فعال اصلاح‌طلب: برخورد برخی نمایندگان با ظریف اهداف انتخاباتی داشت

دبیر کل حزب ترقی ایران درباره نحوه برخورد برخی از نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه، گفت: این رفتار به دلیل بی اطلاعی آنها بود. زیرا وقتی به عنوان مثال می‌پرسند که چرا پول‌ها برنمی‌گردد، ‌یعنی نمایندگان نمی‌دانند که کشور تحریم است و امکان بازگشت ارز ناشی از فروش نفت یا صادرات وجود ندارد؟

پرسش: دبیرکل حزب ترقی ایران، دلیل رفتار برخی از نمایندگان با وزیر امور خارجه را احتمالا برنامه‌ریزی آنها برای انتخابات ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: در شان انها نبود به فرد مورد حمایت نظام، چنین هجمه‌ای وارد کنند.

بابک آذرباد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: با توجه به نوع نگاه سیاسی اکثریت مجلس یازدهم طبیعی بود که حضور وزیر امور خارجه در جلسه علنی مجلس، انتقادهایی همراه داشته باشد که آقای ظریف بسیار هوشمندانه و سیاستمدارانه به آنها پاسخ داد.

دبیر کل حزب ترقی ایران درباره نحوه برخورد برخی از نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه، اظهار داشت: این رفتار نمایندگان به دلیل بی اطلاعی آنها بود. زیرا وقتی به عنوان مثال می‌پرسند که چرا پول‌ها برنمی‌گردد، ‌یعنی نمایندگان نمی‌داند که کشور تحریم است و امکان بازگشت ارز ناشی از فروش نفت یا صادرات وجود ندارد؟

آذرباد درباره نظر بعضی از نمایندگان مجلس مبنی بر انفعال دستگاه سیاست خارجی، گفت: موافق این نظر نیستم و معتقدم دستگاه دیپلماسی کشور در برجام سیاست فکورانه‌ای را دنبال کرد. البته درست است که آمریکا از برجام خارج شد اما این موضوع منفی برای سیاست خارجی ایران محسوب نمی‌شود زیرا ایران براساس منافع ملی خود سیاست خارجی را پیش برد و در صورتی که برجام نبود وضعیت کشور بسیار بدتر می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی ایران در سطح کلان تبیین می‌شود، عنوان کرد: این در حالی است که نمایندگان این موضوع را می‌دانند ولی در مجلس این گونه رفتار می کنند.

آذرباد ادامه داد: در بخشی سیاسی اصولگرایان سنتی، به مسائل منطقی و عقلانی نگاه می‌کنند و تندروها متاسفانه درک درستی از شرایط ندارند و نمی‌دانند که اگر به عنوان مثال ایران از برجام خارج شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

این فعال سیاسی یادآور شد: ممکن است دلیل رفتار برخی از نمایندگان با وزیر امور خارجه، برنامه‌ریزی آنها برای انتخابات ۱۴۰۰ باشد. اما در مجموع بخش‌های سنتی اصولگرا از دستگاه دیپلماسی حمایت کردند و در شان آنها نبود به فردی که مورد حمایت نظام است چنین هجمه‌ای وارد کنند.

محمد جواد ظریف  ۱۵ تیرماه برای ارائه گزارش به نمایندگان مردم درباره عملکرد دستگاه دیپلماسی کشور به مجلس شورای اسلامی رفت و در دهمین جلسه علنی یازدهمین دوره مجلس پشت تریبون ایستاد. رییس دستگاه دیپلماسی با تبیین شرایط در حال گذار جهان نسبت به هرگونه اشتباه محاسباتی هشدار داد و از تلاش آمریکا برای حفظ نظم قدیم و امنیتی‌سازی مقوله‌هایی مانند کرونا گفت. اما تعدای از نمایندگان انتقاداتی را به وزیر امورخارجه وارد کردند.

ظریف در پاسخ به نمایندگان گفت که  وظیفه دارم از شما به عنوان نمایندگان مردم بزرگ ایران به گوش جان بشنوم و از انتقادهای تند شما هم تشکر می‌کنم. بدانید همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم. همچنین بدانید که آمریکا و اسرائیل، لیبرال، اصلاح طلب، اصولگرا، انقلابی و غیرانقلابی نمی‌شناسند. رژیم صهیونیستی با کل ایران و تمامیت ارضی و جغرافیایی کشورمخالف است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.