قرنطینه نکنید، 'جانم فدای کاپیتالیسم'

راسل رونالد رنو در نقد سخنان اندرو کومو نوشته: این اظهارات یک سانتامانتالیسم فاجعه بار است. همه چیز فقط در ستایش زندگی جسمانی؟ پس عدالت، شرف و زیبایی چه می‌شود؟ خیلی چیزهای دیگر هستند که از زندگی دنیوی مهم‌ترند. با این حال ما فقط زانوی غم در نیویورک به بغل گرفته‌ایم. خانواده‌ها به دیدن مادر و پدر مریض‌شان نمی‌روند. کشیشان بالای سر محتضر نمی‌روند و در خاکسپاری 'روضه' نمی‌خوانند. عشای ربانی خود را تسلیم آیین دروغینی کرده‌ایم که مدعی است نجات‌دهنده جان‌هاست.

پرسش: در حالی که مقام‌ها در نیویورک در حال احداث سردخانه‌های بزرگ برای جا دادن اجساد قربانیان ویروس کرونا هستند٬ گلن بک که یک برنامه تک نفره تلویزیونی معروف را تهیه و اجرا می‌کند و به افکار محافظه‌کارانه افراطی شهرت دارد گفته حاضر است بمیرد اما اجازه ندهد اقتصاد آمریکا زمین بخورد.

کتی شپرد در واشنگتن‌پست به بهانه این سخنان آقای بک که همزمان با اظهارات جنجالی دونالد ترامپ در تضاد با توصیه پزشکان منتشر شده، به این موضوع پرداخته که چه طور سیاست‌مداران در نظام‌های کاپیتالیستی غربی به این بن‌بست می‌رسند که میان جان شهروندان و فروپاشی اقتصاد یکی را انتخاب کنند.

"پیشنهاد بک برای قربانی کردن جان خود و دیگر آمریکایی‌های بزرگسال در ازای نجات اقتصاد آمریکا دقیقا همزمان شده با موضع جدید پرزیدنت ترامپ در تضاد با توصیه کارشناسان برای فاصله‌گیری فیزیکی افراد جامعه و پرهیز از میهمانی و دور هم جمع شدن در اماکن عمومی... رئیس جمهور در اظهارات اخیر خود ابراز امیدواری کرده که تعطیلی سراسری و توقف فعالیت گروه‌های اقتصادی تا (دو هفته دیگر) روز عید پاک به پایان برسد... بلافاصله بعد از این سخنان  ترامپ، گروهی از چهره‌های محافظه‌کار و جمهوری‌خواه همچون گروه کُر اظهاراتی مشابه سر دادند."

 

Glenn Beck says older Americans should return to work: “Even if we all get sick, I would rather die than kill the country”https://t.co/CQdDAMByXK pic.twitter.com/sgLZ32aJ8C

— Jason Campbell (@JasonSCampbell) ۵ فروردین ۱۳۹۹

پایان پست توییتر شماره از @JasonSCampbell

در ادامه این گزارش کتی شپرد به چند نمونه برجسته از این اظهارات اشاره کرده از جمله سخنان فرماندار ایالت تگزاس، دونالد پاتریک که به فاکس نیوز گفته: "پدر و مادربزرگ‌ها حاضرند که جان خود را فدا کنند تا آینده اقتصادی نوه‌هایشان تضمین شود".

گزارشگر واشنگتن پست به این چند اظهارنظر ظاهرا "وطن‌پرستانه و شهادت طلبانه" بسنده نکرده و به نظرات افراطی‌تری هم پرداخته که توصیه پزشکان و همه‌گیرشناسان را "توطئه دموکرات‌ها و چپ‌گرایان" تعبیر کرده‌اند و مخالفت‌ورزی با آن را واجب دانسته‌اند.

از جمله اظهارات هیتر لین مک دانلد، تحلیل‌گر و نویسنده محافظه‌کار، ‌که در مخالفت با تعطیلی سراسری و توقف فعالیت‌های اقتصادی گفته: "باید حق آن میلیون‌ها نفری که زندگی‌شان بسته به چرخش اقتصاد است هم در نظر گرفت".

خانم مک دانلد گفته کووید-۱۹ بیشتر افراد سال‌خورده را از پای درخواهد آورد و بر همین اساس نباید کل مملکت را متوقف کرد چرا که سال‌خوردگان به نظر او "بالاخره به دلیل این بیماری یا یک بیماری دیگر خواهند مُرد".

این اظهارات که با انتقادهای جدی روبرو شده در حالی در رسانه‌های اصولگرای آمریکا منتشر می‌شود که مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا که یک نهاد دولتی است بر اساس تحقیق از حدود ۳ هزار بیمار کرونا مثبت آمریکایی گزارش داده حدود ۴۰ درصد از بیمارانی که کووید-۱۹ شدید گرفته‌اند و در بیمارستان بستری شده‌اند میان ۲۰ تا ۵۰ سال سن داشته‌اند.

یکی دیگر از اظهارات جنجال برانگیز محافظه‌کاران که در گزارش واشنگتن‌پست به آن توجه شده متعلق به راسل رونالد رنو، سردبیر نشریه محافظه‌کار و مذهبی "فیرست تینگز" (الویت‌ها) است که در یادداشتی انتقادی به تصمیم فرماندار نیویورک برای تعطیلی کسب و کارها در این شهر نوشته: "بیایید به حکمرانی هراس از مرگ نه بگوییم".

این استاد پیشین الهیات سرمقاله نشریه خود را با نقد سخنان اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک، آغاز کرده که گفته بود اگر همه اقدامات سراسری "فقط جان یک نفر را هم نجات دهد" او راضی است.

راسل رونالد رنو در نقد سخنان اندرو کومو نوشته: "این اظهارات یک سانتامانتالیسم فاجعه بار است. همه چیز فقط در ستایش زندگی جسمانی؟ پس عدالت، شرف و زیبایی چه می‌شود؟ خیلی چیزهای دیگر هستند که از زندگی دنیوی مهم‌ترند. با این حال ما فقط زانوی غم در نیویورک به بغل گرفته‌ایم. خانواده‌ها به دیدن مادر و پدر مریض‌شان نمی‌روند. کشیشان بالای سر محتضر نمی‌روند و در خاکسپاری 'روضه' نمی‌خوانند. عشای ربانی خود را تسلیم آیین دروغینی کرده‌ایم که مدعی است نجات‌دهنده جان‌هاست".

یادداشت آقای رنو حتی در میان ناظران مجلات مذهبی آمریکا هم با انتقاد روبرو شده است. از جمله ماری روزلو که در نشریه فتوس نوشته: "چنانچه عمل عامدانه شما موجب مرگ کس دیگری شود این یک قتل عمد است و درست مانند خوردن دارویی است که موجب سقط جنین شده".

برخی از دیگر محافظه‌کاران مذهبی که واشنگتن‌پست نقطه نظرات آنها را منعکس کرده حتی دموکرات‌ها و چپ‌گرایان آمریکایی را متهم کرده‌اند که به بهانه کرونا به دنبال مستحکم کردن گفتمان عمومی خود درباره گرمایش زمین، محیط زیست و ناکارآیی نظام سرمایه‌داری هستند. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.