ضرغامی: کیارستمی را دو ماه پشت در اتاقم منتظر گذاشتم

آقای کیمیایی صحبت کرد و می خواست راجع به یک بسیجی فیلم بسازد که هنوز زنده است و نارنجک و اسلحه اش را حفظ کرده و می خواهد با یک محتکر بجنگد. گفتیم این را نمی خواهد شما بسازید.

پرسش:عزت الله ضرغامی رییس اسبق صداوسیما و معاون وقت سینمایی وزارت ارشاد در دهه هفتاد گفته است کیارستمی بعد از دو ماه یش من آمد و گفت من هر کس را بخواهم ملاقات کنم بیش از یک هفته در نوبت نمی مانم اما شما بعد از دوماه به من وقت می دهید.

مجله اندیشۀ پویا در آخرین شماره خود پرونده ای برای مجله فرهنگی نیستان که اواسط دهه هفتاد شمسی توسط عده ای برای ترویج فرهنگ انقلابی با مدیریت سید مهدی شجاعی راه اندازی شد، گشوده است.

در یکی از نقل های این پرونده آمده است:  

در دوازدهمین شمارۀ نیستان گفتگویی با عزت الله ضرغامی معاون سینمایی وقت وزارت ارشاد به چاپ رسید که در بخشی از آن می خوانیم:« ما توقع نداریم همه یک جور فیلم سازی کنند. اگر به فرض آقای کیمیایی در مورد جبهه به صورت ظنز فیلم بسازد همه می خواهند پاشنه اش را در بیاورند که چطور جرئت کرده جبهه را مسخره کند اما وقتی آقای بهزادپور می سازد می گویند نه این بچه جبهه ای است. هرچه شوخی و طنز است می تواند به کار ببرد و در این فضا حرف بزند... کما اینکه آقای کیمیایی صحبت کرد و می خواست راجع به یک بسیجی فیلم بسازد که هنوز زنده است و نارنجک و اسلحه اش را حفظ کرده و می خواهد با یک محتکر بجنگد. گفتیم این را نمی خواهد شما بسازید. آقای کیمیایی می گوید که من تمام تلاشم این است که بشوم مخملباف یعنی یک کارگردان انقلابی مسلمان اما متاسفانه مخملباف همه تلاشش این است که بشود کیمیایی. ... آقای سلحشور ممکن است الان فیلم نسازد اما من با او هفت هشت جلسه داشتم چون همفکر ماست. اما تا به حال با داریوش مهرجویی جلسه نداشتم. کیارستمی بعد از دو ماه یش من آمد و گفت من هر کس را بخواهم ملاقات کنم بیش از یک هفته در نوبت نمی مانم اما شما بعد از دوماه به من وقت می دهید. این نشان می دهد من وقتم با نیروهای خودی بیشتر صرف می شود. حداقل این که به دیگران می گویم شما به بقیه برسید تا من با این ها که هم زبان هستیم صحبت کنیم.»

 

###

ضرغامی: کیارستمی را دو ماه پشت در اتاقم منتظر گذاشتم
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.