سرپیچی معترضان آمریکایی از مقررات منع تردد باوجود تهدید ترامپ به استفاده از ارتش

شیلا جکسون لی نماینده دمکرات کنگره آمریکا از حوزه انتخابیه ای که زمانی محل سکونت جورج فلوید بود به جمعیت گفت که به افتخار فلوید روز پنجنشبه طرحی را برای اصلاح پلیس در کنگره ارائه خواهد کرد.

پرسش: سه شنبه شب علیرغم فرارسیدن ساعات اعمال مقررات منع تردد در شهرهای مختلف آمریکا، تظاهرکنندگان به تجمع و راهپیمایی ادامه داده اند.

در شهر واشنگتن پایتخت این کشور گروه بزرگی از تظاهرکنندگان علیرغم شروع ساعت مقررات منع تردد در ساعت هفت عصر همچنان به تحصن خود ادامه دادند.

در نیویورک هم معترضان از رعایت این مقررات که از هشت شب شروع می شد سرباز زدند. فرماندار نیویورک بعد از غارت فروشگاه ها در طول دوشنبه شب در منهتن برای دومین شب متوالی مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده است.

همزمان مقام ها در لاس وگاس می گویند که یک مامور پلیس هنگامی که تلاش داشت معترضان نافرمان را مهار کند به ضرب گلوله زخمی شدند و حال او وخیم است.

در سن لوئیس هم چهار مامور پلیس در طول شب گذشته هدف تیراندازی قرار گرفتند اما حال هیچ یک وخیم نیست.

مراسمی برای جورج فلوید

خانواده جورج فلوید که مرگ او در جریان بازداشت توسط پلیس به اعترضات گسترده در آمریکا منجر شده، روز سه شنبه در تجمعی در شهر هوستون تگزاس که به تخمین مقام ها ۶۰ هزار نفر در آن شرکت کرده اند حضور یافتند.

شهردار و رئیس پلیس هوستون هم در این مراسم شرکت کردند.

آقای فلوید، مرد سیاهپوست ۴۶ ساله که دوشنبه هفته پیش زیر فشار زانوی یک افسر سفیدپوست پلیس برای مدت ۹ دقیقه جان باخت، در ناحیه هوستون بزرگ شده بود و قرار است هفته آینده مراسم خاکسپاری و بزرگداشت او در این شهر برگزار شود. او در سال های اخیر برای کار به مینیاپولیس رفته بود جایی که کشته شد.

در همین حال در شهر دالاس، گرگ ابت فرماندار تگزاس که جمهوری خواه است، گفت که این ایالت درخواست اعزام نیروهای نظامی نخواهد کرد. این پس از آن است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد برای مقابله با خشونت ها نیروهای ارتش را در سراسر کشور مستقر خواهد کرد.

 

  • تظاهرکنندگان در روز دوم ژوئن در سن پال در مینه سوتاحق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان در روز دوم ژوئن در سن پال در مینه سوتا

به گزارش آسوشیتدپرس روز شنبه تظاهرکنندگان از "پارک هوستون" در مرکز شهر به سوی ساختمان شهرداری راهپیمایی کردند و در آنجا شماری از چهره های محلی و کنگره و اعضای خانواده فلوید برای جمعیت صحبت کردند.

سیلوستر ترنر شهردار هوستون به جمعیتی که گردآمده بودند گفت که هدف این تجمع حمایت از "روحیه دادن به خانواده جورج فلوید است... امروز می خواهیم محبت خود را به آنها ابراز کنیم. می خواهیم بدانند که مرگ جورج بیهوده نبوده است."

به گفته او ۱۶ عضو خانواده فلوید در این راهپیمایی شرکت کردند.

چند نفر از اعضای خانواده فلوید هم در این گردهمایی صحبت کردند که ضمن قدردانی از تظاهرکنندگان از آنها خواستند هرگاه در اعتراضات شرکت می کنند از خشونت بپرهیزند.

"بان بی" خواننده رپ که در کنار "تری تا تروت" دیگر خواننده ترتیب دهنده این مراسم بود از جمعیت خواست مواظب باشند کسی با کارهای خشن دردسر نیافریند. او در میان جمعیت فریاد زد "نامش چه بود؟" و جمعیت در پاسخ فریاد می زد "جورج فلوید."

جورج دبیلو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه ای گفت که او و همسرش لورا از مرگ "بی رحمانه" جورج فلوید "رنجور" هستند.

آقای بوش گفت "شکستی تکان دهنده" است که جان بسیاری از سیاهپوستان در کشورشان آمریکا تهدید می شود.

او نوشت: "این نقطه قوت است که معترضان، تحت حفاظت ماموران قانون که مسئولانه رفتار می کنند، برای آینده ای بهتر راهپیمایی کنند... کسانی که می خواهند صدای معترضان را خاموش کنند معنی آمریکایی را نمی دانند و نمی دانند که چطور به جای بهتری بدل می شود."

شیلا جکسون لی نماینده دمکرات کنگره آمریکا از حوزه انتخابیه ای که زمانی محل سکونت جورج فلوید بود به جمعیت گفت که به افتخار فلوید روز پنجنشبه طرحی را برای اصلاح پلیس در کنگره ارائه خواهد کرد.

هوستون برخلاف بسیاری از دیگر شهرهای آمریکا در مجموع شاهد اعتراضات آرامی بوده است.

 

A demonstrator hangs onto a sign pole across from Lafayette Park during a peaceful protest against police brutality in Washingtonحق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضی در پارک لافایت واشنگتن

ادامه اعتراضات

تظاهرات در نقاط مختلف آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر درحال گسترش بوده است. اینها از جمله اعتراضاتی است که هم اکنون در جریان است:

  • اورلاندو، فلوریدا - به گفته پلیس جمعیتی بیش از دو هزار نفری به طرف شهرداری راهپیمایی می کنند. تریوان مارتین جوان غیرمسلح سیاهپوست در سال ۲۰۱۲ در این شهر به دست یک محافظ محلی کشته شد. این محافظ که داوطلبانه کار می کرد بعدا از قتل او تبرئه شد که اعتراضات گسترده ای در پی داشت
  • لس آنجلس، کالیفرنیا - عصر سه شنبه گروه بزرگی در برابر محل اقامت شهردار شهر تجمع کرده اند
  • فیلادلفیا، پنسیلوانیا- گروه بزرگی راهپیمایی در شهر را شروع کرده است که پیش از آغاز مقررات منع تردد در ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی است. تا این لحظه درگیری ای با پلیس گزارش نشده است. روز دوشنبه تظاهرکنندگان در یک جاده در این شهر با گاز اشک آور پلیس روبرو شدند که سعی داشت آنها را متفرق کند
  • شیکاگو، ایلینوی - برای دومین روز متوالی، تظاهرکنندگان درحال تجمع در محله "نورت ساید" این شهر هستند
  • نشویل، تنسی - تظاهرکنندگان درحال خواندن یک آواز جنبش مدنی سیاهان با اعضای گارد ملی در مقابل مجلس ایالتی رو در رو شدند. در نهایت نیروهای گارد ملی با زمین گذاشتن سپرهای ضدشورش خود موافقت کردند

ادای احترام ترامپ به رئیس پلیس سابق

از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا به دیود دورن، رئیس پلیس سیاهپوستی که در جریان اعترضات سن لوئیس در میزوری کشته شد ادای احترام کرده است.

پیکر دورن ۷۷ ساله در ساعات نخست صبح سه شنبه در برابر یک سمساری که غارت شده بود پیدا شد.

به گزارش شبکه خبری ای بی سی او در سال ۲۰۰۷ از کار در اداره پلیس سن لوئیس بازنشسته شد و از آن زمان به عنوان رئیس پلیس یک شهر کوچک کار می کرد.

ترامپ گفت: "به خانواده دوید دورن به نهایت ادای احترام می کنم. او یک کاپیتان بزرگ در اداره پلیس سن لوئیس بود."

رئیس جمهور آمریکا گفت که آقای دورن "سبعانه از سوی غارتگران مفلوک هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد."

تاکنون کسی در این رابطه دستگیر نشده است.

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.