اظهاراتی بی سابقه؛ فلاحت پیشه: 20 تا 30 میلیارد دلار در سوریه هزینه کرده ایم

پیش از این سرلشکر یحیی رحیم صفوی، دستیار ویژه رهبر انقلاب در امور نظامی، هم در بهمن‌ماه سال ۹۶ گفته بود که ایران باید هزینه‌هایی را که در سوریه کرده «برگرداند».

پرسش:حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم و عضو کنونی این کمیسیون، در اظهاراتی کم‌سابقه اعلام کرد که در یک دهه گذشته حدود «۳۰ میلیارد دلار» در سوریه هزینه کرده ایم.

اظهارات این نماینده مجلس که وب‌سایت اعتمادآنلاین تاریخ انتشار آن را ۱۷ اسفند ۹۸ درج کرده، روز چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت، به عنوان تیتر نخست این وب‌سایت منتشر شده است.

مشخص نیست چرا اعتمادآنلاین بار دیگر این مصاحبه را به عنوان تیتر یک خود برگزیده است، اما احتمال می‌رود این وب‌سایت به‌ دلیل شیوع کرونا این مصاحبه را در زمانی که انجام شده منتشر نکرده باشد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در اظهاراتی که پیش از این از سوی هیچ مقام رسمی مطرح نشده بود، به صراحت گفته است که «ما شاید ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم. پول این ملت آنجا هزینه شده است.»

پیش از این سرلشکر یحیی رحیم صفوی، دستیار ویژه رهبر انقلاب در امور نظامی، هم در بهمن‌ماه سال ۹۶ گفته بود که ایران باید هزینه‌هایی را که در سوریه کرده «برگرداند».

وی با این حال به مبلغ این هزینه‌ها اشاره‌ای نکرده بود.

مشاور عالی رهبری همچنین گفته بود که بازسازی سوریه «چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار احتیاج دارد».

او اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران هم بایستی هزینه‌هایی که در سوریه کرده است را برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگرداند.»

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.