وضع مقررات آمد و شد در انگلیس؛ ممنوعیت تجمع بیش از دو نفر

برگزاری مراسمی مانند عروسی، غسل تعمید و مانند این‌ها متوقف شده‌است. مردم همچنان اجازه برگزاری مراسم خاکسپاری را خواهند داشت.

  • پرسش:بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، از برقراری شرایط ویژه آمد و شد در این کشور خبر داده است. او گفته "همه باید در خانه بمانند. تجمع بیش از دو نفر ممنوع است" و پلیس بر مقررات جدید نظارت خواهد کرد.

بوریس جانسون دیشب( دوشنبه)، در نطقی تلویزیونی با مردم بریتانیا صحبت می‌کرد گفته این شرایط برای سه هفته آینده به اجرا خواهد گذاشت.

او تاکید کرد که چنانچه نتوان روند شیوع ویروس کرونا را آهسته کرد "هیچ نظام بهداشتی در جهان قادر به جوابگویی به نیاز فوری" اپیدمی کووید-۱۹ نخواهد بود.

نخست وزیر انگلیس موارد زیر را از تصمیمات جدید دولت خود برای مقابله با شیوع پرشتاب ویروس کرونا ۲۰۱۹ در کشورش عنوان کرد و گفته این تصمیمات بلافاصله به اجرا گذاشته خواهد شد.

  • از امشب(دوشنبه)، مردم انگلیس تنها برای موارد بسیار کمی چون خرید آذوقه ضروری یا ورزش و پیاده‌روی روزانه اجازه خروج از منازل خود را خواهند داشت یا تنها برای امور پزشکی و درمانی. افرادی که برای انجام کار و وظایف خود به طور "کاملا ضروری" نیاز به خروج از خانه و سفر دارند هم از این مقررات مستثنی شده‌اند.
  • او همه مردم این کشور خواست که در خانه بمانند و از دیدار دوستان و حتی فامیل خود چنانچه در زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند، پرهیز کنند.
  • او گفت: "برای خرید از خانه بیرون آمدن تنها برای تهیه اقلام ضروری و دارو مجاز است و به همگان توصیه می‌‍شود که میزان خرید خود را هم به "حداقل ضروری محدود کنند".
  • به گفته نخست‌وزیر بریتانیا، پلیس این کشور موظف به اجرای این مقررات خواهد بود و علاوه بر جریمه، تجمع‌های بیش از دو نفر را بر هم خواهد زد.
  • تمامی مغازه‌های غیرضروری چون بوتیک و البسه فروشی‌ها، لوازم الکترونیکی و مشابه آن باید تعطیل شوند.
  • کتابخانه‌ها، پارک‌های بازی کودکان، سالن‌های ورزشی سربسته و رو باز و تمامی اماکن مذهبی هم تعطیل می‌شوند.
  • همه تجمع‌های بیشتر از دو نفر ممنوع خواهد بود مگر آن دو نفر در یک خانه با هم زندگی می‌کنند.
  • تمامی مراسم‌ها، چون عروسی‌ یا غسل تعمید کودکان تعطیل می‌شود. اما مراسم خاکسپاری درگذشتگان ممنوع نیست.
  • پارک‌ها برای ورزش و پیاده‌روی روزانه افراد باز خواهد ماند اما هرگونه تجمعی در آنها ممنوع و متفرق خواهد شد.

بوریس جانسون گفته "هیچ نخست وزیری دوست ندارد چنین مقرراتی را وضع کند" اما برای پیش‌گیری از فاجعه بار شدن شیوع ویروس کرونا این اقدامات کاملا ضروری است و این که کابینه او اوضاع را به صورت دائمی تحت نظر و ارزیابی خواهد داشت و چنانچه تغییری در اوضاع به وجود آید ظرف یه هفته آینده ممکن است این مقررات "تسهیل شود".

شرایط زندگی و آمد و شدهای روزانه در کشورهای غربی در حالی هر روز سخت‌تر می‌شود که در شرق، کشورهایی چون چین و کره‌جنوبی از موفقیت در کنترل ویروس کرونا گزارش داده و از تسهیل تدریجی قرنطینه‌ها و رفت و آمدهای شهری خبر می‌دهند.

همزمان سازمان جهانی بهداشت، روز دوشنبه از تشدید سرعت گسترش همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان ابراز نگرانی کرد.

بنا بر اعلام این سازمان، در حالی که ۶۷ روز طول کشید تا تعداد مبتلایان شناسایی شده به ۱۰۰ هزار نفر برسد اما دو برابر شدن این رقم فقط به ۱۱ روز وقت نیاز داشت و تنها به ۴ روز دیگر نیاز بود تا تعداد بیماران به ۳۰۰ هزار نفر برسد.

تاکنون ۳۵۰ هزار فرد در نقاط مختلف جهان به ویروس کرونا مبتلا و ۱۵ هزار نفر هم جانشان را در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست داده‌اند.

با این حال، تدرس آدهانوم قبرسیوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هنوز کند کردن روند گسترش ویروس کرونا امکان‌پذیر است.

آقای تدرس از کشورهای جهان خواسته است با جدیت به گسترش آزمایش از افراد مشکوک و رصد گسترده مبتلایان بپردازند.

آقای تدرس گفت:‌ "نمی‌توان در فوتبال صرفا با دفاع پیروز شد. شما باید به حمله هم دست بزنید."

به گفته او در خانه ماندن مردم و فاصله گرفتن از دیگران راه مهمی برای کاهش از سرعت انتشار ویروس کروناست ولی این اقدام دفاعی کافی نیست.

تدرس آدهانوم قبرسیوس گفته: "برای پیروزی باید با تاکتیک‌های تهاجمی و هدف‌دار به ویروس حمله کنیم. همه افراد مشکوک به ابتلا را آزمایش کنیم، بیماران شناسایی را از دیگران جدا کنیم و مورد مراقبت قرار دهیم و نزدیکانشان را در قرنطینه قرار دهیم."

بریتانیا تجمع بیش از دو نفر را ممنوع کرد

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونای جدید، دستور به تعطیلی اکثر فروشگاه‌ها، محدودیت‌های رفت‌وآمدی و ممنوعیت تجمع بیش از دو نفر داده است.

جانسون از شهروندان کشورش خواست «در خانه بمانند» مگر مواردی که خروج از محل زندگی ضرورت دارد.

ضروریت‌ها و موارد دیگر برای خروج از خانه عبارت هستند از خرید مایتحاج و مواد غذایی، دارو، یا تمرین و ورزش روزانه، به تنهایی یا همراه اعضای خانه. پارک‌ها برای انجام ورزش باز خواهند بود، اما شهروندان اجازه تجمع نحواهند داشت.

بنا بر مقررات اعلام‌شده، فروشگاه‌هایی که مواد ضروری، مانند مواد خوراکی و دارو نمی‌فروشند باید فورا تعطیل شوند.

برگزاری مراسمی مانند عروسی، غسل تعمید و مانند این‌ها متوقف شده‌است. مردم همچنان اجازه برگزاری مراسم خاکسپاری را خواهند داشت.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین گفته شیوع ویروس کرونا «بزرگ‌ترین تهدیدی‌ست که این کشور طی دهه‌های گذشته با آن رویارو شده است».

دولت بریتانیا تا کنون رویکرد ملایم‌تری در قبال شیوع ویروس کرونا پی گرفته بود؛ به‌ویژه در مقایسه با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که در مناطق بحران‌زده‌ای مانند ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی اجرا شده‌است.

روز دوشنبه شمار جان‌باختگان ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور به ۳۳۵ نفر رسید.

بریتانیا در حال حاضر دهمین کشور از نظر آمار رسمی موارد ابتلا به ویروس کرونا است و شمار مبتلایان در آن به شش هزار نفر نزدیک شده‌است. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.