نتیجه یک تحقیق در انگلیس؛ بررسی فاضلاب 'راه موثری برای تشخیص زودهنگام انتشار کروناست'

دکتر سینگر گفت: بدیهی به نظر می رسد که باید از این روش استفاده کنیم. اما این رویکردی است که قبلا هرگز برای یک شیوع جاری به کار گرفته نشده است.

پرسش: تست کرونا از طریق شبکه فاضلاب می تواند جهش در میزان ابتلا به این ویروس را تا ده روز زودتر از تست های موجود پزشکی شناسایی کند.

محققان تحت سرپرستی مرکز بوم‌شناسی و آب‌شناسی انگلیس مشغول کار برای تهیه یک تست استاندارد برای "شمارش" ویروس کرونای موجود در نمونه های شبکه فاضلاب هستند.

دکتر اندرو سینگر محقق ارشد این مطالعه می گوید: "هرچه زودتر نشانه های آلودگی پیدا شود، مداخله می تواند زودتر انجام شود. این یعنی زندگی در بحران کنونی خیلی قابل تحمل‌تر خواهد شد."

در قدم اول شبکه ای از پژوهشگران از دانشگاه های مختلف از جمله نیوکاسل، بانگور و ادینبورو برای نمونه برداری از آب وارد شده به مراکز تصفیه فاضلاب با شرکت های آب و فاضلاب همکاری می کنند.

در مراحل نخست همه‌گیری کووید-۱۹، تحقیقات نشان داده بود که افراد آلوده به ویروس کرونا آن را از طریق مدفوع دفع می کنند. همین شناخت بود که باعث علاقه محققان به "اپیدمی شناسی از طریق فاضلاب" شد.

 

نمونه آب فاضلاب

دکتر سینگر می گوید: "با نمونه برداری از بخش های مختلف شبکه فاضلاب، می توانیم به تدریج رد شیوع تا یک ناحیه کوچک جغرافیایی را بگیریم. این به مقام های بهداشت عمومی امکان می دهد به سرعت در بخش هایی که در معرض بیشترین خطر گسترش آلودگی هستند مداخله کنند."

"شبکه ما شش آزمایشگاه دارد که توانایی انجام این کار را دارند، به همین دلیل یک سیستم نظارت ملی را می توان همین فردا راه اندازی کرد."

محققان اکنون برای یافتن راهی برای اندازه گیری مرتب میزان آلودگی در سراسر شبکه تصفیه فاضلاب تلاش می کنند.

پروفسور دیوید گراهام از دانشگاه نیوکاسل که در توسعه این تست شرکت دارد می گوید: "با اثر انگشت ژنتیکی راحت می توانیم بگوییم آیا چیزی در فاضلاب هست یا نه. اما می خواستیم دقت بیشتری در تست ها داشته باشیم تا کار ما از نظر اپیدمی شناسی - که مساله مرگ و زندگی را تعیین می کند - موثر باشد."

او و همکارانش اکنون راهی برای اندازه گیری میزان مواد ژنتیکی ویروس کرونا در فاضلاب پیدا کرده اند.

او توضیح داد: "ما می توانیم میزان ویروس ها در یک نمونه را شمارش کنیم. و چون هر نمونه از یک مرکز تصفیه فاضلاب که به یک بخش خاص خدمات می رساند می آید، می‌توانیم تخمین بزنیم که از چه تعداد افراد ساکن آن ناحیه آمده است."

Northumbrian Water sewage-treatment works in Durham

او اشاره می کند که درحال حاضر حدود هفت تا ده روز طول می کشد تا ابتلای یک فرد مشخص شود اما آنها با کمک تست فاضلاب می توانند "حداقل یک هفته زودتر بگویند آیا کسی در یک ناحیه مبتلاست یا نه."

استفاده از این تست به عنوان یک سیستم هشدار کووید-۱۹ نیازمند تنظیم های بیشتر است.

هرچند برخی کشورها از جمله اسپانیا قبلا شروع به نظارت بر آب فاضلاب کرده اند، اما مشکلاتی وجود داشته است. مثلا یک نتیجه گیری که اشاره می کرد شاید آلودگی به ویروس کرونا در ماه مارس ۲۰۱۹ در بارسلون وجود داشته ممکن است ناشی از آلودگی آزمایشگاهی بوده باشد.

برای به حداکثر رساندن دقت و ارزش یک سیستم نظارتی با کمک فاضلاب، مشکلاتی هست که ابتدا باید حل شود: از جمله میزان تجزیه ویروس زمانی که در آب است، تاثیر سایر آلاینده ها بر نتایج و تعداد نمونه های مورد نیاز برای ایجاد یک شبکه ملی برای به دست آوردن تصویری مفید از شیوع.

دکتر سینگر گفت: "بدیهی به نظر می رسد که باید از این روش استفاده کنیم. اما این رویکردی است که قبلا هرگز برای یک شیوع جاری به کار گرفته نشده است."

 

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.