آتش بس در یمن

به گزارش تارنمای روزنامه عربستانی عکاظ سخنگوی ائتلاف سعودی گفت که این توافق به مدت ۲ هفته و قابل تمدید خواهد بود.

پرسش: "ترکی المالکی" سخنگوی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان بامداد پنجشنبه بطور رسمی از اعلام توافق آتش‌بس در یمن خبر داد.

به گزارش تارنمای روزنامه عربستانی" عکاظ" سخنگوی ائتلاف سعودی گفت که این توافق به مدت ۲ هفته و قابل تمدید خواهد بود.

المالکی افزود: فرصت برای تلاش مضاعف برای رسیدن به آتش‌بس جامع و دایمی در یمن مهیاست.

تأیید اعلام آتش‌بس جامع در یمن توسط ائتلاف سعودی ساعاتی پس از آن روی می‌دهد که خبرگزاری رویترز جهارشنبه شب به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی از نیمه شب چهارشنبه توافق پایان درگیری و آتش‌بس را در یمن در پاسخ به درخواست سازمان ملل متحد اعلام خواهد کرد.

این منابع اعلام کردند که این توافق آتش‌بس از بامداد امروز پنجشنبه اجرایی می‌شود.

اعلام آتش‌بس از سوی ائتلاف سعودی یک هفته پس از آن روی می‌دهد که برخی منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته بودند،سازمان ملل متحد با ارسال پیشنهادی از طرف‌های درگیر در یمن خواسته بود که در سایه شیوع کرونا، مذاکرات صلح را به صورت فوری از سرگیرند.

"محمد علی الحوثی" رییس شورای عالی سیاسی یمن نیز چهارشنبه شب در حساب تویتری‌اش اعلام کرد: طرح خود را برای توقف نهایی و جامع جنگ در یمن در اختیار "مارتین گریفیث" فرستاده ویژه سازمان ملل متحد قرار دادیم.

در همین حال "محمد البخیتی" عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله یمن چهارشنبه شب خطاب به مسؤولان سعودی گفت که کرونا فرصت مناسبی است که عربستان به صورت آبرومندانه از جنگ یمن خارج شود.

البخیتی که در گفت وگوی ویژه با شبکه خبری "المیادین" سخن می‌گفت، افزود: محاصره یمن توسط ائتلاف سعودی موجب افزایش فقر و شیوع بسیاری از بیماری‌هایی واگیردار شده است.

وی فاش کرد، تماس افسران ائتلاف سعودی و مزدوران یمنی‌ها آنها را توسط انصارالله رصد شده است و پس از آن این گروه متوجه شده است،آنها در تلاش برای ورود ویروس کرونا به یمن بوده‌اند.

این عضو ارشد انصارالله یمن افزود: عربستان بخوبی فهمیده است که بخش بهداشتی یمن توانایی تحمل بار ناشی از بیماران کرونا را ندارد، به همین خاطر این کشور مدام اقدام به اعزام شهروندان یمنی‌ها به یمن می‌کند.

عضو شورای عالی جنبش انصارالله یمن همچنین اعلام کرد اکثریت مزدوران سعودی نسبت به سیاست دولت ریاض درخصوص شیوع ویروس کرونا در یمن بسیار نگران هستند.

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.