تحقیق قضایی از رییس کمیتۀ سنای آمریکا به اتهام رانت اطلاعاتی درشرایط کرونایی

مطابق قوانین آمریکا اعضای کنگره حق ندارند مطابق اطلاعات غیرعمومی که به واسطه جایگاهشان می‌گیرند معامله‌ای انجام دهند.

پرسش: سناتور ریچارد بور، رئیس جمهوری‌خواه کمیته اطلاعاتی سنا، در مظان این اتهام قرار دارد که در ماه فوریه پس از شرکت در جلسات محرمانه درباره شیوع کرونا و اطلاع از وخامت اوضاع فورا سهام‌های خود به ارزش بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار را فروخته است.

تحقیقات وزارت دادگستری توسط پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) و با هماهنگی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا انجام می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، سناتور بور از سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون در ظرف یک روز به این اندازه سهام نفروخته بوده است.

بازارهای مالی آمریکا به دنبال شیوع ویروس کرونا سقوط کم‌سابقه‌ای داشته‌اند و سهامداران بسیاری به طور هنگفتی متضرر شده‌اند.

مقامات وزارت دادگستری و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از اظهار نظر درباره این پرونده خودداری کرده‌اند.

سناتور بور، ۶۴ ساله و اهل ایالت کارولینای شمالی، می‌گوید اقدامی خلاف قانون انجام نداده است. وکیل وی تاکید کرده است که تصمیمات مالی موکلش بر اساس اطلاعاتی بوده است که در اختیار عموم قرار دارد.

آلیس فیشر،‌ وکیل سناتور بور، روز دوشنبه (۳۰ مارس)‌ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد موکل وی از تحقیقات وزارت دادگستری استقبال می‌کند زیرا "ثابت خواهد کرد که اقدامات وی بجا بوده است".

این سناتور جمهوری‌خواه هم روز جمعه گذشته از کمیته اخلاقی سنا خواسته بود که به ماجرا رسیدگی کند.

سناتور بور که به واسطه ریاستش بر کمیته اطلاعاتی سنا تقریبا همه روزه درباره تهدیدهای امنیتی برای آمریکا گزارش دریافت می‌کند، برای فاش شدن هشدارهای خصوصی‌ که یک ماه پیش درباره خطرات کرونا داده بود مورد انتقاد قرار گرفته است.

رادیوی ان‌پی‌آر آمریکا اخیرا فاش کرد که او در مقطعی که در صحبت‌های عمومی خود همانند موضع آن موقع دولت دونالد ترامپ چندان بر ابعاد خطرات کرونا تاکیدی نداشت، در صحبت‌های خصوصی به گروهی از ثروتمندان با نفوذ هشدار داد که باید خود را برای عواقب اقتصادی و اجتماعی کرونا آماده کنند.

ریچارد بور ان‌پی‌آر را به تحریف حرف‌های خودش متهم کرده است.

این رادیو گزارش داد برخی از حاضران جلسه با بور، که هفته‌ها پیش از هراس عمومی از کرونا در آمریکا برگزار شد، نمایندگان شرکت‌هایی بوده‌اند که ده‌ها هزار دلار به کارزار انتخاباتی او داده‌اند.

علاوه بر سناتور بور، سناتور جمهوری‌خواه کلی لوفلر هم اوراق بهاداری به ارزش حدود سه میلیون دلار را در چند معامله مختلف فروخته که اولین مورد آن درست در روزی بوده که سنای آمریکا جلسه‌ای غیرعلنی درباره ویروس کرونا داشته است.

برخی رسانه‌های آمریکا می‌گویند که سناتور جمهوری‌خواه جیمز اینهاف و سناتور دموکرات دایان فاینستاین نیز دست به اقدامات مشابهی زده‌اند.

مطابق قوانین آمریکا اعضای کنگره حق ندارند مطابق اطلاعات غیرعمومی که به واسطه جایگاهشان می‌گیرند معامله‌ای انجام دهند.

 

###
مطالب مرتبط

روحانی: از فردا مساجد ۱۳۲ شهرستان و  احتمالاً از ۲۷ اردیبهشت مدارس مناطق کم خطر باز می‌شود

روحانی: از فردا مساجد ۱۳۲ شهرستان و احتمالاً از ۲۷ اردیبهشت مدارس مناطق کم خطر باز می‌شود

قرار شد که در مناطق کم‌خطر ۲۰ اردیبهشت مدارس با رعایت پروتکل‌ها بازگشایی شود و یک ماه آموزش داشته باشیم و بعد هم امتحانات؛ نگران نحوه اجرای پروتکل‌ها بودم؛ قرار شد به ۲۷ اردیبهشت تغییر کند و تا قبل از آن باز هم مطالعه شود؛ نباید هیچ نگرانی ایجاد شود".

|

بلومبرگ: در تگزاس نفت دو دلاری معامله شد؛
قیمت نفت صفر می‌شود؟

بلومبرگ: در تگزاس نفت دو دلاری معامله شد؛
قیمت نفت صفر می‌شود؟

با این حال برخی تحلیلگران بر این باورند که خبر خوب این است که احتمالا منفی شدن قیمت‌ها موقت و گذرا خواهد بود. چراکه در صورت وقوع چنین شرایطی عرضه به سرعت رو به خاموشی خواهد رفت. کاهش قیمت‌ها به‌شدت تولیدکنندگان نفت را تحت‌تاثیر قرار داده است. برآوردها از کاهش تولید نفت ...

|

برای نخستین بار وزارت بهداشت به احتمال غیرواقعی بودن آمار کرونا اذعان کرد

برای نخستین بار وزارت بهداشت به احتمال غیرواقعی بودن آمار کرونا اذعان کرد

با وجود اجماع رسانه ای و مقامات بر سر واقعی بودن آمار اعلامی وزارت بهداشت در مورد شیوع کرونا در کشور، طی دو سه هفته اخیر جسته و گریخته از احتمال بالا بودن آمار واقعی کرونا بیش از آنی که وزارت بهداشت اعلام می کند، سخن رفته است که یکی از آخرین آنها بیانیه هفته گذشته شورای عالی ...

|

درشهرداری تهران چه خبر است؟-بی بی سی به استناد نظرسنجی شهرداری آمارستادملی کرونا را زیر سئوال برد

درشهرداری تهران چه خبر است؟-بی بی سی به استناد نظرسنجی شهرداری آمارستادملی کرونا را زیر سئوال برد

تلویزیون بی بی سی فارسی در این باره نوشت نتایج نظرسنجی معاونت اجتماعی-فرهنگی شهرداری تهران و مرکز افکارسنجی ایسپا نشان می‌دهد "حدود نیمی از مردم به آمار رسمی ابتلا و فوت کرونا اعتماد ندارند.

|

نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.