه یکی از مواردی که جاسوسی به عباس امیرانتظام نسبت داده شد، نامه ای از سوی سفیر وقت آمریکا به معاون نخست وزیر ایران بود که در ابتدای آن در مقابل نام امیرانتظام به انگلیسی "Dear" به معنای "گرامی" نوشته شده بود در حالی که کاربرد این کلمه در نامه های اداری انگلیسی متداول است و سند جاسوسی محسوب نمی شود.

گفته می‌شد که علت اصلی بازداشت و محاکمه او مخالفت با تشکیل مجلس خبرگان به جای مجلس موسسان قانون اساسی بود که امام خمینی (ره) وعده آن را داده بود.

عباس امیر انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و بعدها توانست از آمریکا درجه فوق لیسانس مهندسی دریافت کند.

در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی از حامیان مخالفان شاه محسوب می‌شد و پس از انقلاب، توسط مهدی بازرگان به معاونت نخست وزیر و سمت سخنگوی دولت منصوب شد.

امیرانتظام در زمان دستگیری سفیر ایران در سوئد بود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.