روآوردن دولت به برخورد قهری در مواجهه با کرونا؛مقابله با مخفی کنندگان بیماری و درخواست روحانی از قوه قضاییه

روحانی گفته موضوع مبارزه با ویروس کرونا در کشور از نظر فرهنگی در جامعه ما به یک معضل تبدیل شده است.

پرسش: رئیس‌ جمهوری روز شنبه از افرادی که مبتلا به کرونا هستند، اما بیماری خود را مخفی می‌کنند، انتقاد کرد و از کمیته بهداشتی و امنیتی ستاد مقابله کرونا خواست که طرحی برای مقابله با این افراد آماده کند. 
حسن روحانی که روز شنبه، ۱۴ تیرماه، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا سخن می‌گفت، اعلام ابتلا به اطرافیان را برای هر فرد «وظیفه شرعی» عنوان کرد و از مخفی‌ کردن ابتلا به کرونا به عنوان «معضل فرهنگی» نام برد. 
او همچنین از کمیته بهداشتی و امنیتی ستاد کرونا خواست که به ادارات ابلاغ کنند افرادی که پروتکل‌های بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک را رعایت نکنند، «خدمت» داده نشود.
قرار است از روز یک‌شنبه، ۱۵ تیرماه، پس از ماه‌ها بالاخره استفاده از ماسک در اماکن عمومی در ایران الزامی شود.
حسن روحانی همچنین از بسیج و قوه قضائیه نیز برای ضمانت اجرایی این طرح درخواست کمک کرد.
حسن روحانی از ضابطان قضایی و دادستان‌ها خواسته برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا از جمله اجبار شهروندان به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی فعالیت بیشتری از خود نشان دهند.
روحانی گفت در صورتی که یک واحد صنفی مثل رستوران مقررات بهداشتی را رعایت نکند به مدت یک هفته تا ده روز تعطیل شود یا اگر کارمند دولت در محل کارش ماسک نزد، برای او غیبت زده و به خانه اش بازگردانده شود.
وی خبر داده که "ستادهای استانی مقابله با کرونا موظف شدند با بررسی شرایط نسبت به تعطیلی یا افزایش محدودیت‌ها تصمیم‌گیری کرده و چنانچه نیاز باشد از نیروی انتظامی و بسیج کمک بگیرند"
رئیس جمهور ایران خطاب به شهروندان گفته "کسی نباید مبتلا شدن به این بیماری را ننگ و عار بداند و اگر مبتلا شد از دیگران پنهان کند. طرف نباید به آزمایشگاه بگوید که اگر تست من مثبت شد خواهش می کنم به کسی اطلاع نده و خودم می‌گویم".
روحانی گفته موضوع مبارزه با ویروس کرونا در کشور "از نظر فرهنگی در جامعه ما به یک معضل تبدیل شده است".
او برای اعضای ستاد تعریف کرده "من با مردی آشنا شدم که طرف در روز امتحانش روز قبل تستش مثبت بوده اما نگفته تا امتحان آموزش رانندگی را بدهد. این از نظر فرهنگی کار درستی نیست، هر کسی مبتلا شد، باید بگوید به قرنطینه برود و ایزوله کند. آزمایشگاه‌های ما هم موظف هستند اطلاع دهند و گرنه نمی‌شود که فردی آلوده شد برود بقیه را آلوده کند لذا ما اگر می‌خواهیم به یک نفری نزدیک شویم مبنا را باید بر این بگذاریم که او مبتلا به ویروس کروناست".
رئیس جمهور  از کمیته بهداشتی و امنیتی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا خواسته "راجع به کسانی که بیماری را مخفی می‌کنند، طرحی بیاورند" تا مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.
آمار ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در هفته های اخیر در کشور بالا رفته است.
کارشناسان و برخی از مقام های بهداشتی پیشتر درباره بحرانی شدن وضعیت با کاهش محدودیت های ناشی از شیوع ویروس از جمله بازگشایی برخی از فعالیت ها هشدار داده بودند.
در جلسه امروز ستاد ملی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حضور نداشت.

علاوه بر عدم ارائه خدمات به کسانی که ماسک ندارند، کارمندان دولت نیز در صورتی که ماسک نداشته باشند، حق ورود به محل کار خود را ندارند.
همزمان با افزایش شمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور، چندین مقام‌ در ایران خواستار برخورد با خاطیان و افراد بی‌اعتنا به پروتکل‌های بهداشتی شده‌اند.
به گفته‌ مقام‌های وزارت بهداشت، حساسیت مردم نسبت به کرونا در برخی مناطق کشور از ۹۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است. 
دولت  در روزهای اخیر کوشیده است که با اجباری کردن ماسک، اعمال محدودیت در برخی مناطق که از نظر شیوع کرونا وضعیت قرمز دارند و ممانعت از برگزاری برخی مراسم‌های سنتی و مذهبی، با این روند مقابله کند. 
سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته درباره وضعیت شیوع کرونا در ۱۴ استان هشدار داد، با این حال قاسم جان‌بابایی، معاون وزارت بهداشت گفته است که هیچ استانی نمی‌تواند بگوید از نظر کرونا در وضعیت سفید قرار دارد. 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.