کریمی قدوسی حادثه نطنز را«خرابکاری»ناشی از حضور مستمر بازرسان آژانس خواند

وی این اظهارات را پیش از نشست کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر اطلاعات و دیگر مقام های ارشد پدافند هوایی ارتش و نیروی انتظامی مطرح کرد.

پرسش: جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس، بار دیگر ضمن متهم کردن بازرسان آژانس به «جاسوسی» و «نفوذ»، انفجار در تاسیسات نطنز را ناشی از «اطلاعات جمع‌آوری شده آنان» دانست و برای چندمین بار از ادامه عضویت جمهوری اسلامی در پروتکل الحاقی انتقاد کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سه‌شنبه به «خبرگزاری ملت» گفت: بازرسان آژانس، در قالب پروتکل الحاقی، شش بار از نقطه‌ای که در سایت هسته‌ای نطنز خرابکاری صورت گرفت بازدید کرده بودند.

وی با ادعای اینکه «خرابکاری در نطنز» می‌تواند ناشی از «نفوذ» بازرسان و «جمع‌آوری اطلاعات» به نفع اسرائیل باشد گفت: «معتقدیم بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است».

این نماینده جبهه پایداری هیچ شاهد یا مستندی برای این ادعا ارائه نکرد و همچنین مدعی شد: «رخداد نطنز پروتکل الحاقی را زیر سوال می‌برد».

ایران بر اساس برجام پذیرفته است که پروتکل الحاقی در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، معروف به اِن‌پی‌تی، را داوطلبانه اجرا کند.

با این حال در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از قطعنامه آژانس که رسما اعلام کرد ایران اجازه دسترسی به برخی سایت‌های مشکوک را نمی‌دهد، شماری از مقام‌های کشور تهدید کرده‌اند اجرای ان‌پی‌تی را متوقف خواهند کرد.

دو روز پیش از سخنان کریمی قدوسی، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، نیز در اظهاراتی تهدیدآمیز گفته بود جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد «آژانس دستش باز باشد و هر کاری که می‌خواهد انجام دهد و حلقه اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کنند».

محمدجواد کریمی قدوسی در گفت‌وگویش با وبسایت «خانه ملت» همچنین گفته است: «رخداد نطنز ابعاد مختلفی دارد که به لحاظ امنیتی امکان رسانه‌ای شدن ندارد.»

وی این اظهارات را پیش از نشست کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر اطلاعات و دیگر مقام های ارشد پدافند هوایی ارتش و نیروی انتظامی مطرح کرد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.