سفیر ایران در ژاپن: دشمنی ترامپ با مردم ایران به مرحله تروریسم سلامت رسیده است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با بیان اینکه دولت ایران با شفافیت و جدیت، اقدامات لازم بر اساس پروتکل های ملی و بین المللی را در مقابله با ویروس کرونا انجام داده است گفت: دشمنی رژیم ترامپ با مردم ایران، مرحله تروریسم سلامت علیه ملت ایران را پیش رو دارد.

پرسش: «مرتضی رحمانی موحد» روز چهارشنبه با حضور در کلوپ خبرنگاران داخلی ژاپن (JNPC) در توکیو با اشاره به تلاش های ایران در مقابله با کرونا علیرغم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت بزرگ ایران گفت: تحریم های غیر قانونی آمریکا که در تعارض آشکار با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش‌ها برای کمک به مردم آسیب دیده و مهار شیوع کرونا در ایران مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیر قابل انکاری بر تمام تلاش‌های ملی، منطقه‌ای و بین المللی برای مهار این ویروس از خود برجای گذاشته است.

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، رحمانی موحد در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر از سومین میزبانی کلوپ خبرنگاران داخلی ژاپن که نقش موثری در تقویت روابط دو کشور دارد، به تعاملات دوجانبه، شیوع ویروس کرونا، اثر تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران و وظیفه جامعه بین المللی در قبال این بیماری اشاره کرد و در پایان نیز به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش ایرنا، سفیر ایران در ژاپن در سخنان خود با اشاره به شیوع گسترده کرونا در بسیاری از کشورها که بدون توجه به مرزها، همه جوامع انسانی را آلوده می کند تاکید کرد: متاسفانه هر روز بر تعداد کشورهای گرفتار افزوده می شود به طوری که تمام جهان را در معرض تهدید قرار داده و لذا امروز بیش از هر زمان دیگر لزوم تلاش و همکاری‌ کلیه کشورها فارغ از اختلافات سیاسی و جغرافیایی برای بسیج همه امکانات پزشکی و بهداشتی جهت کمک به کشورهای آلوده به این ویروس ضروری بوده و اقدام فوری و موثر برای مهار این ویروس خطرناک را نمایان ساخته است.

رحمانی موحد افزود: در جریان شیوع ویروس کرونا، ایران نیز از این ویروس در امان نماند و علیرغم آنکه سیستم سلامت و کادر پزشکی ایران از کارایی بسیار بالایی برخوردار است ولی عدم دسترسی کافی به تجهیزات و اقلام پزشکی و بهداشتی مورد نیاز به دلیل تحریم‌های یک جانبه و غیرانسانی آمریکا، تلاش ها برای مهار این ویروس را با مانع جدی مواجه کرده است.

 

** تحریم های آمریکا مبارزه ایران با کرونا را سخت کرده است

وی با اشاره به خروج غیر قانونی آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه و غیر انسانی تحت عنوان فشار حداکثری که تهدیدی علیه بهداشت بین المللی نیز محسوب می شود تصریح کرد: این اقدامات کار مبارزه با بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران و مسیر دسترسی مردم به امکانات و تسهیلات بهداشتی از جمله تامین اقلام پزشکی و دارویی را با سختی مواجه کرده است.

سفیر ایران در ژاپن با تاکید بر این که دشمنی رژیم آمریکا با مردم ایران وارد مرحله تازه ای شده و تروریسم درمانی را علیه ملت ایران آغاز کرده است، گفت: حق دسترسی به بهداشت و حق حیات یکی از موضوعات مهم حقوق بشری است و ایجاد هر نوع محدودیتی در این زمینه، ناقض این اصل مهم است هر چند که خوشبختانه مقامات برخی از کشورها و سازمان‌های بین المللی با درک این شرایط حساس و ویژه بین المللی، خواستار لغو فوری و جدی همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی، دارویی، وسایل آزمایشگاهی و سایر ملزومات پزشکی مورد نیاز ایران شده اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به روابط دوستانه و تاریخی ایران و ژاپن اعلام کرد: بر این باوریم که این بار نیز ژاپن همچون گذشته در کنار دولت و ملت ایران بوده و از هیچ کوششی در جهت لغو تحریم های ظالمانه برای کمک به مردم ایران خودداری نخواهد کرد و ضمن تقدیر و تشکر بابت کمک های انسان دوستانه دولت و ملت ژاپن در جهت مبارزه با این ویروس خطرناک، انتظار می رود ژاپن همصدا با جامعه بین المللی و در راستای اصول اخلاقی و ملاحظات حقوق بشری، تحریم های ظالمانه آمریکا را نادیده گرفته و خواستار رفع سریع همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی آمریکا علیه مردم ایران گردد.

 

** انتظارات ایران از ژاپن

در بخش دیگر این کنفرانس خبری، رحمانی موحد به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد او در همین ارتباط در پاسخ به سئوال خبرنگار تلویزیون «ان اچ کی» در خصوص انتظار ایران از ژاپن، ابتلای مسئولین و مردم در ایران به کرونا و قرنطینه شهرها، اثرات تحریم ها، برجام و همچنین پیش بینی آینده سیاسی کشور با توجه به انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، گفت: اعلام وضعیت مبتلایان به کرونا در اولین ساعات تشخیص و دو روز قبل از انتخابات مجلس انجام شد.

او گفت: شاهد هستیم که این ویروس هیچ مرزی نمی شناسد و بسیاری از مسئولین دیگر کشورها هم مبتلا شدند و دولت ایران در اسرع وقت و با شفافیت و اراده بسیار بالا اقدامات پیشگیرانه را اعمال نمود و هیچگونه اهمال کاری در این زمینه انجام نشد امروز شاهد هستید در کشورهایی مثل ایتالیا، قرنطینه انجام شده اما آمار مبتلایان و قربانیان بسیار بالاست.

رحمانی موحد افزود: همه اقدامات در چارچوب پروتکل های ملی و همچنین سازمان بهداشت جهانی انجام می شود و ایران در ارتباط تنگاتنگ با این سازمان پروسه کنترل کرونا را با جدیت انجام داده و در کشوری با مردم مذهبی مانند ایران بیش از سه هفته است که کلیه برنامه های مذهبی در همکاری همه نهادها و دستگاه های داخلی متوقف شده است.

او افزود: انتظار از جامعه بین الملی این است که بر اساس وظیفه انسانی و تعهدات بین المللی برای مبارزه با این بیماری عالم گیر اقدام نمایند و از دولت دوست ایران یعنی ژاپن هم انتظار داریم تحریم های یک جانبه را نادیده گرفته و روند عادی دسترسی به امکانات و اقلام پزشکی را فراهم کند البته از دولت ژاپن در اعطاء کمک تقدیر می کنیم ولی این اقدامات کافی نیستند و باید جریان عادی و جاری اقتصادی و دسترسی ها برقرار باشد که به طور نمونه در حال حاضر شرکت های متعدد ایرانی و ژاپنی علاقه مند برای همکاری در این زمینه و رفع نیازها هستند ولی متاسفانه اقدامات آمریکا مانع جدی در این زمینه است.

 

** موجودیت برجام با خروج آمریکا به خطر افتاده است

رحمانی موحد در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آینده سیاسی ایران و به ویژه برجام افزود: موجودیت برجام از زمان خروج یک جانبه آمریکا به خطر افتاده و ارتباطی به انتخابات ایران ندارد در حال حاضر شما از کشورهای امضاء کننده برجام، جامعه بین المللی و به ویژه اروپایی ها اثری نمی بینید و اگر خواسته های آمریکا بخواهد بر روح برجام حاکم باشد نمی توان انتظار نتیجه مثبتی را داشت تصمیم گیری در مورد آینده برجام هم در مراجع عالی کشور که مجلس یکی از ارکان ان است اتخاذ می گردد.

خبرنگار آساهی هم سئوالاتی در خصوص کمک های چین به ایران، عدم اقدام ملموس اعضای برجام و حتی تهدید به اعمال مکانیسم ماشه، شیوع کرونا و پیشرفت مذاکرات ایران و اروپا را مطرح کرد که سفیر ایران در ژاپن گفت: ایران از سوی برخی از کشورها کمک هایی را دریافت کرده و کشورهای مختلف از جمله ژاپن یا غیر مستقیم از طریق سازمان های بین المللی و یا مستقیم از اقدامات دولت ایران حمایت کردند و دولت و مردم چین هم کمک های فراوان و تاثیر گذاری داشته اند و باید توجه داشت کنترل این ویروس نیازمند همبستگی جامعه جهانی است.

وی افزود: در خصوص برجام اگر رفتار کشورهای باقیمانده درست و مطابق با توافقات بود امروز شاهد وضعیت بهتری بودیم و به نظر می رسد اتحادیه اروپا با درک بی تفاوتی خود تاکنون، وارد عرصه جدیدی شده و تلاش دارد که به حفظ برجام کمک کند و کشورها باید در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل اقدامات ‌جدی تری داشته باشند.

رحمانی موحد در پاسخ به سئوال خبرنگار کیودو در خصوص آمارهای اعلامی از سوی ایران و اقدامات مربوط به کنترل کرونا افزود: دولت ایران بر خلاف برخی اتهامات و شایعات، به دلیل اهمیتی که برای سلامت و امنیت مردم خود و جهان قائل است، با شفافیت و بدون هیچ گونه پنهان کاری وضعیت موجود و اقدامات مربوطه بر اساس پروتکل های ملی و بین المللی را که مانند همه کشورها از سوی وزارت بهداشت انجام می شود اعلام نموده است.

او افزود: نباید فراموش کرد برخی از افراد از جمله مقامات آمریکایی از شیوع این بیماری خوشحال شدند چنان که وزیر تجارت آمریکا اظهار خوشحالی کرد که شیوع ویروس باعث رونق تجارت در این کشور خواهد شد و حتی اسم آن را بر خلاف اعلام سازمان بهداشت جهانی، ویروس چینی و یا ووهان نامید و بی تردید این اقدامات و تفاسیر در مورد جان انسان ها درست نیست.

وی همچنین خبر داد که اطلاعات، آمارها و فهرست به روز رسانی شده اقدامات جمهوری اسلامی ایران در پایگاه اطلاع رسانی سفارت ایران به طور دقیق قرار دارد که این فهرست نشان ‌می دهد دولت ایران با اهتمام و جدیت لازم برای مقابله با ویروس عمل نموده است.

سفیر ایران در ژاپن با تاکید بر این که نباید این موضوع را با نگاه سیاسی ارزیابی کرد و افزود: وزیر خارجه  آمریکا در اقدامی عجولانه ایران را ‌مرکز شیوع کرونا اعلام کرد و بلافاصله سازمان بهداشت جهانی گفت که اروپا مرکز شیوع است و تصریح می کنم که برای مقابله با کرونا باید اقدام جمعی و بدون تبعیض انجام شود.

رحمانی موحد در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری از "ان اچ کی" در خصوص تاثیر تحریم ها و همچنین حمایت ایران از ژاپن در تعویق المپیک گفت: تحریم نوعی اعمال سیاست زورمدارانه از سوی کشوری است که ناتوان از درک شرایط و تعامل از طریق دیپلماسی هستند و برای این که بتوانند حرف خودشان را اجرا کنند از ابزار تحریم استفاده می کنند و بنابراین تحریم آثار زیانباری دارد.

سفیر ایران در ژاپن افزود: به طور نمونه به بانک ها و نهادهای ژاپنی اعلام می شود که اگر همکاری با ایران داشته باشید با جریمه مواجه خواهید شد و اگر از سیاست من تبعیت نکنید در موضوع دیگری با شما تسویه حساب خواهد شد و امروز که ایران به عنوان کشور تحریم شده می خواهد با ویروس کرونا مبارزه کند نیاز به سرمایه، خرید و تامین تجهیزات مورد نیاز و روند عادی تجارت دارد که از سوی آمریکایی ها با تحریم مواجه شده است.

رحمانی موحد پیشنهاد کرد خبرنگاران از جایکا، بانک های ژاپنی و دستگاه های رسمی این کشور سئوال کنند که چرا نمی توانند تجهیزات بیمارستانهایی که دو سال قبل تعهد شده را ارسال نمایند و هیچ پاسخی دریافت نمی کنید مگر این که وزارت خزانه داری آمریکا ممانعت می کند.

 

** ایرانی ها دوستی خاله خرسه آمریکا را باور ندارند

سفیر ایران در ژاپن گفت: متاسفانه امروز دنیا گرفتار رژیم دروغگو، زورگو و و تروریست آمریکا است و علیرغم ادعای شفافیت اعلام نمی کنند که از چه زمانی کرونا در آمریکا شیوع یافته است؟، چرا بیماران کرونایی را به عنوان بیماران آنفولانزا معرفی کرده اند؟ و فهرست سئوالات فراوان دیگر که به جای پاسخ گویی به جهان، فرافکنی و اتهام زنی می کنند و ادعای مضحک دوستی با مردم ایران دارند اما به قول ضرب المثل ایرانی این رفتار، «دوستی خاله خرسه» است که باور کردنی نیست.

در خصوص المپیک هم سفیر ایران با اظهار تاسف از این که برنامه ریزی و تلاش های چند ساله ژاپن به دلیل کرونا با مشکلات مواجه گردیده اعلام کرد که هر تصمیمی که ژاپن و کمیته بین المللی المپیک اتخاذ نمایند را مورد حمایت قرار خواهیم داد.

#####




نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.