یورش ارتش عراق به مقر کتائب حزب‌الله؛ نشانه های جنگ داخلی در عراق

این دو مقام عراقی به رویترز گفته‌اند، سه فرمانده گروه کتائب حزب‌الله در این حمله بازداشت شدند و چند راکت انداز نیز از مقر کشف شده است.

پرسش: دو مقام دولت عراق می‌گویند، نیروهای ارتش این کشور شامگاه پنجشنبه پنج تیرماه به مقر کتائب حزب‌الله، یک گروه شبه نظامی این کشور در جنوب بغداد یورش برده و شماری از اعضای این گروه را بازداشت کرده‌اند.

این دو مقام عراقی به رویترز گفته‌اند، سه فرمانده گروه کتائب حزب‌الله در این حمله بازداشت شدند و چند راکت انداز نیز از مقر کشف شده است.

مقام‌های آمریکا گروه کتائب حزب‌الله را عامل راکتی به پایگاه و تاسیساتی عراقی میزبان نیروهای آمریکایی می‌دانند و به این ترتیب این یورش نشان می دهد که با خواست آمریکا همسوست و به دلیل شرایط خاص این کشور می تواند دلالت بر بروز جنگ داخلی در این کشور باشد.

رویترز می‌گوید، این شدیدترین حمله نیروهای امنیتی عراق علیه یک گروه شبه نظامی این کشور طی سال های اخیر محسوب می شود.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق پیشتر وعده داده بود با گروه‌‌های شبه نظامی که به نیروهای آمریکایی حمله می‌کنند، با جدیت برخورد خواهد کرد.

یورش نیروهای ارتش عراق به مقر کتائب حزب‌الله در حالی صورت می‌گیرد که طی هفته‌های اخیر دستکم پنج حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا، پایگاه تاجی و فرودگاه بین المللی بغداد انجام شد.

هنوز گروه کتائب حزب‌الله به یورش نیروهای ارتش عراق به مقر این گروه شبه نظامی واکنش نشان نداده‌اند.

رویترز که طی سال های اخیر به انتشار اخبار خاص و هدفمند مبادرت می ورزد مدعی شده است یکی از فرماندهان بازداشت شده در مقر کتائب حزب‌الله، ایرانی است. وی اضافه کرده است، نیروهای یگان ضد تروریستی عراق که توسط آمریکا آموزش دیده اند، یورش به مقر کتائب حزب الله را در جنوب پایتخت انجام دادند.

این مقام عراقی همچنین گفته است، سه فرمانده بازداشت شده در مقر کتائب حزب‌الله به نیروهای آمریکایی تحویل داده شدند.

این در حالی است که یک سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا این گزارش را رد کرد و گفت نیروهای ائتلاف هیچگونه دخالتی در این یورش نداشتند.

مقام عراقی همچنین به رویترز گفته است، دست کم ۲۰ شبه نظامی نیز مقر کتائب حزب‌الله بازداشت شدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اسفند ماه سال گذشته احمد الحمیداوی، دبیرکل گروه کتائب حزب‌الله عراق را در فهرست تروریستی این کشور قرار داد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.