ارزش معاملات بورس در آغاز سال ۹۹ رکورد زد/ رشد چشمگیر شاخص کل بورس تهران

در حالی که بازارهای سهام جهانی به دنبال شیوع ویروس کرونا روزهای ناخوشی را می‌گذرانند، اما بورس تهران سال ۹۹ را توفانی آغاز کرد؛ به‌طوری که شاخص کل توانست در ایام نوروز بازدهی ۸ ۶ درصدی را به ثبت برساند و در ارتفاع ۵۴۷ هزار واحد بایستد و امروز شنبه با افزایش شگرف یک روزۀ حدود 4 درصدی به بیش از 567 هزار واحد رسید.

پرسش: روزهای آغازین سال ۹۹ برای بورس خوش یمن بود و با جهشی حدود ۸/ ۶ درصدی شاخص کل بورس تهران، معاملات سهام رونق چشمگیری داشتند.

 

در حالی که بازارهای سهام جهانی به دنبال شیوع ویروس کرونا روزهای ناخوشی را می‌گذرانند، اما بورس تهران سال ۹۹ را توفانی آغاز کرد؛ به‌طوری که شاخص کل توانست در ایام نوروز بازدهی ۸/ ۶ درصدی را به ثبت برساند و در ارتفاع ۵۴۷ هزار واحد بایستد و امروز شنبه با افزایش شگرف یک روزۀ حدود 4 درصدی به بیش از 567 هزار واحد رسید.

بر خلاف سال‌های گذشته که در دو هفته ابتدای فروردین ارزش معاملات سهام افت محسوسی می‌کرد، سال جدید با رکوردشکنی در دادوستد سهام همراه بود. امری که نشان می‌دهد هنوز عطش نقدینگی برای سهامداری بالا مانده است.

شاخص کل بورس تهران در سال جدید با جهش حدود ۸/ ۶ درصدی تا پایان هفته گذشته همراه شد و در ارتفاع ۵۴۷ هزار واحدی ایستاد. برخلاف سال‌های گذشته معاملات سهام در هفته‌های نخست سال رونق چشم‌گیری داشت و رکورد تازه‌ای برای ارزش معاملات به ثبت رسید. حقیقی‌ها و معامله‌گران خرد برای ورود نقدینگی جدید به بازار سر از پا نمی‌شناسند و اشتیاق روزافزون ورود به سهام، خالص ارزش معاملات خرد بورس تهران را تا بیش از ۵۷۰۰ میلیارد تومان افزایش داد. به این ترتیب شاخص بورس تهران سال ۹۹ را توفانی آغاز کرد. هر چند تقاضا برای سهام غیرکالایی که عمدتا کوچک‌ترهای بازار هستند، بیشتر بوده است.

شاید اظهارات محمدعلی دهقان معاون وزیر اقتصاد منتشره در 11 فروردین دلیل اقبال کنونی و آتی به بورس تهران علی رغم شرایط کرونایی حاکم بر ایران و جهان باشد که گفت: بازار سرمایه یکی از کانال های مهم تامین مالی است که در حال حاضر ظرفیت بسیار خوبی دارد و هم دولت و هم بخش خصوصی می توانند از این مسیر استفاده کنند تا برنامه های خودشان را تامین مالی کنند و به نتیجه برسانند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.