تبادل آشکار زندانی میان ایران و آمریکا و انکار دو کشور؛ وایت با طاهری

درهمین رابطه اما توییت دیشب محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه  جالب است که ضمن تایید  تائید آزادی مجید طاهری از زندان آمریکا به آمریکایی ها پیغام داد که « این روند می‌تواند برای همه زندانیان رخ بدهد.»

پرسش: با اینکه وزارت خانه های خارجه ایران و آمریکا چند روز اخیر به صراحت تبادل زندانی میان دو کشور را رد کردند، آزادی همزمان مایکل وایت آمریکایی و مجید طاهری ایرانی که از روز پنجشنبه کلید خورد، علنا این حرف را به ادعا کشاند و نشان داد که توافق تبادل زندانی میان دو کشور وجود دارد.

در این رابطه سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه پنجشنبه با اعلام خبر آزادی مایکل ری وایت تبعه آمریکا که به دلیل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی به زندان محکوم شده بود، گفت: با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول رافت اسلامی شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود و با در نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنجشنبه ۱۵ خرداد با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج شد.

به گزارش پنجشنبه شب وزارت امورخارجه، موسوی با اعلام این خبر افزود: وایت پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، طبق بخشنامه عمومی رییس محترم قوه قضائیه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سوییس به عنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده، در اختیار آن سفارت قرار گرفت.

او ادامه داد: در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه افزود: همزمان با آزادی وایت، مجید طاهری دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت کرده و از زندان آزاد شد.  

درهمین رابطه اما توییت دیشب محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه  جالب است که ضمن تایید  تائید آزادی مجید طاهری از زندان آمریکا به آمریکایی ها پیغام داد که « این روند می‌تواند برای همه زندانیان رخ بدهد.»

وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه شب در این توئیت افزود: خوشحالم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده هایشان می پیوندند.
او ادامه داد: خوشبختانه پروفسور سیروس عسگری نیز روز چهارشنبه به جمع خانواده خود بازگشت.
ظریف نوشت: این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان اتفاق افتد. نباید (فقط برخی از آنها) دستچین شوند.
مهدی عاطفت سرپرست دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر افزود: پرونده مجید طاهری در جلسه امروز دادگاه مختومه شد و احتمالا فردا به ایران بازمی‌گردد.

طاهری پزشک ایرانی است که ۳۳ سال در آمریکا اقامت دارد و در فلوریدا مشغول به کار بوده است. دولت آمریکا او را به دور زدن تحریم‌ها علیه ایران متهم کرد و نزدیک به ۱۶ ماه در بازداشت قرار داشت.

سرانجام با پیگیری‌های انجام شده، مدت بازداشتی وی به عنوان مجازات در نظر گرفته شد و این پرونده مختومه گردید. برخی از رسانه‌ها از تبادل وی با مایکل وایت افسر نیروی دریایی آمریکا که در بازداشت ایران بود، خبر دادند.

با پیگیری‌های به عمل آمده از طریق سفارت سوئیس که حفاظت منافع آمریکا در ایران را هم بر عهده دارد، وایت به زوریخ منتقل و منتظر آزادی طاهری هستند.

  •  
  • ###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.