گزارش‌ها از «اختلال گسترده» در شبکه اینترنت کشور

در همین حال، شرکت وی‌پی‌ان‌میکرز، یکی از عمده‌ترین تأمین‌کنندگان وی‌پی‌ان برای کاربران ایرانی خبر داده است که به دلیل «مشکلات و محدودیت‌های فراوان اخیر» از روز جمعه، بیستم تیر، کار خود را متوقف می‌کند.

پرسش: در حالی که کاربران کشور از «اختلال گسترده» در دسترسی خود به اینترنت خبر می‌دهند، مقام‌های مسئول در وزارت ارتباطات دلیل آن را اختلال در خط اینترنت ارمنستان و ترکیه اعلام کرده‌اند.

به نوشته بسیاری از کاربران، از روز چهارشنبه ۱۸ تیر، اختلال شدیدی در اینترنت رایتل و ایرانسل و خانگی در نقاط مختلف کشور ایجاد شده است.

به گفته شماری از کاربران، دسترسی به بستر جهانی اینترنت با اخلال مواجه شده و تنها وب‌سایت‌های ایرانی در دسترس بودند.

وب‌سایت نت‌بلاکز که ترافیک اینترنت و قطعی آن در سراسر جهان را رصد می‌کند نیز روز چهارشنبه اختلال در شبکه اینترنت ایران را تأیید کرد و نوشت که همزمان عراق هم در این زمینه دچار اختلال شده و نشانه‌هایی از منشأ بین‌المللی دیده می‌شود.

Confirmed: Several networks in #Iran are experiencing partial outages from ~8:10 p.m. local time; real-time network data show impact to fixed-line and cellular internet services with indications of international incident origin ???? pic.twitter.com/KVpvJlfE9u

— NetBlocks.org (@netblocks) July 8, 2020

پس از آن، سجاد بُنابی، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، در صفحه توئیتری خود نوشت که «با قطعی گسترده اینترنت در خارج از مرزهای ایران به ویژه در ارمنستان و ترکیه مواجهیم.»

او افزود: «در حال بازگردانی مسیرها به سمت جنوب هستیم. تغییر مسیر به اتمام رسید و شبکه به پایداری ترافیکی رسید.»

با قطعی گسترده‌ی اینترنت در خارج از مرزهای ایران به ویژه در ارمنستان و ترکیه مواجهیم. در حال بازگردانی مسیرهای به سمت جنوب هستیم. گزارش‌های بعدی را زیر همین توییت ارائه خواهم داد.#گزارش_به_مردم

— Sadjad Bonabi ???????? (@sadjadb) July 8, 2020

بنابی گفته است: «اختلال‌ DNS برای برخی سرویس‌دهندگان اینترنتی نیز گزارش شده‌ است که در حال بررسی دلایل آن هستیم. پس از روشن شدن دلایل در این باره گزارش خواهم داد.»

شبکه اینترنت در ایران همواره با اختلالات و محدودیت‌هایی مواجه است که فیلترینگ شدید نهادهای مختلف امنیتی و ارتباطاتی در ایران از جمله دلایل آن است. اخیرا نیز قیمت اینترنت در کشور افزایش یافته که سبب نارضایتی کاربران شده است.

در همین حال، شرکت وی‌پی‌ان‌میکرز، یکی از عمده‌ترین تأمین‌کنندگان وی‌پی‌ان برای کاربران ایرانی خبر داده است که به دلیل «مشکلات و محدودیت‌های فراوان اخیر» از روز جمعه، بیستم تیر، کار خود را متوقف می‌کند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.