«عدم پاسخگویی مسئولان» در مورد تهدید طاق بستان با تله‌کابین

معترضان هشدار دادند که این پروژه شرایط نامزد شدن ثبت جهانی مجموعه تاریخی و منحصربه‌فرد طاق بستان را «به خطر می‌اندازد.»

پرسش: یک ماه پس از انتشار نامه بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان میراث فرهنگی کرمانشاه و شهروندان و فرهنگیان این شهر در اعتراض به نصب تله‌کابین در محدوده طاق بستان، روز سه‌شنبه، ۳ تیر، از عدم پاسخگویی استاندار کرمانشاه و مدیر این مجموعه‌ تاریخی در این باره خبر داده شده است.

بنا بر گزارش‌ها، احداث تله‌کابین در نزدیکی طاق ‌بستان که طرح آن طی چند سال گذشته به تصویب رسیده، یک روش درآمدزایی سرگرم‌کننده است که «می‌تواند از ثبت جهانی طاق بستان جلوگیری کند».

ادامه اجرای پروژه تله‌کابین در حالی است که یک ماه پیش، ۳۰۱ نفر از شهروندان، فرهنگیان و فعالان میراث فرهنگی کرمانشاه در نامه‌ای به میراث فرهنگی این استان، نسبت به برنامه‌ریزی‌های در حال انجام برای نصب تله‌کابین در طاق‌ بستان اعتراض کردند.

معترضان هشدار دادند که این پروژه شرایط نامزد شدن ثبت جهانی مجموعه تاریخی و منحصربه‌فرد طاق بستان را «به خطر می‌اندازد.»

در گزارش امروز ایسنا، ذکر شده است که تلاش‌ها برای گفت‌وگو با هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، و ملیحه مهدی‌آبادی، مدیر مجموعه‌ تاریخی طاق بستان، در این خصوص، به نتیجه نرسیده است.

طرح احداث این تله‌کابین از سال ۸۵ آغاز شد که با گذشت زمان این طرح تغییر ماهیت داد.

در طرح جدید، این تأسیسات در مکان اولیه یعنی قسمت غربی شروع می‌شود و از بالای طاق‌های ساسانی می‌گذرد و از پارک شرقی طاق بستان پایین می‌آید.

تهدید #طاق_بستان بخاطر یک #تله‌کابینطرح احداث تله‌کابین در مجاورت طاق‌بستان سال‌ها قبل تصویب شده و امضای برخی اعضای شورای فنی سازمان میراث فرهنگی وقت در صورتجلسه حک شده، اما این طرح می‌تواند از ثبت جهانی طاق بستان جلوگیری کرده و به مرور این محوطه تاریخی را با آسیب جدی مواجه کند pic.twitter.com/T2cOF3tgw2

— ISNAMEDIA (@ISNAMEDIA) June 23, 2020

پیشتر، بازوند، استاندار کرمانشاه، تأکید کرده بود که تأئیدیه‌های کمیته کار و کمیسیون ماده ۵ برای این پروژه باید ارائه شود و میراث فرهنگی کرمانشاه ملزم است که این تائیدیه‌ها را پیگیری کند.

در این پروژه مسائل دیگری از جمله املاک شخصی و موقعیت گورستان تاریخی هم مطرح است که تصمیم‌گیری قانونی درباره آن‌ها هنوز به نتیجه روشن نرسیده است.

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نوشته‌های دوره شاهنشاهی ساسانی است که در محله طاق بستان در شمال غربی شهر کرمانشاه واقع شده ‌است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.