فرمانده سابق ارتش آمریکا درمخالفت با ترامپ برای استفاده از ارتش علیه معترضان به وزیران کنونی و سابق دفاع پیوست

در همین حال روزنامه نیویورک تایمز نوشته که تصمیمش در چاپ مقاله‌ای با عنوان 'ارتش را اعزام کنید' اشتباه بوده است. این مقاله را تام کاتن، سناتور مشهور ضد ایرانی جمهوریخواه آرکانزاس نوشته بود.

پرسش: یک ژنرال سابق ارتش آمریکا، تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد استفاده از ارتش برای سرکوب اعتراض‌ها به کشته شدن جورج فلوید را تقبیح کرده است.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت اظهارات آقای ترامپ بسیار "خطرناک و مشکل‌ساز" است.

وزیر دفاع کنونی و وزیر سابق دفاع آمریکا هم صریحا با این صحبت دونالد ترامپ مخالفت کرده‌اند.

ترامپ روز دوشنبه گفته بود اگر مقامات شهرها و ایالت‌ها خود نتوانند اعتراض‌ها را کنترل کنند، او ارتش را مستقر و "مشکل " را به سرعت برای آنها حل می‌کند.

اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز که پس از کشته شدن جورج فلوید در مینیاپولیس و پس از انتشار ویدیو نحوه مرگ او آغاز شد، دست کم به ۷۵ شهر آمریکا گسترش یافته است.

جورج فلوید ۴۶ ساله دوشنبه هفته پیش و زمانی که در بازداشت پلیس بود، کشته شد.

در ویدئویی که از بازداشت او وجود دارد، جورج فلوید در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفید پوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: "نمی‌توانم نفس بکشم."

  • با وجود اینکه به نظر می‌رسد اعتراض‌ها در واشنگتن کاهش یافته اما تدابیر و حفاظ‌های امنیتی در اطراف کاخ سفید در روزهای اخیر افزایش یافته است.

پلیس برای متفرق کردن معترضان از پارک مقابل کاخ سفید از باتون و گاز اشک آور استفاده کرد.

چه کسانی از ترامپ انتقاد کرده‌اند؟

ژنرال دمپسی در سخنانی که از رادیوی سراسری آمریکا پخش شد، گفته این عقیده که "رئیس جمهوری با استفاده از ارتش کنترل اوضاع را در دست گیرد، مشکل‌ساز است."

او گفته این که گفته شود ارتش برای کنترل و سرکوب اعتراض‌هایی که عمدتا مسالمت‌آمیز بوده، فرا خوانده شود، اقدامی خطرناک است که بعضی‌ها می‌توانند از آن برای به خشونت کشاندن اعتراض‌ها استفاده کنند.

ژنرال دمپسی به عنوان ارشدترین افسر ارتش در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما خدمت می‌کرد.

پیش از این جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، را به تلاش عمدی برای ایجاد شکاف در جامعۀ آمریکا متهم کرد و ایده استفاده از ارتش برای پاسخ به اعتراض های جاری علیه نژادپرستی و خشونت های پلیسی را محکوم کرد.

جیمز متیس (راست)حق نشر عکس Reuters
Image caption جیمز متیس (راست) وزیر دفاع پیشین آمریکا بود که در سال ۲۰۱۸ استعفا داد

 

او در بیانیه‌ای گفت: "دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری در دوران زندگی من است که سعی ندارد مردم آمریکا را متحد کند -حتی تظاهر هم نمی‌کند که چنین قصدی دارد. در عوض او سعی می‌کند بین ما شکاف بیاندازد."

آقای ترامپ در واکنش به این بیانیه در توییتی نوشت "در جهان به هیچ ژنرالی به اندازه جیمز متیس بیش از حد بها داده نشده است. من خودم استعفانامه او را خواستم و از گرفتنش خیلی مسرور شدم."

آقای متیس در دسامبر سال ۲۰۱۸ بر سر تصمیم آقای ترامپ برای خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از سوریه استعفا کرد.

قبل از این هم مارک اسپر، وزیر دفاع کنونی آمریکا با نظر آقای ترامپ برای استقرار ارتش مخالفت کرده و گفته بود در این مرحله استفاده نیروهای ارتش برای مهار اعتراض‌ها ضرورتی ندارد. گفته می‌شود این اظهارات آقای اسپر باعث ناخشنودی کاخ سفید شده است.

پیامدهای دیگر چه بوده؟

لیزا مورکوفسکی، سناتور میانه‌رو جمهوریخواه هم گفت مطمئن نیست که در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا از آقای ترامپ حمایت کند.

او در سخنانی که به عنوان صریح‌ترین انتقادات از ترامپ در درون حزب خودش تلقی شده، گفت "به نظر من گفته‌های ژنرال متیس درست، صادقانه و لازم بود."

 

لیزا مورکوفسکیحق نشر عکس Reuters
Image caption لیزا مورکوفسکی حامی انتقادها علیه ترامپ بود

 

بلافاصله بعد از این سخنان مورکوفسکی، دونالد ترامپ توییت کرد که تلاش خواهد کرد سناتور آلاسکا را در سال ٢٠٢٢ از سنا بیرون بیاندازد. سال ٢٠٢٢ زمانی است که قرار است خانم مورکوفسکی دوباره برای انتخاب شدن فعالیت کند.

در همین حال روزنامه نیویورک تایمز نوشته که تصمیمش در چاپ مقاله‌ای با عنوان 'ارتش را اعزام کنید' اشتباه بوده است. این مقاله را تام کاتن، سناتور مشهور ضد ایرانی جمهوریخواه آرکانزاس نوشته بود.

اذعان به این اشتباه از سوی نیویورک تایمز بعد از آن صورت گرفت که ده‌ها خبرنگار این روزنامه، از چاپ مطلب سناتور آرکانزاس انتقاد کردند.

نیویورک تایمز ابتدا از چاپ این مقاله که در آن خواستار استفاده از ارتش علیه معترضان شده بود، دفاع کرده و گفته بود که می‌خواسته نظرهای مختلف را در اختیار خوانندگان این روزنامه قرار دهد .

این روزنامه اما بعد با انتشار بیانیه‌ای گفت "تصمیم عجولانه‌ای برای چاپ این مطلب گرفته شده بود که با استانداردهای این روزنامه همخوانی ندارد،."

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.