تکذیب ادعای مقام‌های آمریکایی درباره لغو تحریم دارو

به دنبال شیوع جهانی ویروس کرونا، فشارهای بین‎المللی بر آمریکا برای لغو تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی علیه ایران که مانعی جدی برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کرده، افزایش یافته است. به همین دلیل هم مقام‌های آمریکایی این موضوع را به عدم درخواست ایران از آمریکا برای لغو تحریم‌ها مرتبط کرده‌اند.

پرسش: با بروز ویروس کرونا و شیوع آن در ایران، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به یکی از مهمترین مسایل کشور تبدیل شد اما از طرفی به دلیل تحریم های ناعادلانه آمریکا علیه ایران در این حوزه مشکلات عدیده ای به وجود آمد. اگرچه از طرفی مقام های آمریکایی با اهداف سیاسی به این موضوع نگاه کردند و سعی می کنند که با دادن اخبار کذب توپ را در زمین ایران بیاندازند.

شایعه

دونالد ترامپ و مقامات آمریکا پیش از این مدعی بودند که تحریم‌های غیرقانونی این کشور هیچ مانعی برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران ایجاد نکرده اما اکنون با چرخشی آشکار، این موضوع را به عدم درخواست ایران از آمریکا برای لغو تحریم ها مرتبط کرده اند.

تکذیب شایعه

ایرج ندیمی نماینده اسبق مجلس گفته است: ایران سال‌هاست که با تحریم های غذا و دارو دست و پنجه نرم می کند و آمریکا در این مورد تبلیغات دروغ می‌کند. کرونا باعث شد تا مشخص شود ادعاهای حقوق بشری بیشتر یک حربه سیاسی است تا واقعیت تمدنی؛ همین شرایط باعث شد برای ضعیف ترین اقشار جامعه دست بسیاری از جریانات پلید به‌خصوص آمریکا در باب ممانعت از دسترسی کشورها به ابزارهای بهداشت و درمانی از جمله برای ایرانیان رو شود. به طور طبیعی تحریم ها نباید مشمول دارو و غذا می‌شد، اما علی‌رغم تبلیغات سیاسی آمریکا، سال هاست ایران به دلیل مشکلات مالی، ارزی و بانکی دسترسی شفافی به دارو و بهداشت جهانی ندارد. ما این واقعیت را قبول داشتیم، اما کرونا باعث شد دنیا تصویر اصلی آمریکا را ببیند.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.