محقق چینی: جهان باید فشار آمریکا بر ایران را محکوم کند

محقق آکادمی علوم اجتماعی چین گفت: ایران با پایبندی خود به تعهداتش، به رغم خروج دو سال پیش آمریکا از برجام، نشان داد کشوری صلح دوست است که پایبندی به تعهدات را فراموش نمی کند.

پرسش: محقق آکادمی علوم اجتماعی چین و استاد دانشگاه شرق این کشور با اشاره به شفافیت ایران در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ایران برخلاف آمریکا برجام را نقض نکرده است لذا جهان باید فشار آمریکا بر ایران را در مساله هسته ای محکوم کند.

«وو جنگ» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: آمریکا علیرغم پایبندی ایران، هم توافق هسته ای را نقض کرد و هم فشار حداکثری و تحریم علیه ایران اعمال کرد که با قوانین بین المللی مغایرت دارد.

وی به تلاش های چین برای حراست از برجام و حمایت از ایران در برابر قطعنامه اروپا در آژانس جکام پرداخت و گفت: ایران با پایبندی خود به تعهداتش، به رغم خروج دو سال پیش آمریکا از برجام، نشان داد کشوری صلح دوست است که پایبندی به تعهدات را فراموش نمی کند.

«وو» اضافه کرد که ایران به همکاری هایش ادامه می دهد و سیاست پایبندی به استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دنبال می کند اما باید استفاده ایران از منافع و امنیت ملی ایران نیز تضمین موضوعی که هنوز نامشخص است.

این استاد دانشگاه شرق چین تاکید کرد: بر خلاف آمریکا، برخی کشورها مانند چین و روسیه، حمایت های خوبی از ایران داشته اند آنها از استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته ای حمایت می کنند ولی برخی ها مانند آمریکا با مخالفت ها و فشارها، مشکلات زیادی برای ملت ایران بوجود آورده اند.

«وو» در مورد فشارهای آمریکا بر اروپا برای صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس گفت: کشورهای اروپایی حتی اگر تحت فشار آمریکا نبودند هم دست به چنین کاری می زدند این برتری جویی غربی است که ریشه در تاریخ آنها دارد.

این محقق چینی با بیان اینکه به رغم همه اقدامات مثبت ایران، غربی ها نشان دادند هنوز دست از سیاست برتری جویانه خود حتی در این نهاد بین المللی برنداشته اند تصریح کرد صدها سال است که غربی ها چنین سلطه جویی را دنبال می کنند آنها با بهانه برنامه اتمی ایران، همه تلاش خود را بکار گرفته اند که نوعی فاصله بین کشورها ایجاد کنند.

استاد دانشگاه شرق چین خاطر نشان کرد: آمریکا امروز با مشکلات زیادی در داخل روبرو است ولی همچنان به دنبال مقابله با ایران و در واقع جلوگیری از پیشرفت این کشور است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.