واکنش آمریکا و اینترپل به اعلام جرم ایران علیه ترامپ و 35 آمریکایی

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به اینکه راهنمای اینترپل آنها را از هرگونه مداخله در اموری که ماهیت سیاسی دارد منع کرده است گفت: غیرمحتمل است که پلیس بین‌الملل درخواست ایران را برآورده کند.

پرسش: آمریکا و پلیس بین الملل(اینترپل) نسبت به اعلام جرم و تحت تعقیبی ایران علیه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و 35 آمریکایی دیگر به علت نقش آفرینی در ترور سردار سلیمانی واکنش نشان دادند.

دادستان تهران گفته است برای دونالد ترامپ و ۳۵ نفر دیگر که در ترور سردار قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند «دستور جلب» و همچنین درخواست از اینترپل برای اعلام وضعیت قرمز صادر شده است.

علی القاصی مهر، دادستان تهران، در جلسه مسئولان قضایی گفته است برای ۳۶ نفر که شامل «مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها» می‌شوند دستور جلب صادر شده است.

او در جلسه مسئولان قضایی گفت که این ۳۶ نفر در ترور سردار قاسم سلیمانی «مباشرت، مبادرت و آمریت» داشته‌اند.

علی القاصی مهر هیچ اشاره‌ای به جزئیات نکرد و بدون اینکه نامی از افراد این فهرست ببرد تنها گفت: «در رأس این فهرست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد».

ساعتی پس از انتشار این خبر برایان هوک، مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور ایران، به آن واکنش نشان داد و آن را تبلیغات خواند.

هوک در نشستی خبری در ریاض، پایتخت عربستان سعودی با عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی، گفت: این ترفند تبلیغاتی‌ست که کسی آن را جدی نمی‌گیرد ».

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به اینکه راهنمای اینترپل آنها را از هرگونه مداخله در اموری که ماهیت سیاسی دارد منع کرده است گفت: غیرمحتمل است که پلیس بین‌الملل درخواست ایران را برآورده کند.

از سوی دیگر بی بی سی فارسی گزارش داده که پلیس بین‌الملل به این رسانه گفته است که هیچ گونه درخواستی از سوی ایران در ارتباط با پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی را نمی‌پذیرد.

این رسانه افزود دفتر رسانه‌ای پلیس بین‌الملل در پاسخ به این رسانه درباره این اظهار نظر گفت که بر اساس مقررات موجود، این سازمان "هیچ گونه دخالت یا فعالیتی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی ندارد."

پلیس بین‌الملل درباره اظهارات دادستان تهران گفت که اگر چنین درخواستی هم مطرح شود بر اساس قوانین این نهاد بررسی نخواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگام ترور سردار سلیمانی گفته بود که دستور این حمله مستقیما به دست او صادر شد.

چندی پیش محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه گفته بود که این وزارت‌خانه از جنبه حقوقی پیگیر این مسئله است و از هماهنگی نهادهای مختلف از جمله قوه قضائیه، سپاه پاسداران به عنوان نهاد ذی‌نفع، دادستانی کل کشور و وزارت اطلاعات در این زمینه خبر داده بود.

سخنگوی قوه قضاییه هم در ماه بهمن گذشته اعلام کرد که خانواده سردار سلیمانی قصد شکایت از مقام‌های آمریکایی در مجامع بین‌المللی را دارند.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.