واکنش سازمان بهداشت جهانی به انتقاد ترامپ: اپیدمی را سیاسی نکنید

ترامپ که ابتدا روز سه شنبه از این سازمان انتقاد کرده بود روز چهارشنبه بار دیگر گفت که سازمان بهداشت جهانی باید اولویت هایش را درست تعیین کند و افزود که آمریکا بعد از مطالعه، درباره ادامه کمک به تامین بودجه این نهاد تصمیم خواهد گرفت.

پرسش:با ادامه انتقاد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سازمان بهداشت جهانی، مدیر این سازمان خواستار اتحاد در مقابله با اپیدمی جهانی ویروس کرونا شده است.

تدروس گبریسیوس روز چهارشنبه از عملکرد سازمان خود (دبلیو اچ او) دفاع کرد و خواستار پایان سیاسی کردن اپیدمی جاری شد.

ترامپ گفته است که در مورد قطع کمک آمریکا در تامین بودجه این سازمان تصمیم خواهد گرفت. رئیس جمهور آمریکا این سازمان را متهم به "چین محوری" کرده و گفته که در واکنش به اپیدمی جاری "واقعا بد عمل کرده است."

دکتر تدروس با رد این اظهارات پافشاری کرد: "ما به همه کشورها نزدیک هستیم، ما بدون تبعیض عمل می کنیم."

ترامپ که ابتدا روز سه شنبه از این سازمان انتقاد کرده بود روز چهارشنبه بار دیگر گفت که سازمان بهداشت جهانی باید "اولویت هایش را درست تعیین کند" و افزود که آمریکا بعد از مطالعه، درباره ادامه کمک به تامین بودجه این نهاد تصمیم خواهد گرفت.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در کاخ سفید گفت که دولت آمریکا "درحال بازنگری" در کمک خود به بودجه سازمان بهداشت جهانی است.

او گفت: "سازمان ها باید بازدهی داشته باشند. باید هدفی که برای آن طراحی شده اند را برآورده کنند."

کووید-۱۹ که ویروس کرونا عامل آن است ابتدا در ماه دسامبر در شهر ووهان چین ظاهر شد؛ شهری که این هفته به ۱۱ هفته قرنطینه پایان داد.

یک مشاور سازمان بهداشت جهانی پیشتر گفت که همکاری نزدیک این سازمان با چین برای درک بیماری در مراحل اولیه "کاملا ضروری" بوده است.

حملات ترامپ به این سازمان همزمان با انتقادهایی که از دولت ترامپ در مهار این اپیدمی شده انجام می شود.

اظهارات رئیس سازمان بهداشت جهانی

دکتر تدروس روز چهارشنبه گفت: "لطفا، خواهش من همبستگی در سطح ملی، و خودداری از سیاسی کردن کووید است. بعد از آن خواستار همبستگی صادقانه در سطح جهانی هستم، و رهبری صادقانه از سوی آمریکا و چین."

او در اظهاراتی که واکنشی به سخنان آقای ترامپ تلقی شد گفت: "قدرتمندترین ها باید در این مسیر پیشتاز باشند و خواهش من این است که سیاست گرایی پیرامون کووید را قرنطینه کنید."

ترامپ سه شنبه گفته بود که سازمان بهداشت جهانی "خیلی در مورد چین جانبدارانه رفتار می کند."

 

WHO head Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus

 

او گفت: "قضاوت آنها غلط بود. آنها واقعا فرصت قضاوت صحیح در این مورد را به باد دادند. و ما پولی که خرج این سازمان می شود را معلق خواهیم کرد."

آمریکا یکی از تامین کنندگان عمده نیازهای مالی این سازمان است به طوری که داده های "دبلیو اچ او" نشان می دهد آمریکا ۱۵ درصد کل بودجه آن را تامین می کند. این کمک داوطلبانه است.

دکتر تدروس روز چهارشنبه تهدید مالی را کمرنگ دانست و گفت بر این باور است که آمریکا به تامین این بودجه ادامه خواهد داد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پیشتر در دفاع از این سازمان سخن گفت.

او شیوع ویروس کرونا را یک رویداد "بی سابقه" دانست و گفت که هرگونه ارزیابی از چگونگی رسیدگی به آن باید به آینده موکول شود.

او گفت: "حالا وقت اتحاد است، وقت همکاری جامعه بین المللی در کنار هم برای متوقف کردن این ویروس و پیامدهای کوبنده آن."

از سوی دیگر یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری فرانسه به خبرگزاری رویترز گفته است که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تماسی با تدروس از این سازمان حمایت کرده است.

 

###
نظرات کاربران (1)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.