حملات گسترده سایبری به صدها وبسایت‌ ازجمله چند نهاد و مرکز اسرائیلی با شعار«نابودی اسرائیل»

برخی از رسانه‌های اسرائیل این حملات را به ایران نسبت داده و آن را اقدامی در آستانه «روز قدس» دانسته‌اند اما برخی از کارشناسان فن‌آوری مانند لوتم فینکلشتین گفته‌اند این احتمال که جنبش فلسطینی حماس از غزه و سایر هواداران دیگر فلسطینیان از ترکیه و کشورهای آفریقایی عامل این تعرض باشند، نظر به سابقه این نوع اقدامات در هفته‌های گذشته، مطرح است.

 1.  

  پرسش: خبرگزاری فرانسه گزارش داد که امروز تعداد زیادی از وبسایت های اسرائیلی مورد حمله سایبری قرار گرفتند و روی صفحه سایت آنها تصاویری از تل‌آویو در میان شعله‌های آتش منتشر شده است.

  مقامات فضای سایبری ملی در اسرائیل می گویند که تعدادی از شرکت های خصوصی که از یک سیستم عامل خاص استفاده می‌کردند هک شده اند اما آسیبی که ایجاد شده "محدود" بوده است.

  تعداد این شرکت ها اعلام نشده است اما رسانه های اسرائیلی از حدود بیش از هزار سایت خبر میدهند.

  در این حمله سایبری هکرها این شعار را منتشرکردند: "شمارش معکوس از بین بردن اسرائیل از مدتها پیش آغاز شده است."

  این حمله سایبری یک روز پیش از آخرین جمعه ماه رمضان که  روز قدس نامیده شده، انجام شده است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که از بامداد پنج‌شنبه، اول خرداد، وبسایت‌های شماری از نهادها و مراکز این کشور هدف حمله سایبری قرار گرفته و در صفحه اول آنها پیامی مبنی بر «نابودی اسرائیل» درج شده است.

وبسایت برخی شهرداری‌ها و نهادهایی چون سازمان محافظت از دریاچه طبریه، که آب آن برای اسرائیل اهمیت دارد، در شمار مراکزی است که هک شده‌اند و در پائین این صفحات، عبارت «هکرهای منجی» دیده می‌شود.

به گزارش روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، در صفحه اصلی سایت‌های هک‌شده، ویدئو و هشدارهایی به دو زبان عبری و انگلیسی، از جمله «منتظر غافلگیری بزرگ باشید»، منتشر شده است.

همچنین در یک پیام به زبان عبری و انگلیسی معیوب نوشته شده: «شمارش معکوس برای اسرائیل نابود از مدت‌ها پیش آغاز شده است».

عبارت اسرائیل «۲۵ سال آینده را نخواهد دید» نیز به عبری در برخی از سایت‌ها درج شده است؛ این گفته مشهور رهبر معظم انقلاب در سال 1394 است.

همچنین تصاویر و سخنانی از حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در صفحه نخست برخی از سایت‌ها نقش بسته و در برخی دیگر از سایت‌ها نیز تصویری از بنیامین نتانیاهوی «زخمی» دیده می‌شود که برای جلوگیری از غرق شدن در آب تقلا می‌کند و در پس‌زمینه شناورها و ساحل آتش گرفته، احتمالا تل‌آویو، دیده می‌شود.

ستاد ملی دفاع سایبری اسرائیل گفته است حمله سایبری روز پنج‌شنبه با وجود وسعت آن، «سطحی بوده» و به امور زیربنایی «آسیبی نرسیده» و اقدامات لازم برای رفع هک و بررسی عوامل حمله انجام گرفته است.

برخی از رسانه‌های اسرائیل این حملات را به ایران نسبت داده و آن را اقدامی در آستانه «روز قدس» دانسته‌اند اما برخی از کارشناسان فن‌آوری مانند لوتم فینکلشتین گفته‌اند این احتمال که جنبش فلسطینی حماس از غزه و سایر هواداران دیگر فلسطینیان از ترکیه و کشورهای آفریقایی عامل این تعرض باشند، نظر به سابقه این نوع اقدامات در هفته‌های گذشته، مطرح است.

آویتار گات، کارشناس امور دیجیتال، به جروزالم پست گفت: این حمله ترکیبی بوده و هدف از آن نیز آسیب زدن به سایت‌ها برای اختلال در فعالیت‌های اقتصادی و همچنین دستیابی به دوربین‌های رایانه‌ها و اطلاعات شخصی کاربران بوده است.

شبکه فاکس‌نیوز ماه گذشته خبر داده بود که هکرهای ایران هفته اول اردیبهشت به شبکه آب اسرائیل حمله کردند که خسارتی در بر نداشت اما این کشور را غافلگیر کرد.

روزنامه‌های واشینگتن‌پست و نیویورک تایمز نیز در روزهای گذشته نوشتند که اسرائیل در واکنش به حمله سایبری به شبکه آب این کشور، روز ۲۰ اردیبهشت به رایانه‌های اپراتوری بندر رجایی در جنوب ایران حمله سایبری کرد که تا چند روز باعث اخلال جدی در تخلیه و بارگیری کشتی‌ها شد.

 

 

###

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.