استفاده از ماسک از ۱۵ تیر در تمام مکان‌های سرپوشیده کشور اجباری شد

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت هم روز گذشته از آغاز کمپین #من_ماسک_میزنم در ایران خبر داد. به گفته حریرچی هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد.

پرسش:استفاده از ماسک در کشور دستکم به مدت دوهفته اجباری می‌شود. حسن روحانی، رئیس جمهور در سخنانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که تصمیم گرفته شده که از هفته آینده ترتیباتی داده شود تا "از ۱۵ تیرماه ماسک زدن در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد و یا سرپوشیده است، الزامی شود." روحانی در ادامه گفته است که چنانچه لازم شود، مصوبه زدن ماسک "تا مرداد ماه هم تمدید می‌شود."

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت هم روز گذشته از آغاز کمپین "#من_ماسک_میزنم" در ایران خبر داد. به گفته حریرچی هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد.

در هفته‌های اخیر شیوع کرونا در شماری از استان‌ها شدت گرفته و بر آمار مبتلایان و درگذشتگان افزوده شده است. مقام‌های وزارت بهداشت نسبت به وضعیت برخی استان‌ها از نظر شیوع کرونا هشدار داده‌اند.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون ابتلای ۲۲۰ هزارو ۱۸۰ نفر به بیماری کرونا در کشور تایید شده و شمار درگذشتگان هم ۱۰ هزار و ۳۶۴ نفر گزارش شده است.

پیشتر وزارت بهداشت اعلام کرد که خراسان رضوی یکی از استان‌های با بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کروناست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفت که وضعیت کرونا در مشهد و این استان "قرمز" است.

به گفته حمیدرضا رحیمی در حال حاضر ۳۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های مشهد بستری هستند و روزانه حدود ۴۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به اورژانس بیمارستان های مشهد مراجعه می کنند.

 

  •  
کرونا در ایرانحق نشر عکس AFP

 

در استان کهگیلویه و بویراحمد یکی دیگر از استان‌هایی که شیوع کرونا شدت گرفته، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، شرایط این استان را در وضعیت "هشدار" اعلام کرد.

پرویز یزدان پناه گفت که تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های این استان نسبت به ماه قبل (خرداد)، افزایش ۲.۵ برابری داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج وضعیت شهرستان‌های چرام و گچساران را پرخطر و در حالت نارنجی، شهرستان‌ بویراحمد را در وضعیت متوسط‌خطر و مابقی شهرستان‌ها را در وضعیت کم خطر توصیف کرده، و گفته که ا تعداد مبتلایان استان افزایش ۲ تا ۳ برابری داشته است.

استان خوزستان هم از نظر شیوع کرونا از یک ماه پیش در وضعیت قرمز قرار گرفته و در روزهای اخیر تعداد مبتلایان این استان به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان را ناشی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف، مردم و ادارات و همچنین افزایش بیماریابی عنوان کرده اند.

به گفته دکتر فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز مطابق برآوردها و در نتیجه‌ی بررسی نرخ موارد بستری مبتلایان به کرونا تا ۳۰ خرداد ۹۹ شهرهای آبادان، امیدیه ، اندیمشک، ماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر و مسجدسلیمان در وضعیت قرمز قرار دارند.

در همین حال نماینده مردم بندرعباس، در مجلس با اشاره به این که رئیس جمهور اختیارات درمورد مقابله با کرونا را به استانداران هر استان واگذار کرده، گفت اگر دانشگاه علوم پزشکی تصمیم به محدود کردن وقرنطینه دارد، استاندار باید این موضوع را عملی کند .

 

###




نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.