معاون وزیر بهداشت: منشأ کرونا در قم «یک سری دانشجوی چینی» بودند

ابتدا احتمال می‌دادیم منشأ اولیه بیماری از قم بوده که به جاهای دیگر نیز سرایت کرده‌است. اما اکنون این احتمال را هم می‌دهیم که منشأ در دو نقطه بوده؛ هم در قم و هم گیلان. تأکید می‌کنم که در ارتباط با گیلان هنوز اطلاعات‌مان کامل نیست و در این زمینه به سرنخ‌هایی رسیدیم که تعدادی از دانشجویان ساکن ووهان، قبل از قرنطینه ووهان به استان گیلان بازگشته‌اند و این احتمال در این مورد وجود دارد.

پرسش:علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت روز چهارشنبه گفت که سرنخ‌های جدیدی دربارهٔ منشأ بروز کرونا در کشور پیدا شده و در این رابطه از کارگران و «دانشجویان» چینی در قم نام برد.

رئیسی در ارتباطی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران گفت: «از روزی که اولین مورد بیماری را در قم پیدا کردیم، تیم اپیدمیولوژی قوی مطالعات‌شان را در این زمینه شروع کردند. بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحاً و مشخصاً در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت‌وآمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند.»

او توضیح بیشتری در مورد «یک سری دانشجو که در قم بودند» نداد.

درهمین حال خبر شیوع ویروس کرونا از طریق ۷۰۰ طلبه چینی در ایران ابتدا از سوی محمد حسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح شده بود اما این دانشگاه این سخنان را تکذیب کرد.

پس از آن، مولوی عبدالحمید زهی امام‌جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار فیلم کوتاهی اعلام کرده بود که ویروس کرونا از طریق طلاب چینی جامعه المصطفی وارد کشور شده است؛ امری که با اعتراض جامعه‌المصطفی روبه‌رو شد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت روز چهارشنبه در ادامه سخنانش گفت: «ابتدا احتمال می‌دادیم منشأ اولیه بیماری از قم بوده که به جاهای دیگر نیز سرایت کرده‌است. اما اکنون این احتمال را هم می‌دهیم که منشأ در دو نقطه بوده؛ هم در قم و هم گیلان. تأکید می‌کنم که در ارتباط با گیلان هنوز اطلاعات‌مان کامل نیست و در این زمینه به سرنخ‌هایی رسیدیم که تعدادی از دانشجویان ساکن ووهان، قبل از قرنطینه ووهان به استان گیلان بازگشته‌اند و این احتمال در این مورد وجود دارد. تأکید می‌کنم اطلاعات‌مان هنوز در این زمینه کامل نیست، به محض تکمیل اطلاعات، اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

رئیسی در مورد بروز ویروس جدیدی به نام هانتاویروس در چین و با بیان اینکه چین اعلام کرده که یک ویروس دیگر هم هست اما ویروسی نیست که در حال حاضر خیلی نگران آن باشیم، گفت: «البته براساس قوانین بین‌المللی باید هر نوع هشدار در این زمینه را جدی بگیریم و ما نیز اطلاعات در مورد این ویروس را رصد می‌کنیم و هر نوع تمهیداتی که لازم باشد می‌اندیشیم اما دقت داشته باشید که ویروس‌های مشترک بین انسان و حیوان در چین شایع است.»

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.