عراقچی: احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت در نشست بعدی آژانس-موضوعی که در ایرنا بعداز انتشار حذف شد

عراقچی در نشست مدیران ارشد وزارت خارجه که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، برگزار شد‌ گفت: «آژانس بازی بسیار پیچیده‌ای را در مقابل ما ایجاد کرده و با فشار آمریکا قطعنامه‌ای علیه ما صادر کرده و احتمال ارجاع پرونده ایران در نشست بعدی شورای حکام به شورای امنیت وجود دارد».

پرسش: معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی با تأکید بر اینکه آمریکا در شش ماه اخیر فشار حداکثری را به حد اعلا رسانده است، پیش‌بینی کرد که احتمال دارد در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود.

ایرنا اظهارات عباس عراقچی را روز دوشنبه ۱۵ تیر گزارش کرد اما بخش مربوط به احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بعدا از خروجی ایرنا حذف شد.

عراقچی در نشست مدیران ارشد وزارت خارجه که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، برگزار شد‌ گفت: «آژانس بازی بسیار پیچیده‌ای را در مقابل ما ایجاد کرده و با فشار آمریکا قطعنامه‌ای علیه ما صادر کرده و احتمال ارجاع پرونده ایران در نشست بعدی شورای حکام به شورای امنیت وجود دارد».

در نسخه منتشر شده کنونی در ایرنا، اظهارات عباس عراقچی این عبارات حذف شده است.

به گزارش ایرنا، معاون وزارت خارجه ایران همچنین با اشاره به اینکه «مهم‌ترین هدف آمریکا بردن مجدد ایران به شورای امنیت است و همه ظرفیت‌ و توان خود را بسیج کرده» است گفت: این «بازی خطرناکی است و اگر ما در این بازی گرفتار شویم خسارات راهبردی برای ایران خواهد داشت».

وی بدون اشاره به جزئیات گفت نباید اجازه داد که آمریکا بار دیگر ایران را به عنوان تهدید امنیتی معرفی کند و «هر حرکتی که ایران را در عرصه بین‌المللی به عنوان یک تهدید معرفی کند، بازی در زمین ‌آمریکاست».

اظهارات عباس عراقچی چند روز پس از وقوع انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز و انتشار یادداشت‌هایی علیه اسرائیل در وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایراد شده است.

این مقام ارشد جمهوری اسلامی که ریاست ستاد پیگیری برجام را نیز برعهده دارد در اظهارات روز دوشنبه‌اش گفت ‌آمریکایی ها برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل «از چند مسیر» در حال اقدام است: «یک مسیرآمریکایی‌ها از سوی شورای حکام است؛ اسرائیلی‌ها مدعی اسنادی شده‌اند که آژانس براساس آن اسناد جعلی درخواست‌هایی را مطرح کرده است».

عباس عراقچی به موضوع «فعال کردن مکانیزم ماشه» نیز اشاره کرد و درباره «تمدید تحریم‌های تسلیحاتی» نیز گفت: «آمریکا ماههاست همه توان خود را بسیج کرده تا این تحریم‌ها را دائمی کند».

تحریم تسلیحاتی علیه ایران از ۱۳ سال پیش برقرار است اما مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام ضمیمه آن بود، این تحریم‌ها قرار است ۲۶ مهر امسال منقضی شود. آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید این تحریم در اختیار اعضای شورای امنیت قرار داده است.

عباس عراقچی همچنین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی برای مقابله با سیاست «فشار حداکثری آمریکا» به «مقاومت حداکثری» روی آورده است افزود: «تحولات اخیر آمریکا وضعیت ترامپ را دشوار کرده و در چنین شرایطی هر اقدامی ممکن است؛ بنابراین نباید بهانه‌ای به آمریکا بدهیم که ایران را به وجه‌المصالحه رقابت‌های انتخاباتی آمریکا تبدیل کند».

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را «به دقت رصد می‌کند» گفت: «امیدواریم ماه‌های آتی را هم به سلامت پشت سر بگذاریم».

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در ماه نوامبر، چهار ماه دیگر، برگزار شود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.