گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی:جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی با کرونا کم جان شد

جریان سرمایه ­گذاری مستقیم خارجی طی پنج سال گذشته افتی تدریجی داشته است و در صورتی که تدابیر حمایتی اقتصادی و اقدامات دولت­ها در حفظ سلامتی عمومی موثر واقع نشود، امکان دارد در سال 2021 این جریان ها در سطحی پایین ­تر از سطوح پیش از بحران باقی بماند.

پرسش: سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در گزارشی درباره جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دوران کرونا نوشت:بسیاری از دولت ها اقدامات جدی و سخت گیرانه ای را در راستای حفظ سلامت عمومی و محدود کردن شیوع پاندمی کووید 19 و همچنین برای پیش بینی و کاهش آثار و پیامدهای اقتصادی ناشی از این بحران انجام داده اند که این اقدامات علاوه بر اینکه اختلالات شدید اقتصادی به بار آورده، بر تصمیم گیری شرکت ها در راستای جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز تاثیر گذاشته است.

بسیاری از دولت­ها اقدامات جدی و سخت­گیرانه­ای را در راستای حفظ سلامت عمومی و محدود کردن شیوع پاندمی کووید 19 و همچنین برای پیش­بینی و کاهش آثار و پیامدهای اقتصادی ناشی از این بحران انجام داده­اند که این اقدامات علاوه بر اینکه اختلالات شدید اقتصادی به بار آورده، بر تصمیم­ گیری شرکت­ ها در راستای جریان های سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی نیز تاثیر گذاشته است.

جریان سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی نقش مهمی در حمایت از اقتصاد کشورها در دوران بهبود شرایط اقتصادی پس از کرونا ایفا می­ کند. شواهدی از بحران ­های مشابه در گذشته نشان می­ دهد که شرکت ­های خارجی، شامل بنگاه ­های کوچک و متوسط، به دلیل ارتباط و دسترسی به منابع مالی شرکت های مادر خود در شرایط بحران، مقاومت بیشتری از خود نشان داده ­اند. همچنین، این جریان ها با ایجاد منابع بین­ المللی تامین مالی می­ تواند اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه را از وضیعت بحرانی خارج کند. 

  • پیش ­بینی می ­شود که در سال 2020 حتی در خوشبینانه ­ترین حالت و در صورتی ­که تلاش و سیاست­ گذاری دولت­ها در حمایت از اقتصاد و سلامت عمومی برای اداره رکود اقتصادی ناشی از شیوع کووید 19 با موفقیت رو به رو شود، جریان های سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی کاهش 30 درصدی را تجربه کند.  
  • در کشورهای در حال توسعه افت بیشتری در جریان های سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی احساس خواهد شد، زیرا بخش­ هایی که بیشترین آسیب را از وقوع این بیماری همه­ گیر جهانی متحمل شده ­اند بخش ­های تولیدی و اصلی اقتصادی هستند که در این کشورها نسبت به کشورهای پیشرفته نقش بیشتری در جریان های سرمایه ­گذاری مستقیم خارجی ایفا می­ کنند.
  • جریان سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی از طریق حمایت مالی از اقتصادهای وابسته به خود، کمک به دولت ها در اداره پیامدهای این پاندمی و برقراری ارتباط با شرکت­ های داخلی می­تواند نقش موثری در حمایت از اقتصادها هم در دوران شیوع این بیماری و هم بعد از پایان این بحران داشته باشد.  
  • جریان سرمایه ­گذاری مستقیم خارجی طی پنج سال گذشته افتی تدریجی داشته است و در صورتی که تدابیر حمایتی اقتصادی و اقدامات دولت­ها در حفظ سلامتی عمومی موثر واقع نشود، امکان دارد در سال 2021 این جریان ها در سطحی پایین ­تر از سطوح پیش از بحران باقی بماند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.