حریق‌های پراکنده مراتع و جنگل‌های کشور را همچنان می‌سوزاند

در آتش‌سوزی خائیز که عظیم‌ترین حریق منابع طبیعی در روزهای اخیر بوده، دو دامدار به عنوان عاملان آتش‌سوزی بازداشت شدند.

پرسش: با افزایش گرما در کشور، شمار آتش‌سوزی‌های گزارش شده در مناطق مختلف جنگلی و مراتع هر روز بیشتر می‌شود.

گزارش شده که بخش زیادی از مراتع و جنگل‌های اندیکا در شمال شرقی استان خوزستان به "خاکستر" تبدیل شده است.

مراتع اندیکا از چهار روز پیش در آتش می‌سوخت تا بالاخره به گفته سرپرست فرمانداری آنجا امروز جمعه عصر شانزدهم خرداد "آتش آن مهار شد." هرچند هر لحظه ممکن است این آتش دوباره شعله‌ور شود.

خبرگزاری مهر هم به نقل از مدیر منابع طبیعی استان ایلام از آتش‌سوزی در کوه شلم در این استان و اعزام نیرو برای مهار آتش خبر داده است.

صفحه ویژه منابع طبیعی خبرگزاری‌های کشور پراز موارد مشابه است که یا آتش آنها مهار شده، یا دوباره شعله‌ور شده و مقام‌های محلی درخواست کمک دارند.

آتش‌سوزی‌های تازه در مناطق طبیعی کشور

  • خائیز در کهگیلویه و بویراحمد: این منطقه در زاگرس ۳۳ هزار هکتار مساحت دارد و از سال ۷۷ در ردیف مناطق حفاظت شده بوده است. آتش‌سوزی خائیز شش روز طول کشید و بر اساس گزارش‌ها ۱۶ کیلومتر مربع از مساحت آن در آتش سوخت.
  • اندیکا در خوزستان: از چهار روز پیش آتش‌سوزی در این منطقه آغاز شد. این منطقه ۱۵۰ هزار هکتار جنگل دارد که ۹۰ درصد آن درختان بلوط و ۱۰ درصد گونه‌های درختی دیگر است.
  • فراشبند در استان فارس: شامگاه پنج‌شنبه پانزدهم خرداد ارتفاعات فراشبند دچار حریق شد. ظاهرا روز جمعه آتش مهار شد اما این بار جنگل‌ها و مراتع شهرهای لار و بیضا دچار آتش شد.
  • ماهورباشت در کهگیلویه بویراحمد: پنج‌شنبه پانزدهم خرداد مدیر مدیریت بحران این استان از مردم و مسئولان شهرهای گچساران و باشت خواست که نیروهای خود را برای مهار آتش در کوه‌های ماهورباشت اعزام کنند.
  • کرخه در خوزستان: یازدهم خردادماه ۵۰ هزار نهال و درخت در منطقه حفاظت شده کرخه طعمه آتش شد. رییس پارک ملی کرخه به ایرنا گفته که این آتش مهار شده اما با گرمای دوباره هوا و وزش باد پنج‌شنبه دوباره آتش شعله‌ور شد.
  •  
خبرگزاری مهر نقشه سازمان فضایی ایران درباره خطر آتش‌سوزی در روز سیزدهم خرداد را منتشر کردحق نشر عکس isa.ir
Image caption خبرگزاری مهر نقشه سازمان فضایی ایران درباره خطر آتش‌سوزی در روز سیزدهم خرداد را منتشر کرد

 

شواهد نشان می‌دهد بیشتر موارد آتش‌سوزی در طبعیت در مناطق غربی و جنوب غربی ایران اتفاق می‌افتد. گزارش‌های آتش‌سوزی هم با نقشه سازمان فضایی ایران مطابقت دارد.

این سازمان روزانه نقشه‌ پیش بینی خطر آتش‌سوزی را منتشر می‌کند که بر اساس آن در روزهای میانی خرداد ماه ۱۳۹۹ "تقریبا تمام رشته کوه زاگرس" در مرز خطر "فوق‌العاده زیاد" قرار دارد. و بیشتر استان‌های نیمه غربی ایران هم در معرض "خطر زیاد" هستند.

  • بخش‌هایی از استان‌های شمال شرقی مانند خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان هم در معرض "خطر فوق‌العاده زیاد" آتش‌سوزی هستند.
  •  
آتش‌سوزی در اندیکا در خوزستانحق نشر عکس IRNA
Image caption آتش‌سوزی در اندیکا در خوزستان

 

روزهای گرم و خشک ایران خطرات بیشتری را برای منابع طبیعی رقم زده اما خطاهای انسانی هم نقش بسیار پررنگی دارند. در این میان فعالان محیط زیست گاهی از "عمدی بودن" آتش‌سوزی‌ها خبر می‌دهند.

در آتش‌سوزی خائیز که "عظیم‌ترین" حریق منابع طبیعی در روزهای اخیر بوده، دو دامدار به عنوان عاملان آتش‌سوزی بازداشت شدند.

اسدالله هاشمی، مدیر اداره حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفته این دو دامدار بر سر زمین اختلاف داشتند و "عمدا" زمین را آتش زدند که به سایر نقاط سرایت کرد. ظاهرا این دو دامدار با وثیقه آزاد شده‌اند.

اما حامیان محیط زیست، علاوه بر سهل‌انگاری گردشگران و طبیعیت‌گردان در شروع آتش، مقام‌ها را هم در "بی‌توجهی" و فراهم نکردن به موقع امکانات برای مهار آتش‌ها مسئول می‌دانند. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.